Bicie serca zależy od funkcjonowania całego organizmu. Wszystkie komórki, tkanki i narządy wpływają na to, w jaki sposób mięsień sercowy rozprowadza krew i składniki odżywcze. Jakie nawyki wprowadzić do swojego życia, aby móc cieszyć się zdrowym układem sercowo-naczyniowym?

Dieta – co warto jeść, a czego unikać?

Ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia ma dieta. Jakość spożywanych posiłków odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu serca w dobrej kondycji. Co warto jeść i w jaki sposób komponować posiłki, a co lepiej wyeliminować ze swojej diety?

  • Produkty roślinne – te, które są nieprzetworzone, zapewniają powolny wzrost poziomu glukozy. Zamyka to drzwi chorobom krążenia (w przeciwieństwie do szkodliwych produktów, wywołujących gwałtowne wahania poziomu cukru).
  • Trójglicerydy – posiłki typu fast food i niezdrowe przekąski wpuszczają do krwiobiegu kuleczki tłuszczu, które są przenoszone przez cząsteczki tłuszczów. Jest to proces, który na dłuższą metę prowadzi nie tylko do otyłości, ale również zaostrza stany zapalne i prowokuje powstawanie udarów.
  • Owoce, warzywa, ryby – to jedne z najważniejszych produktów rozszerzających i uelastyczniających naczynia krwionośne. Warto uwzględnić je w swojej diecie i zastąpić nimi produkty bogate w sód, których działanie jest zupełnie odwrotne.
  • Zielone liście – dodanie ich do posiłku zwiększa ilość natlenowanej krwi docierającej do serca. Uwzględnienie ich w diecie pozwala widocznie obniżyć ciśnienie i jest zalecane w szczególności chorym na nadciśnienie. Nie należy żałować sobie sałatek.
  • Czosnek, kurkuma, imbir, cynamon – wpływają pozytywnie na poziom cholesterolu.
  • Herbata – to napój, który koniecznie powinien się znaleźć w diecie każdego z nas. Łagodzi stany zapalne, zmniejsza ilość cholesterolu LDL, a także reguluje poziom cukru we krwi.

Aktywność fizyczna podstawą zdrowego serca

Regularna aktywność fizyczna w istotnym stopniu wspiera funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego. Uprawianie sportu istotnie obniża ryzyko wystąpienia chorób serca. Zmniejsza poziom cholesterolu i zapobiega nadciśnieniu. Zaleca się minimum 30 minut ruchu przez 5 dni w tygodniu. Podstawową formą aktywności są ćwiczenia typu cardio. Ich funkcją jest zwiększenie tętna i przyspieszenie oddechu. Można zaliczyć do nich m.in. pływanie, bieganie czy kolarstwo. Podczas wysiłku tego typu poprawia się krążenie krwi w całym organizmie i zwiększa się wydolność serca.

Często powtarzane jest fałszywe przekonanie, które mówi, że ćwiczenia siłowe w żaden sposób nie wpływają korzystnie na serce. Nic bardziej mylnego! Push-upy czy podnoszenie ciężarów wzmacniają mięśnie, a przy okazji podnoszą poziom hormonów anabolicznych. Dzięki nim serce się wzmacnia, a jego kondycja jest coraz lepsza. A jak wygląda kwestia popularnej w ostatnich latach jogi? Również ta forma ruchu dobroczynnie oddziałuje na serce. Podczas ćwiczeń obniżeniu ulega poziom stresu, poprawia się elastyczność ciała i przepływ krwi. Należy pamiętać o tym, że równie ważny, jak systematyczne treningi jest wypoczynek. Głęboki sen na wygodnym materacu – np. jednym z tych dostępnych w asortymencie marki www.hilding.pl – to podstawa zdrowia.

Czy zdrowie psychiczne wpływa na serce?

Serce i naczynia krwionośne - jak o nie zadbać?Duża ilość stresu w istotnym stopniu wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na serce. Statystyki jasno wskazują, że choroby afektywne (m.in. ChAD, depresja) wiążą się z wyższym współczynnikiem śmiertelności z powodu schorzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Większe ryzyko zawału serca dotyczy też pacjentów z zaburzeniami lękowymi. Często odczuwają oni ból w klatce piersiowej, a także nieustanne duszności. Trafiają też do szpitali podczas ataków paniki. Są wówczas przekonani o zagrożeniu życia. Choć początkowo objawy nie są związane z chorobami serca, nadmiar stresu i napięcia może z czasem stać się główną przyczyną problemów w zakresie funkcjonowania układu krążenia. Zdarza się, że osobom zmagającym się przez dłuższy czas z epizodami lęku napadowego przytrafia się zawał serca i są wówczas bagatelizowane przez otoczenie w wyniku uznania ich objawów za kolejny symptom ataku paniki.

Niezwykle ważne jest to, aby unikać przewlekłego stresu. Dbanie o relaks, głęboki sen w wygodnej sypialni, na komfortowym materacu – takim, jak Hilding Boogie, realizowanie swoich pasji i poświęcanie czasu swoim bliskim – wszystko to sprzyja regulowaniu emocji i obniżaniu odczuwanego napięcia. Tym samym, zmniejsza ryzyko chorób serca. Osoby odczuwające jakiekolwiek objawy zaburzeń psychicznych powinny natychmiast sięgnąć po specjalistyczną pomoc! Zdarza się bowiem, że problemy tego typu z czasem stają się przyczyną poważnych problemów o charakterze somatycznym.

Jak dbać o regularną diagnostykę?

Regularne badania kontrolne w postaci morfologii to coroczny obowiązek każdej osoby. Istnieją jednak grupy społeczne, które powinny szczególną wagę przywiązać do badania swojego serca. Są to wszyscy, którzy przekroczyli 50 rok życia. Poza tym, do diagnostyki zobowiązuje nadciśnienie, rodzinna historia chorób serca, przewlekły stres, niska aktywność fizyczna, a także zaburzenia gospodarki lipidowej. Nie bez znaczenia jest dieta! Jedzenie wysokokalorycznych posiłków, otyłość, nadmiar alkoholu i papierosów – wszystko to predysponuje do chorób serca i skłania do regularnego wykonywania badań.

Objawy chorób serca są często niepozorne, a pacjenci nie odczuwają ich aż do momentu wystąpienia zawału serca. Najczęstszym schorzeniem jest choroba niedokrwienna serca objawiająca się dużą męczliwością, a także bólem w klatce piersiowej. Kłucie pojawia się przy wysiłku fizycznym oraz w sytuacjach stresowych. Czasem może być mylone z objawami charakterystycznymi dla ataków paniki – dlatego psychiatrzy kierują pacjentów z takimi symptomami do kardiologów. Badania kontrolne to przede wszystkim EKG, echo serca i badanie laboratoryjne krwi. Ocenia się przede wszystkim hormony produkowane przez tarczycę, glukozę, lipidogram, sód, mocznik, potas i kreatynę.

Dbanie o serce jest bardzo ważne. Powinno stanowić jeden z nieodłącznych elementów każdego z nas. Warto w swojej codzienności przykładać wagę do zbilansowanej diety, aktywności fizycznej i wypoczynku. Wszystko to może bezpośrednio przełożyć się na jakość i długość życia.