Jednym z ważnych czynników, od których zależy skuteczność działań proekologicznych, jest dopasowanie codziennej rutyny do podstawowych zasad dbałości o środowisko naturalne. Aktualnie świadomość tego, jak ważne jest dbanie o ekologię na poziomie globalnym i lokalnym, staje się coraz wyższa. W związku z tym, wprowadzenie jakich nawyków warto promować, aby na co dzień troszczyć się o planetę?
Czy ekologiczne życie musi być drogie?
Jedną z ważnych trudności, związanych z wdrożeniem proekologicznych nawyków w wielu społeczeństwach, jest przekonanie ludzi, że ekologiczne życie jest drogie. Często można nawet spotkać się z jasnym wskazywaniem na barierę finansową związaną z tym tematem. Z czego to wynika? Ceny ekologicznych produktów na sklepowych półkach są wyższe niż tych standardowych – dotyczy to zarówno jedzenia, jak i odzieży czy kosmetyków. Dużą inwestycją jest też zamontowanie systemu grzewczego wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Jednak w rzeczywistości przy wprowadzeniu zaledwie kilku zdrowych nawyków do swojego życia, na tych na pozór droższych zakupach, tak naprawdę można zaoszczędzić! Produkty spożywcze ekologiczne są droższe w marketach. Można jednak zamiast tego udać się na lokalny bazar i wybrać ziemniaki czy marchewki od lokalnego rolnika – nieopakowane w plastikowe pudełka. Naturalne kosmetyki są często bardziej wydajne, a odzież – trwalsza. Z reguły przedmioty wykonane z dbałością o środowisko naturalne są wysokiej jakości.
Można porównać to do zakupu dobrego materaca do sypialni, z oferty renomowanej marki – np. jednego z tych dostępnych w sklepie https://sennamaterace.pl/110-materace-80×200. Choć można znaleźć materace w niższej cenie, ich wytrzymałość będzie kilka razy niższa niż egzemplarza wysokiej jakości. Tym samym, szybciej będzie konieczna wymiana na nowy model, a tym samym suma wydatków najprawdopodobniej przewyższy jednorazowy zakup dobrego materaca. Analogicznie wygląda sytuacja dotycząca np. bluzy z ekologicznej bawełny! Również dzięki zainwestowaniu w fotowoltaikę czy pompę ciepła można zaoszczędzić – brak konieczności zakupu gazu i paliw kopalnych to niezaprzeczalna korzyść w czasach dzisiejszej, wysokiej inflacji.
Jak zmniejszyć ślad węglowy?
Konsumpcja towarów i usług jest nieodłącznie związana z emisją gazów cieplarnianych. Ślad węglowy określa wpływ danej osoby, działalności czy kraju na zmianę klimatu. Aby ograniczyć swoje negatywne działania w tej kwestii, należy nauczyć się dokonywania proekologicznych wyborów. Lot samolotem to emisja około 286 g węgla, a podróż pociągiem – zaledwie 14 g! To samo dotyczy różnych rodzajów odzieży, produktów spożywczych czy korzystania z energii elektrycznej.
Warto wprowadzić do swojej kuchni zasadę korzystania z produktów sezonowych – najlepiej tych uprawianych lokalnie. Ogromne znaczenie ma też unikanie marnowania żywności i korzystanie z toreb wielokrotnego użytku. Wszelkie kwestie związane z kuchnią i gotowaniem są ściśle związane ze śladem węglowym! Doskonałym trendem jest obecnie wymienianie się ubraniami i odwiedzanie sklepów z odzieżą używaną. Zmniejszenie emisji CO2 to także korzystanie z publicznego transportu, segregowanie śmieci, zakręcanie wody oraz kupowanie wyposażenia domu w produkty energooszczędne klasy ,,A”.
Odpowiedzialna moda – z poszanowaniem dla przyrody i ludzi
Popularne “sieciówki” oferują ubrania produkowane z brakiem szacunku zarówno dla przyrody, jak i ludzi. Świadomość społeczna dotycząca tego problemu na szczęście staje się coraz większa. Decydując się na kupowanie nowej odzieży i obuwia warto wybierać jedynie marki, które dbają o recykling, racjonalne dysponowanie opakowaniami, a także wdraża jak najwięcej różnych proekologicznych działań. Na jakie oznaczenia na metkach warto zwracać uwagę?
- GOTS – materiały oznaczone tym certyfikatem są wykonane w 95% z naturalnych włókien (lub 75% w przypadku materiałów mieszanych). Rośliny hodowane są bez GMO, a obieg wody jest zamknięty.
- EU ECOLABEL – to oznaczenie otrzymują produkty spełniające wysokie standardy ekologiczne w całym cyklu życia.
- DETOX GREENPEACE – dotyczy nie tylko odzieży, ale również tekstyliów. Producenci nie mogą używać szkodliwych surowców i chemikaliów, a jest to sprawdzane podczas corocznych audytów .
- ECOCERT TEXTILE – produkcja nie tylko jest nieszkodliwa dla środowiska, ale dostosowana jest również do standardów społecznych.
- Global Recycled Standard – odzież z tym oznaczeniem wykonana jest z materiału pochodzącego w min. 20% z recyklingu.
- Standard 100 by OEKO-TEX – oznacza, że do produkcji ubrań nie stosuje się niedozwolonych substancji chemicznych.
Doskonałym wyborem jest robienie zakupów w second-handach, podczas garażowych wyprzedaży i na różnych internetowych platformach. Nadawanie ubraniom nowego życia jest korzystne dla środowiska zarówno ze względu na ograniczenie zanieczyszczeń powstałych podczas produkcji, jak i dlatego, że zmniejsza się ilość wytwarzanych śmieci.
Zero waste – na czym polega?
Na ideę zero waste składa się 5 zasad: odmawiaj, ograniczaj, kompostuj, używaj ponownie i naprawiaj. Jak należy rozumieć tę ideę i wprowadzić ją do codziennego życia? Przede wszystkim chodzi tu o dążenie do minimalizmu. Ograniczenie zakupów to podstawa! Kluczowe jest też naprawianie rzeczy zamiast częstego wymieniania ich na nowe. Również wspomniane wyżej kupowanie używanych ubrań i przedmiotów ma istotny wpływ na ekologię.
Zero waste jest obecnie traktowane jako trend, który przeminie. Jednak nie musi tak być! Wprowadzenie dobrych nawyków do swojej codzienności może na dłuższą metę przerodzić się w rutynę na całe życie. Zero waste jest po prostu opłacalne! Przychodząc do kawiarni z własnym kubkiem można otrzymać zniżkę, a naprawienie pralki często jest tańsze niż kupienie nowej. Do wprowadzenia w życie trendu zero waste zachęcają ludzi różne bodźce. Restauracje mogą zrezygnować ze słomek, aby zaoszczędzić. Z kolei ktoś zdecyduje, że nie poprosi o nią kupując kawę mrożoną, bo przypomni mu się zdjęcie żółwia ze słomką w nosie.
Życie w zgodzie ze środowiskiem nie musi być ani trudne, ani drogie. Warto po prostu przeanalizować swój styl życia i wprowadzić do niego niewielkie modyfikacje. Nawyki proekologiczne to zarówno korzyść dla portfela, jak i dążenie do proekologicznego życia.