W ciągu całego swojego życia mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Z niektórych wychodzimy zwycięsko, inne natomiast kończą się porażką. Jednak niezależnie od tego, warto podejmować nowe próby i iść do przodu. Pomóc w tym może zdrowy sen, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. A jak o niego zadbać? 

Zdrowy sen – co warto o nim wiedzieć? 

Coraz częściej mówi się o tym, jak ważny jest zdrowy sen – jednak czym on tak naprawdę jest? Otóż charakteryzuje się wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością. Możemy go rozpoznać po tym, że rano budzimy się pełni energii i wypoczęci. Warto również zaznaczyć, że w czasie zdrowego wypoczynku nasze ciało regeneruje się, a także wówczas zachodzi wiele istotnych procesów biologicznych. Oznacza to, że ma on wpływ na właściwe funkcjonowanie licznych układów, w tym układu pokarmowego (wspomaga m.in. metabolizm), immunologicznego (wspomaga m.in. odporność) czy nerwowego (wspomaga m.in. pamięć i koncentrację).

Higiena snu – za co odpowiada? 

Podstawowe zasady dbania o zdrowy senNiestety, aby zdrowo się wyspać, nie wystarczy przyłożyć głowy do poduszki i zasnąć. Istnieje szereg czynników, które zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny mogą na niego oddziaływać. Z uwagi na to, warto zapoznać się z higieną snu, czyli zbiorem zasad, norm i zachowań, które poprzez regularne powtarzanie mogą znacząco zwiększyć jakość, a tym samym i efektywność wypoczynku. Wśród nich wyróżnia się:

  • spożywanie lekkostrawnej kolacji 3 godziny przed położeniem się do łóżka,
  • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej,
  • unikanie substancji pobudzających, np. kofeiny, w godzinach wieczornych,
  • zrezygnowanie z drzemek w ciągu dnia,
  • zrelaksowanie się przed snem.

Materac do spania – w jakim stopniu oddziałuje na zdrowy sen? 

Za najważniejszy czynniki wpływający na zdrowy i spokojny sen uznaje się odpowiednio skomponowane łóżko. Obejmuje ono szereg elementów, wśród których wyróżnia się:

  • stelaż,
  • poduszkę i kołdrę,
  • pościel i prześcieradło.

Jednak niezaprzeczalnie najważniejszą kwestia jest materac do spania. Produkt ten został stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam komfortowego wypoczynku. Jego powierzchnia jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na sen poświęcamy aż ⅓ swojego życia! Z uwagi na to, warto już dziś zdrowo się wyspać i czerpać z życia pełnymi garściami. Pomóc w tym może odpowiednio skomponowane łóżko oraz zmiana stylu życia.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: