Jeśli dotychczas postrzegaliśmy kreatywność jako coś nieistotnego, powinniśmy zdecydowanie zmienić nasze podejście. Okazuje się bowiem, że odgrywa ona istotną rolę w naszym życiu. Kreatywne działania oddziałują na nas, w tym na nasz mózg. W jaki sposób? Dowiedz się więcej!
Dlaczego warto rozwijać kreatywność?
Nie powinniśmy postrzegać kreatywnych zajęć, tylko jako czegoś, co pomoże nam zabić nudę. Rozwijanie kreatywności ma znacznie istotniejsze znaczenie. Poświęcając się kreatywnemu zajęciu, pozwalamy na pobudzenie wyobraźni. To z kolei umożliwia nam pobudzenie do działania naszej prawej półkuli. Będzie to wspaniałe ćwiczenie szczególnie dla tych, którzy na co dzień nie mają okazji do wykorzystania swojej kreatywnej i twórczej strony. Ćwiczenie kreatywności łączy przyjemne z pożytecznym. Przekonamy się, że to wspaniała metoda do tego, aby przykładowo poćwiczyć logiczne myślenie. To istotne zwłaszcza w przypadku dzieci, którzy dopiero co zdobywają tę umiejętność. Mogą też przy okazji nauczyć się cierpliwości, jako że większość twórczych aktywności wymaga czasu i poświęcenia. Maluch, tworząc swoje własne dzieło, przekona się, że musi poświęcić na to odpowiednią ilość czasu, aby wyszło jak najlepiej. To przyda mu się również w trenowaniu koncentracji. Dziecko, które będzie znało się na malowaniu czy kolorowaniu, łatwiej będzie skupiać się na lekcjach w szkole. Jeśli poświęcimy się temu zajęciu, może okazać się, że przyda nam i w dorosłym życiu, na przykład w pracy, podczas wymyślania nowych rozwiązań czy technik. Może otworzyć to nas na nową perspektywę i alternatywne rozwiązywanie problemów. Zdziwimy się, kiedy przekonamy się, jak ciekawe rozwiązania mogą przyjść nam do głowy!
Pamiętajmy, że kreatywność to umiejętność tak jak każda inna – trzeba ją ćwiczyć, aby funkcjonowała jak najlepiej. Dopilnujmy, aby w naszej codziennej rutynie było coś, co pobudzi ją do działania. Nie zapominajmy, że kreatywność to nie tylko dziedzina artystów – każdy z nas może zająć się twórczymi czynnościami, niezależnie od tego, czy ma do tego naturalny talent, czy też nie. Chodzi tu bowiem o to, aby stawiać sobie nowe wyzwania i próbować nowych rzeczy. Wcale nie musimy być w tym najlepsi. Rozwijanie kreatywności przyniesie nam korzyści bez względu na to, jak będzie wyglądać rezultat tej aktywności. Niech mają to na uwadze szczególnie osoby, które na co dzień zmagają się z przewlekłym stresem. Na pewno ucieszy ich fakt, że rozwijanie kreatywności pomaga skutecznie się wyciszyć i zrelaksować. Poświęcając się twórczemu zajęciu, możemy zapomnieć o innych sprawach. Będzie to dobra praktyka ucząca tego, aby bardziej trwać w obecnym momencie. Nawet nie zauważymy, kiedy nasze myśli odpłyną podczas wyszywania czy malowania. Co istotne, aktywności takie jak szydełkowanie mogą przynieść jeszcze bardziej relaksujące działanie – to wszystko za sprawą powtarzalnych, systematycznych ruchów, których wymagają. Mózg lubi to, co znajome i bezpieczne, a wykonywanie wzoru na szydełku właśnie to mu dostarcza. Z tego względu, szydełkując, możemy cieszyć się wspaniałym uczuciem spokoju.
Jak rozwijać kreatywność?
