Przygarnięcie pod swój dach psa to ogromne wydarzenie, a często również rewolucja w życiu wszystkich domowników. Szczególne wyzwanie wiąże się z przygotowaniem się na powitanie szczeniaka. Psi maluch ma wiele specyficznych potrzeb, a żeby im sprostać, warto się dobrze do tego przygotować. Jak przystosować dom do pierwszych dni szczeniaka w nowym miejscu? W co warto się wyposażyć, aby być gotowym na sprostanie wszelkim wyzwaniom, które mogą się niespodziewanie pojawić?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Kluczowa kwestia związana z pierwszymi dniami szczeniaka w nowym domu, dotyczy bezpieczeństwa. Przede wszystkim, we wszystkich pomieszczeniach warto zadbać o ograniczenie dostępu do potencjalnie niebezpiecznych elementów. Psy poznają świat m.in. poprzez lizanie i gryzienie. W związku z tym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą próbowały wziąć do buzi wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu. Najważniejsze jest więc skuteczne uniemożliwienie im dostania się do szafek, w których schowane są środki chemiczne, a także ograniczenie im dostępu do kabli i kontaktów. Warto też z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w szafkę na buty, aby uniknąć pogryzienia ulubionej pary obuwia.

Dobrym pomysłem będzie też kupienie specjalnej folii, którą będzie można nakleić na drzwi i zabezpieczyć nią elementy mebli. Szczeniaki chętnie drapią drzwi i obgryzają drewniane fragmenty krzeseł i stołów. Dzięki powszechnie dostępnym akcesoriom można z łatwością ograniczyć potencjalne szkody. Niezawodnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w specjalną bramkę, która pozwoli na rozdzielenie pomieszczeń. Dzięki niej, można z łatwością odciąć psu dostęp od określonej części domu, w której jego obecność nie jest pożądana. Aby pupil nie zrobił sobie krzywdy, warto nie wpuszczać go do łóżka w pierwszych miesiącach życia. Nawet jeśli opiekunowie przewidują to, że w przyszłości chcą spać ze swoim szczeniakiem, upadek może być dla niego bardzo niebezpieczny. Dlatego, choć dla praktycznie każdego psa sen u boku właściciela, na wygodnym materacu – takim, jak Hilding Rock and Roll, jest niezwykle kuszący, warto konsekwentnie odsyłać szczeniaka do jego posłania.

Karma i akcesoria spacerowe

Szczeniak w domu - jak przystosować dom do jego potrzeb?Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu wiążą się dla niego z dużym stresem i wieloma wyzwaniami. Początkowo powinien jeść karmę, którą otrzymywał od hodowcy. Dopiero po pewnym czasie, można zacząć zmianę na docelowy produkt. Warto robić to pod kontrolą weterynarza. Warto więc jeszcze przed odebraniem pupila od hodowcy dowiedzieć się wszystkiego na temat jego diety i zaopatrzyć się w odpowiedni zapas jedzenia.

Kolejny obowiązkowy zakup to akcesoria spacerowe. Naukę czystości należy zacząć już podczas pierwszych godzin w nowym domu (oczywiście dbając o unikanie miejsc, w których maluch mógłby zarazić się chorobami zakaźnymi). W tym celu, potrzebne będą szelki lub obroża oraz smycz. Warto wybrać się do sklepu razem ze szczeniakiem, aby na miejscu dopasować rozmiar.

Kącik do odpoczynku

Wiele osób lubi spać ze swoim psem w łóżku. Miła sypialnia, wygodny materac od marki http://www.hilding.pl/, i dotyk sierści ukochanego pupila to idealne warunki do relaksu. Jednak nawet w domu, w którym zwierzęta mają wstęp do sypialni opiekunów, powinny posiadać też swój własny kącik przeznaczony do odpoczynku. Jego centralnym punktem jest oczywiście legowisko – lub klatka kennelowa. Posłanie musi być dopasowane do szczeniaka pod kątem wymiarów. Na początek najlepiej wybrać większy model – ciągłe wymienianie legowiska wraz ze wzrostem szczenięcia wiąże się z koniecznością ponoszenia sporych wydatków. Od samego początku warto też wprowadzać zwyczaj jedzenia gryzaków właśnie w wydzielonym kąciku. Często są one bowiem tłuste i mają nieprzyjemny zapach. Gdy pies od razu układa się z nimi w swoim legowisku, domownicy mają zdecydowanie mniej sprzątania.

Nauka czystości

Jednym z największych wyzwań dla świeżo upieczonych właścicieli psów jest nauka czystości. Praktycznie niemożliwe jest uniknięcie wpadek! Na wszelki wypadek warto więc przygotować dom w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić sobie utrzymanie porządku. Podczas pierwszych tygodni szczenięcia w nowym domu powinny zostać zwinięte wszystkie dywany. To właśnie na nich maluchy najczęściej decydują się opróżniać swój pęcherz. Przydatne będą też wszelkie środki higieniczne do czyszczenia podłóg (i nie tylko). Warto wybierać aromatyczne produkty, które skutecznie pozbędą się nieprzyjemnych zapachów. Wiele osób nie uwzględnia na swojej liście zakupów środków do czyszczenia dywanów i tapicerek. Jednak zdecydowanie warto kupić ten produkt – będzie on nieoceniony w sytuacji, w której wpadka przydarzy się szczeniakowi np. na ulubionej kanapie.

Wiele osób decyduje się na korzystanie ze specjalnych mat higienicznych podczas nauki toalety. Jednak coraz częściej podkreśla się to, że jest to nieskuteczny sposób, który uczy psa załatwiania swoich potrzeb w mieszkaniu. Później zwierzak może mieć problemy z całkowitym zrozumieniem koncepcji konieczności wychodzenia na zewnątrz. Psy uczone higieny z wykorzystaniem podkładów w przyszłości częściej załatwiają się na domowe dywany.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed przyjazdem szczeniaka do domu warto dobrze przygotować całą przestrzeń, wyposażyć się w niezbędne akcesoria, a także zdobyć podstawową wiedzę dotyczącą wychowania psa. Poza podstawowymi, wymienionymi wyżej krokami, konieczne jest zabezpieczenie balkonu oraz ogrodu. Z kolei na lodówce warto umieścić numer hodowcy i najbliższego gabinetu weterynaryjnego. Są one wyjątkowo cenne w sytuacjach kryzysowych. Z kolei podczas pierwszych wizyt u lekarza weterynarii warto poprosić o podstawowe leki i elementy apteczki – suplementy do podawania podczas problemów żołądkowych, elektrolity, środki dezynfekujące i samoprzylepne bandaże to totalny must have każdego psiarza!

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to wielkie wydarzenie. Warto się do niego dobrze przygotować, aby móc się w pełni cieszyć pierwszymi chwilami spędzonymi w towarzystwie wymarzonego pupila.