Schodzenie paznokcia to nieprzyjemne doświadczenie, które łączy się z bólem, a nawet może prowadzić do utrudnienia prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Jednak nic nie pojawia się bez przyczyny. Schodzący paznokieć może być wynikiem różnych czynników, począwszy od urazów po infekcje czy nieprawidłową pielęgnację. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o ten delikatny fragment ciała, aby uniknąć dodatkowych komplikacji.
Jakie są przyczyny schodzącego paznokcia?
Schodzący paznokieć może być spowodowany różnymi czynnikami. Jedne z nich są bardziej oczywiste, inne natomiast mniej. Warto wiedzieć o wszystkich możliwych opcjach, gdyż dolegliwość ta może spotkać każdego. Zatem, jakie są potencjalne przyczyny schodzącego paznokcia? Oto kilka z nich:
- urazy mechaniczne – mowa tutaj m.in. o uderzeniu, zgnieceniu lub przytrzaśnięciu, które może prowadzić do oderwania paznokcia od łożyska paznokciowego,
- infekcje – infekcje grzybicze lub bakteryjne mogą wpływać na stan zdrowia paznokci poprzez osłabienie ich struktury,
- choroby paznokci – m.in. łuszczyca, liszaj płaski czy inne choroby dermatologiczne, mogą wpływać na strukturę paznokci i prowadzić do ich schodzenia,
- nieprawidłowa pielęgnacja – niewłaściwe obcinanie paznokci, zbyt głębokie wycinanie skórek czy też używanie agresywnych substancji chemicznych w manicure mogą osłabiać paznokcie i sprzyjać ich schodzeniu,
- niedobory żywieniowe – braki w diecie, zwłaszcza niedobory witamin i minerałów, takich jak biotyna, żelazo czy cynk, mogą wpływać negatywnie na kondycję paznokci.
Schodzący paznokieć może być również objawem niektórych chorób. Do nich zalicza się cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Stanowi także działanie niepożądane niektórych leków. Warto zatem zapytać lekarza, czy przyjmowane przez nas substancje lecznicze nie wiążą się z ewentualnym odklejaniem płytki paznokcia.
Jak objawia się schodzący paznokieć?
Schodzący paznokieć może objawiać się różnymi sposobami, a symptomy będą zależały od konkretnej przyczyny problemu. Za kilka najpowszechniejszych objawów uznaje się:
- zmianę kolory paznokci – staje się on biały, żółty, brązowy lub nawet czarny, co może wskazywać na infekcję, krwiak lub inne problemy,
- odbarwienie pod paznokciem – obszar pod paznokciem może zmieniać kolor, co może sugerować obecność płynu lub innych substancji, zwłaszcza jeśli doszło do urazu,
- obrzęk i zaczerwienienie – skóra wokół paznokcia może być obrzmiałe i zaczerwieniona, co może wskazywać na stan zapalny lub infekcję.
Przy schodzącym paznokciu pojawia się także ból. Jego nasilenie w dużym stopniu zależy od przyczyny oraz od nas. U niektórych osób podstawą będzie przyjmowanie leków przeciwbólowych, aby móc normalnie funkcjonować lub zdrowo się wyspać. W związku z tym pamiętajmy, by zadbać o prawidłową regenerację organizmu pod kątem fizycznym i psychicznym, w czym pomóc nam może wysokiej jakości materac Olsztyn. Najlepsze modele znajdziemy na stronie internetowej hilding.pl oraz sleepinghouse.pl. Dzięki dopasowaniu ich do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika zagwarantujemy sobie spokojny wypoczynek.
Zerwany paznokieć – co robić?
Schodzący paznokieć prędzej czy później odpadnie lub zostanie zerwany. Zanim to nastąpi, warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy oraz w jaki sposób wykonać domowy opatrunek. W pierwszej kolejności musimy zatrzymać krwawienie, np. przy pomocy sterylnej gazy. Następnie oczyszczamy ranę wodą i szarym mydłem. Pamiętajmy tutaj o delikatności, gdyż miejsce to jest nadal wrażliwe, co może wiązać się z dolegliwościami bólowymi. Po zatamowaniu krwawienia oraz dokładnym oczyszczeniu wykonujemy opatrunek. Najłatwiej przyłożyć sterylny gazik do rany i owinąć plastrem. Pamiętajmy jednak, aby nie robić tego zbyt ciasno lub zbyt luźno. Nie naklejamy również plastra bezpośrednio na ranę. W ciągu następnych dni należy codziennie zmieniać opatrunek oraz stosować leki przeciwbólowe. Jeśli natomiast rana jest głęboka, intensywnie krwawi lub paznokieć zszedł samoistnie, to należy koniecznie udać się do lekarza. Warto również znać kilka dodatkowych informacji odnośnie paznokci u rąk i nóg. A czego one dotyczą?
Krótkie postępowanie ze zerwanym paznokciem u ręki
Ręce pomagają nam w niemalże każdej czynności. Nic zatem dziwnego, że zerwany paznokieć może tutaj dość mocno je utrudniać. Postawmy zatem na profesjonalny opatrunek. Nie tylko ułatwi nam funkcjonowanie, ale także zmniejszy ryzyko zakażenia. Jeśli natomiast paznokieć u ręki jest mocno uszkodzony, a krwawienie nie ustaje, to należy szybko udać się do lekarza.
Krótkie postępowanie ze zerwanym paznokciem u nogi
Nogi umożliwiają nam poruszanie się z punktu A do punktu B, jednak i w tym przypadku zerwany paznokieć może być problematyczny. Co prawda zazwyczaj wiąże się to z niewielkimi dolegliwościami bólowymi, nić u ręki, gdyż ukrwienie jest zdecydowanie mniejsze. Jednak nie jest to powód do zaniedbania! Udzielimy szybkiej pierwszej pomocy oraz zadbajmy o dobry opatrunek, aby uniknąć groźnego zakażenia. A w kolejnych dniach postarajmy się unikać aktywności, które mogą prowadzić do dodatkowych urazów, jak np. granie w piłkę nożną.
Schodzący paznokieć – czy można mu zapobiec?
Nie da się zapobiec wszystkim urazom czy rozwoju wszelkiego rodzaju schorzeń. Jednak jesteśmy w stanie w znaczący sposób zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Tak też jest w przypadku schodzącego paznokcia. Wyróżnia się kilka prostych metod, które mogą nam pomóc. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią higienę oraz wzmocnienie płytki paznokcia – to jest absolutna podstawa. W przypadku paznokci u rąk ograniczmy obgryzanie, uważajmy na niektóre środki czyszczące (np. te z amoniakiem), a także zakładajmy rękawice ochronne w czasie prac (np. w ogrodzie). Jeśli chodzi o paznokcie u nóg, to należy nosić odpowiednio dobrane obuwie, a także unikanie chodzenia na boso po twardych powierzchniach.
Odpowiednie działania przy schodzącym się paznokciu mogą przynieść ulgę i przyspieszyć proces regeneracji. Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek może być inny, a indywidualne podejście do pielęgnacji paznokci jest tutaj kluczowe.