Należy pamiętać o tym, że kreatywność dla każdego jest na wyciągnięcie ręki. Nawet jeśli naturalnie nie mamy twórczych zapędów, wciąż jest wiele rzeczy, na które możemy poświęcić czas. Dla tych, którzy są zainteresowani sztuką, wszelkie formy malowania, od farb akrylowych, po akwarele czy pastele, sprawdzą się idealnie. Ci, którzy potrzebują w tym temacie trochę wsparcia, na pewno polubią malowanie po numerach – polega ono na wypełnianiu obrazu pokrytego numerkami. Dzięki wskazówkom wiemy, gdzie wykorzystać jaki kolor. W ten sposób nawet amatorzy malowania mogą stworzyć przepiękne dzieło. Kreatywność możemy pobudzić również bez żadnych rekwizytów. Wystarczy, że pozwolimy swoim myślom błądzić. Możemy zacząć zastanawiać się nad różnymi zjawiskami, łączyć na pozór niepasujące do siebie kwestie lub zadać sobie pytania zaczynające się od zwrotu “co by było, gdyby…?”. Te proste sposoby sprawią, że otworzymy się na różne możliwości i będziemy mogli rozwinąć myślenie poza schematami. Równie ciekawym ćwiczeniem będzie wymyślanie scenariuszy różnych sytuacji lub historii. Dajmy się sobie zaskoczyć i spróbujmy wymyślić ciekawy pomysł na przykład na opowiadanie. Jeśli za to będziemy potrzebowali poćwiczyć kreatywne myślenie w grupie, wówczas sprawdzi się burza mózgów. To znana technika, która pomaga skutecznie dojść do rozwiązania. W początkowej fazie burzy mózgów niezwykle ważne jest to, aby mówić o każdym pomyśle, jaki przyjdzie nam do głowy – nawet tym najbardziej niemądrym. Ważne, aby żadna ze stron nie czuła się wówczas oceniana. Dzięki temu będziemy mogli pobudzić nasze myśli do działania i od słabych wizji przejść do takich, które nas zadowolą. Nie zapominajmy, aby oprócz tego otaczać się rzeczami, które będą nas inspirować i pobudzać naszą wyobraźnię. Z tego względu tak ważne jest, aby pozwolić sobie na odkrywanie sztuki poprzez lekturę książki, wizytę w muzeum czy w teatrze.
Wypoczynek dla dobrego samopoczucia
Jeśli chcemy zadbać o dobre samopoczucie, możemy to zrobić na różne sposoby. Spędzenie czasu na kreatywnych aktywnościach to jeden z nich. Równie dobrą techniką będzie regularne wysypianie się. Otrzymując odpowiednią ilość snu, zyskamy energię, dzięki której będziemy mieli siłę do próbowania nowych rzeczy. Jak mieć pewność, że każdej nocy się wyśpimy i zregenerujemy? Postawmy na solidny, prawidłowo dopasowany materac. To podstawa dobrego wypoczynku. Dzięki niemu nasz kręgosłup będzie miał odpowiednie podparcie, a mięśnie się rozluźnią. Aby jeszcze zwiększyć komfort, możemy zaopatrzyć się w stelaż Hilding Family Moto, który zagwarantuje to, że nasze ciało będzie odpowiednio podparte. Materac, który będzie idealnie pasować na ten stelaż, znajdziemy na stronie www.hilding.pl. Musimy mieć na uwadze, że osobom, które zmagają się z problemami ze snem, zaśnięcie nawet w niezwykle wygodnym otoczeniu może sprawiać trudność. Ważne jest tutaj to, aby wcześniej przygotować umysł do wyciszenia się i relaksu, jako że nierzadko to stres i niepokój powodują, że nie potrafimy zmrużyć oka. Twórcza, kreatywna czynność, jak na przykład pisanie w dzienniku czy szkicowanie idealnie sprawdzi się do tego, abyśmy mogli się odprężyć i ochłonąć po całym dniu. Jeśli zapewnimy sobie taki moment spokoju i relaksu, kiedy już się położymy, będziemy o wiele bardziej spokojni, niż wtedy, gdybyśmy próbowali zasnąć zaraz po spędzeniu czasu na przeglądaniu mediów społecznościowych.
Nie można ukryć, że kreatywność to bardzo ważna wartość w naszym życiu. Otwiera przed nami wiele możliwości. Oddając się kreatywnym zajęciom, możemy korzystnie wpłynąć nie tylko rozwijać wyobraźnię, ale i obniżyć poziom stresu.