Mały dom jednorodzinny lub mieszkanie w bloku charakteryzuje się przytulnością, jednak niezaprzeczalnie ma niewielki metraż. Wiąże się to ze zmniejszeniem metrażu wszystkich pomieszczeń – w tym sypialni. Chcąc zatrzymać jak najwięcej miejsca, najczęściej zastanawiamy się, w co ją wyposażyć oraz jakie łóżko kupić. Jak się okazuje, istnieje wiele cennych porad, którymi możemy się kierować, aby móc zarówno się komfortowo wyspać, jak i zatrzymać dużo miejsca! Zatem, jak urządzić małą sypialnię?

Mała sypialnia – jak ją zaaranżować?

Urządzając przytulną, ale małą sypialnię powinniśmy w pierwszej kolejności skupić się na odpowiedniej gamie kolorystycznej, zwłaszcza w przypadku ścian. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie ich na biały lub inny jasny kolor, np. pastelowe odcienie błękitu czy zieleni. Świetnie sprawdzą się tutaj delikatne szarości lub beże. Nie można również zapomnieć o tym, że chłodne i stonowane barwy, które również oddziałują relaksująco na organizm, będą strzałem w dziesiątkę, gdyż sprawiają wrażenie oddalenia. Jeśli nie mamy pomysłu na aranżację małej sypialni, to możemy postawić na gotowe style, do których zalicza się:

  • styl klasyczny,
  • styl nowoczesny,
  • styl industrialny,
  • styl rustykalny,
  • styl skandynawski.

W jakie dodatki warto zainwestować do małej sypialni?

Jak urządzić małą sypialnię?Mała sypialnia nie może być wyposażona w wiele masywnych dodatków, gdyż zajmują one za dużo miejsca. Powinniśmy postawić tutaj na minimalistyczne elementy, które zarówno będą korzystnie wpływać na sen, jak i nadawać eleganckiego wyglądu. Mowa tutaj m.in. o świecach zapachowych czy roślinach produkujących tlen w nocy. Oprócz tego, iluzje większego pomieszczenia możemy uzyskać poprzez wyposażenia swojej sypialni w lustra. Mogą one być umieszczone zarówno na ścianach, jak i drzwiach szafy. Co więcej, rama lustra może dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną, przez co sypialnia nabierze zupełnie innego wyglądu! Innym, ale równie ważnym aspektem w niewielkich sypialniach jest światło – zarówno naturalne, jak i sztuczne. Zakłada się, że im jaśniejsze pomieszczenia, tym optycznie wydają się większe. Jednak w przypadku sypialni należy mieć na uwadze, że jest to miejsce o intymnym charakterze, które powinno pozwolić nam spokojnie wypocząć, a nie dodatkowo rozbudzać. Z uwagi na to, dobrym rozwiązaniem będą, np. rolety dzień-noc, a także umieszczenie kilku punktów świetlnych w postaci kinkietów czy lampy sufitowej typu plafon.

Łóżko a metraż sypialni

Na współczesnym rynku mamy dostęp do wielu modeli łóżek, a wśród nich znajdziemy łóżka metalowe, drewniane czy tapicerowane. Jednak, jak dopasować wymiary łóżka do metrażu sypialni? W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad tym, jak szerokie powinno być łóżko, aby jednocześnie zapewniało komfort wypoczynku, jak i nie zabierało całego dostępnego miejsca. Następnie uwzględniamy to, dla kogo ma być – singla czy pary. Jest to ważna kwestia, gdyż osoby śpiące pojedynczo mogą się komfortowy wyspać na małym łóżku o wymiarach 80×200 cm lub 90×200 cm. Z drugiej strony – to zdecydowanie za mało miejsca dla osób, które śpią ze swoim partnerem. Dla nich najlepiej by było, jakby łóżko miało wymiary 160×200 cm, jednak nie zawsze jest to możliwe w małych sypialniach. Z uwagi na to, dobrze sprawdza się również modele 170×200 cm, a w ostateczności – 120×200 cm. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli możemy pozwolić sobie na większe łóżko, nawet w przypadku singli, to warto w nie zainwestować, gdyż większa ilość miejsca pozwoli nam na lepszy, a nawet bardziej komfortowy wypoczynek.

Idealny materac do spania – czyli jaki?

Do łóżka o odpowiednich wymiarach warto wybrać przede wszystkim solidny stelaż. Jest to element wyposażenia, który na co dzień nie jest widoczny, przez co wielu z nas zapomina, jak ważną pełni funkcję. Jak się okazuje, to właśnie on odpowiada za prawidłowe wsparcie materaca, przez co jest on w stanie odgrywać prawidłowo swoją rolę. Co więcej, korzystnie wpływa na wentylację oraz poprawia komfort wypoczywania poprzez usztywnienie lub zmiękczenie wybranych stref. Jednak najistotniejszą funkcję pełni tutaj materac do spania. Został on stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam jak najlepszych warunków do wypoczynku. Z uwagi na to, charakteryzuje się wyjątkowymi cechami oraz unikalną budową, przez co jest w stanie dopasować się niemalże idealnie do anatomicznych kształtów naszego ciała. Oznacza to, że zapewnia najlepszą stabilizację zarówno dla kręgosłupa, jak i całej sylwetki. Wiąże się to z odciążeniem mięśni, przez co mogą się one zregenerować, a także zmniejszeniem dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa.

Najważniejsze akcesoria sypialniane

Oczywiście materac i stelaż to nie wszystkie elementy wyposażenia komfortowego łóżka. Składają się na nie także akcesoria sypialniane, które dodatkowo podnoszą komfort wypoczynku oraz korzystnie wpływają na zdrowy sen. Oznacza to, że są w stanie zapewnić nam wysokiej jakości wypoczynek, który dodatkowo odznacza się odpowiednią długością oraz głębokością. Pierwszym z nich jest pościel. Stanowi ona poszewki na kołdry i poduszki, tym samym chroniąc je przed zanieczyszczeniami. Na współczesnym rynku dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu jesteśmy w stanie idealnie dopasować je do aranżacji wnętrza. Oprócz tego warto wyposażyć swoje łóżko w:

  • kołdrę, która przyjemnie otula nasze ciało w czasie snu, a także odpowiada za komfort termiczny,
  • poduszki, które są w stanie zapewnić prawidłowe wsparcie górnym partiom ciała, czyli głowie, barkom oraz kręgosłupowi w odcinku szyjnym,
  • prześcieradło, które dodatkowo zwiększa higieniczne warunki do wypoczywania oraz stanowi pierwszą warstwę ochronną materaca przed zanieczyszczeniami,
  • ochraniacze na materac, które gwarantują ochronę podłoża do spania przed zabrudzeniami, zanieczyszczeniem i zawilgoceniem.

Urządzanie sypialni to dla wielu z nas twardy orzech do zgryzienia. Jednak nie ma się co martwić, gdyż do odpowiedniego zagospodarowania miejsca wystarczy tylko kilka akcesoriów sypialnianych oraz właściwie dopasowane meble! Co więcej, jesteśmy w stanie stworzyć przytulne i komfortowe miejsce, w którym nie tylko będziemy chodzić spać, ale także zrelaksować się po ciężkim dniu!

Przeczytaj także: