Dla jednych to świetna atrakcja, dla innych wielki strach. Nie można ukryć, że pierwszy lot samolotem wzbudza różne silne emocje. Możemy skutecznie je uspokoić, odpowiednio przygotowując się do podróży. Dowiedz się, o czym należy pamiętać, gdy po raz pierwszy lecisz samolotem!

Od czego zacząć?

Wizja pobytu na lotnisku i dotarcia do odpowiedniego miejsca, kiedy nie byliśmy tam nigdy wcześniej, może wydawać się trochę przytłaczająca. Osoby, które wcześniej nie latały samolotem, mogą mieć problem ze zrozumieniem zasad, jakie panują na lotnisku. To normalne, że taka sytuacja może generować stres i niepokój. Na szczęście wiele przydatnych informacji możemy zdobyć jeszcze przed tym, niż zjawimy się na lotnisku. W internecie dostępne są mapy lotnisk, dzięki którym możemy lepiej poznać tę przestrzeń i sprawdzić, gdzie mamy kierować się przed wylotem i po przylocie. Przydatne będą też instruktażowe filmiki, które większość dużych lotnisk posiada. Tam na własne oczy możemy zobaczyć, jak wygląda to miejsce. Oprócz tego warto zaznajomić się z przydatnymi wskazówkami, którymi doświadczeni podróżnicy chętnie się dzielą. Dzięki temu dowiemy się między innymi tego, że na lotnisku powinno zjawić się odpowiednio wcześniej – nawet do 2 godzin, jeśli nadajemy bagaż rejestrowany. Zawsze też możemy porozmawiać z bliskimi, którzy mają już pierwszy lot za sobą – oni bez wątpienia doradzą nam, co zrobić, aby cała podróż przebiegła pomyślnie. Sprawdzone, potwierdzone informacje czekają na nas na stronie naszego przewoźnika. Jeśli tam porównamy dane, możemy być pewni, że na lotnisku nikt nie zwróci nam uwagi.

Pierwszy lot samolotem - jak się do niego przygotować?Jak się spakować?

Pakowanie bagażu do samolotu może wzbudzać wiele wątpliwości. Wszystko z powodu tego, że tutaj musimy pilnować wagi i wymiarów, z czym w innych środkach transportu raczej się nie spotykamy. To nie oznacza, że mamy się tego obawiać – pakowanie do samolotu może jak najbardziej przejść szybko i sprawnie. W pierwszej kolejności musimy zdecydować, jaki rodzaj bagażu wybieramy. Za bagaż podręczny, czyli taki, który mamy przy sobie podczas lotu, nie trzeba dopłacać. Ma on jednak ograniczone wymiary – uważa się, że musi się zmieścić pod siedzenia fotela. Jeśli będzie większy, będziemy musieli dopłacić. W sytuacji, w której wiemy, że potrzebujemy więcej bagaży, wykupmy bagaż rejestrowany, który jest już znacznie większy i umożliwia swobodne spakowanie się. W tym wypadku będziemy musieli przejść check-in na lotnisku, a do tego ustawiać się w kolejce priorytetowej.

Następnie powinniśmy zaznajomić się z listą rzeczy, jakie w bagażu podręcznym można mieć, a jakie nie. Dzięki temu unikniemy niemiłej sytuacji przy kontroli bezpieczeństwa. Miejmy na uwadze, że u każdego przewoźnika ta lista może wyglądać inaczej, dlatego trzeba upewnić się, że sprawdzamy w dobrym miejscu. Przedmioty, których nie możemy trzymać ze sobą podczas lotu, to między innymi wszelkie ostre narzędzia, takie jak nożyczki, druty czy brzytwy. Większość sprzętów sportowych również nie kwalifikuje się. Należy też pozbyć się wszelkich płynów, które zakupiliśmy przed kontrolą bezpieczeństwa i które mają więcej niż 100 mililitrów. Jeśli chcemy zabrać ze sobą kosmetyki, muszą one być mniejsze niż wspomniane 100 ml, a do tego trzeba zapakować je w specjalne przeźroczyste pojemniki, tak aby można było zobaczyć, co jest w środku. Warto też uważać na jedzenie, ponieważ dużo produktów jest zakazanych.

