Sport to w życiu każdego człowieka bardzo ważna kwestia – w końcu pozwala nam wzmocnić ciało, a także zmniejszyć ryzyko zachorowania na liczne choroby. Jednak zarówno amatorzy, jak i zawodowcy powinni zadbać o wysokiej jakości wypoczynek. Wpływa na niego wiele różnych czynników, zatem, na co warto zwrócić uwagę?
W jaki sposób sen i sport oddziałują na siebie?
Obecnie wyróżnia się różnego rodzaj usporty – zarówno indywidualne, jak i zespołowe. Tak naprawdę każdy z nas może zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną, wystarczy tylko postawić na to, co się lubi. Dla niektórych będzie to jazda konna, dla innych pływanie czy bieganie. Ze sportów zespołowych coraz większą popularnością cieszy się piłka nożna, siatkówka oraz piłka ręczna. Jednak, dlaczego warto zainteresować się jakąkolwiek formą aktywności fizycznej? Jak się okazuje, ma ona korzystny wpływ na cały organizm, a także poprawia jakość snu. Wszystko z uwagi na fakt, iż umożliwia właściwe dotlenienie się oraz męczy, przez co o wiele łatwiej zasypiamy. Dodatkowo korzystnie wpływa na jakość i długość wypoczynku. Sen wspomaga sportowców, gdyż to właśnie on odpowiada a właściwą regenerację mięśni, tym samym zmniejszać ryzyko kontuzji.
Jak sen wpływa na organizm?
Zdrowy sen, czyli taki, który wyróżnia się wysoką jakością, odpowiednią długością i głębokości można poznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci oraz pełni energii. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na organizm ma sen. Jak się okazuje:
- poprawia koncentrację,
- pozwala na naukę nowych rzeczy,
- stymuluje wydzielanie hormonu wzrostu.
Jednak to nie wszystko, gdyż zdrowy sen wspomaga pracę wielu układów, a także pozwala na właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia. Jednak, jakie ma połączenie ze sportem?
Zasady higieny snu
Zasady higieny snu obejmują zbiór norm i zachowań, których wdrożenie w sposób regularny do swojej codziennej rutyny, może korzystnie oddziaływać na jakość, długość i głębokość snu. Duży wpływ ma tutaj styl życia, do którego zalicza się m.in. stałe godziny wstawania i kładzenia się do łóżka. Postaramy się również o odpowiednie nawodnienie, ograniczenie używek – w tym kofeinę w godzinach wieczornych oraz całkowite zrelaksowanie się. Do innych zasad higieny snu związanych z życiem sportowca zalicza się:
- wyeliminowanie treningów odbywających się przed snem – podczas aktywności fizycznej wytwarza się adrenalina i kortyzol, które uniemożliwiają nam szybkie zaśnięcie, dlatego nie powinniśmy ćwiczyć 2-3 godzin przed pójściem spać,
- spożywać ostatni posiłek na 2-3 godzin przed snem – powinien on być również lekkostrawny, aby nie obciążać żołądka, a jednocześnie na tyle syty, aby nie kłaść się głównym do łóżka,
- ograniczyć minimum na godzinę przed snem kontakt z ekranem komputera, telewizora czy telefonu – emitowane przez nie światło niebieskie utrudnia zdrowy sen, gdyż zaburza wydzielanie melatoniny.
Wdrożenie zasad higieny snu pozwala na zdrowy sen, który korzystnie oddziałuje na nasze ciało oraz umysł. Jednak równie duży wpływ na niego ma sypialnia oraz odpowiednio skomponowane łóżko.
W jaki sposób sypialnia wpływa na zdrowy sen?
Sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy włącznie wypoczywać, przez co praca tutaj jest niemalże niedozwolona. Ponadto jej wystrój oraz sposób aranżacji może w korzystnie wpływać na zdrowy sen. W jaki sposób? Otóż postawieni na stonowane lub pastelowe barwy pozwala na wyciszenie zmysłów, przez co możemy szybciej zasnąć. Natomiast umieszczenie w sypialni świec zapachowych czy dyfuzorów pozwala na rozproszenie w powietrzu olejków eterycznych, które pozwalają na całkowite odprężenie. Czynnik ten nie tylko ułatwia zasypianie, a także zwiększa jakość i długość snu. Co więcej, warto również:
- zapewnić sobie ciszę w sypialni, np. poprzez stopery do uszu lub poproszenie partnera o przejęcie obowiązków nad maluszkiem,
- zadbanie o odpowiednie zaciemnienie, np. poprzez usunięcie rozpraszających źródeł światła czy szczelnie zasłonięte okno,
- obniżyć temperaturę w sypialni, np. do ok. 17-18 stopni °C.
Każdy z tych czynników korzystnie wpływa na sen, dlatego warto o nich pamiętać. Ponadto, przed ważnymi zawodami warto spać samemu. Brzmi to okrutnie dla par, aczkolwiek wówczas zmniejsza się ryzyko obudzenia się z uwagi na nagły ruch partnera czy jego chrapanie. Oprócz tego, w sypialni powinno znaleźć się odpowiednio skomponowane łóżko.
Łóżko sportowca – jak je skomponować?
Każde łóżko sportowca powinno składać się przede wszystkim z odpowiednio dopasowanego materaca. Wszystko z uwagi na fakt, iż jest on w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób jest w stanie zapewnić właściwe wsparcie sylwetki oraz stabilizację kręgosłupa w czasie snu. Przekłada się to na odciążenie mięśni, a tym samym ich całkowitą regenerację. Ponadto, łóżko sportowca powinno składać się z:
- stelaża, który zapewnia stabilizację podłoża do spania i wpływa na komfort snu,
- poduszka, która wspiera górne partie ciała, w tym głowę, barki czy kręgosłup szyjny,
- kołdrę, która odpowiada za komfort termiczny i przyjemne wrażenie otulenia,
- pościel, która wpływa na higieniczne warunki do wypoczywania,
- ochraniacz na materac, który chroni podłoże do spania przed zabrudzeniami, zanieczyszczeniami czy wodą.
Jak się okazuje, istnieje wiele elementów, które mają mniejszy lub większy wpływ na zdrowy sen sportowca. Warto zatem uwzględnić każdy z nich, a także pamiętać o odpowiednim odpowiadaniu pod kątem osobistych potrzeb i preferencji.
Sport oddziałuje na wiele kwestii związanych z naszym życiem – w tym zdrowy sen. Jednak warto tutaj zauważyć, że właściwy wypoczynek również przyczynia się do poprawy kondycji oraz pozwala na osiąganie sukcesów. Z uwagi na to, warto zadbać o wysokiej jakości sen, aby móc rozwijać swoją karierę sportową oraz zapewnić sobie regenerację po treningu!