Co robić, jak dotrzemy na lotnisku?

Kiedy już nadejdzie dzień wylotu, starajmy się za bardzo nie stresować. Jeśli jednak czujemy, że nasze nerwy są w strzępach, możemy wypić uspokajającą melisę, która pomoże nam się zrelaksować. Gdy dotrzemy na lotnisko, a mamy ze sobą tylko bagaż podręczny, możemy udać się od razu do kontroli bezpieczeństwa. Tam zostaniemy poproszeni o wyłożenie naszych rzeczy do specjalnych skrzynek. Pamiętajmy, że z plecaka powinniśmy wyjąć elektronikę oraz kosmetyki. Musimy też pozbyć się wszelkich metalowych elementów, które mogłyby włączyć alarm w momencie, w którym przechodzilibyśmy przez barierki. Po zakończeniu kontroli bezpieczeństwa należy znaleźć jedną z tablic informacyjnych, na której napisane będzie, przy której bramce odbędzie się boarding naszego lotu. Warto wcześniej pójść w to miejsce, aby sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się bramka. Kiedy to zweryfikujemy, a wciąż będziemy mieli trochę czasu przed lotem, możemy skorzystać ze strefy bezcłowej, kupić coś do jedzenia i picia bądź zaopatrzyć się w książkę czy magazyn, które zapewnią nam rozrywkę podczas drogi. Ważne, aby przed lotem i w jego trakcie stosować się do poleceń pracowników lotniska. To zdecydowanie przyspieszy i ułatwi cały proces.

Jak zapewnić sobie komfort w podróży?

Komfort w podróży to jeden z najważniejszych elementów, o którym pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać. Jeśli nie zadbamy o naszą wygodę, ryzykujemy tym, że przez całą drogę będziemy odczuwać dyskomfort, który skutecznie popsuje nasze samopoczucie. W źle dopasowanej przestrzeni podróż będzie nam się jeszcze bardziej dłużyć, a z racji tego, że nie będziemy umieli się zrelaksować, na miejsce przyjedziemy zmęczeni i pozbawieni energii. W momencie, w którym chcieliśmy od razu zwiedzać i odkrywać nowe miejsce, będzie to szczególnie nieprzyjemne. Uniknijmy tej sytuacji, inwestując w podróżnicze gadżety. Na lot samolotem, w którym siedzenia są dość małe, weźmy ze sobą małą poduszkę, którą będziemy mogli podłożyć pod głowę. Do tego zadania wspaniale posłuży Visco Green, która ma odpowiednią wielkość, a do tego wykonana jest z pianki termoelastycznej, co sprawia, że idealnie dopasowuje się do naszego ciała. Wykazuje też działanie relaksujące, co szczególnie pomoże nam odprężyć się podczas długich tras. Więcej przydatnych elementów czeka na nas na stronie www.hilding.pl. Tam znajdziemy coś, co umożliwi nam zadbanie o komfort nie tylko podczas drogi, ale i w czasie samego pobytu na wakacjach. Mowa o materacach nawierzchniowych, dzięki którym możemy sprawić, że każda powierzchnia stanie się komfortowa. Jeśli odwiedzamy wiele różnych hoteli, na pewno okaże się to potrzebne. Warto o to zadbać, ponieważ komfortowe podłoże snu zagwarantuje nam jakościowy sen i spowoduje, że obudzimy się wypoczęci i odprężeni.

Pierwszy lot samolotem może budzić w nas niepokój, szczególnie jeśli nie do końca wiemy, czego się spodziewać. Wystarczy jednak dobrze się przygotować, aby skutecznie opanować ten lęk! Dzięki wcześniejszemu zaznajomieniu się z zasadami czy niezbędnymi informacjami możemy w pełni cieszyć się lotem.