Jakość snu bezpośrednio wpływa na jakość życia. Wygoda i komfort w trakcie regeneracji organizmu są wyjątkowo istotne, a zapewnia je odpowiednie podłoże. Dorosły człowiek przesypia średnio 1/3 swojego życia. To wystarczający argument za tym, aby zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego materaca i zapewnić sobie wygodny oraz zdrowy sen. Materace sprężynowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów materacy na polskim rynku. Jak są zbudowane? Jak kupić dobry, wysokiej jakości materac sprężynowy? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pozwolą dokonać satysfakcjonującego wyboru.

Materac sprężynowy – co charakteryzuje ten rodzaj materacy?

Mieszkańcy Olsztyna jak i każdego zakątka Polski, potrzebują komfortu, a szukając odpowiedniego materaca warto, aby dowiedzieć się, co jest w stanie nam tę wygodę zapewnić. Odpowiedzią na tę potrzebę bez wątpienia jest materac na sprężynach, który daje gwarancję zdrowego snu. Polecamy zwrócić uwagę na ofertę online, która ułatwia proces zakupowy oraz pozwala dogłębnie zapoznać się z dostępnymi wariantami. Aby zakup w pełni nas usatysfakcjonował, ważne, aby zapoznać się ze specyfiką materacy sprężynowych, dzięki czemu będziemy mogli wyodrębnić istotne dla nas cechy. Obecnie materace sprężynowe cechują się wysoką trwałością oraz jakością wykonania. Są gwarancją bezpieczeństwa dla kręgosłupa, dzięki potrzymaniu go w naturalnej pozycji przez liczne, niezależne sprężyny. Przy dokonywaniu wyboru istotne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy dany egzemplarz posiada odpowiednie certyfikaty oraz w jaki sposób został wytworzony. Wszystkie materace, jakie znajdziemy w ofercie marki Hilding są wytwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Posiadają także certyfikat Oeko-Tex® który zyskują materace, do których produkcji zostały użyte materiały wolne od szkodliwych substancji mających negatywny wpływ na zdrowie.

Rodzaje materacy sprężynowych

Hilding Anders - materace sprężynoweMaterace bonellowe złożone ze sprężyn w kształcie klepsydry odeszły już do lamusa. Współcześnie na rynku dostępne są nowoczesne materace sprężynowe zaskakujące innowacyjnością – kieszeniowe oraz multipocket. Od materacy bonellowych, które cechuje elastyczność powierzchniowa, odróżnia je elastyczność punktowa zapewniana przez wiele drobnych, niezależnych sprężyn. To zapewnia stabilizację kręgosłupa. Jaki materac sprężynowy wybrać? Zanim podejmiemy decyzję, warto poznać charakterystykę obu kategorii.

-Materace kieszeniowe

Wkłady materacy kieszeniowych złożone są ze sprężyn, z których każda poszczególna znajduje się w osobnej, materiałowej kieszeni. Materace kieszeniowe są elastyczne punktowo, co wpływa na znakomite, równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Materace kieszeniowe to gwarancja wygody, odpowiedniego ułożenia podczas snu i efektywności wypoczynku. Dzięki zaawansowanemu systemowi sprężyn sprawdzą się także parom o różnej masie ciała. Kilkaset drobnych sprężyn reaguje na ciężar dokładnie w miejscu zetknięcia ciała z materacem. Zapewnia to odpowiednie, zdrowe podparcie oraz wyeliminowaniem efektu przenoszenia drgań, a więc odczuwania zmian ruchu. Dobrym przykładem takiego materaca jest materac kieszeniowy Hilding Step, zbudowany na bazie 7-strefowej sprężyny kieszeniowej, która sprawia, że kręgosłup jak i całe ciało osoby użytkującej jest dokładnie wsparte. Dodatkowym plusem jest pianka Flexifoam okalająca wkład, która zapewnia poczucie miękkości.

-Materace multipocket

Materace typu multipocket sprawdzą się osobom dla których jakość oraz efektywność snu jest priorytetem. Materac multipocket budową przypomina materac kieszeniowy, ale wyróżnia go znacznie większa liczbą sprężyn o mniejszej średnicy. To znacząco wpływa na podparcie kręgosłupa, które w przypadku modeli multipocket jest perfekcyjne. Dokładnie taki efekt gwarantuje model Hilding Makarena, materac o właściwościach prozdrowotnych. Na jego konstrukcję składają się sprężyny tworzące 7 różnych stref twardości. Prócz tego model składa się z płyty wykonanej z naturalnego lateksu, który intensyfikuje sprężystość wkładu i ogranicza rozwój mikroflory bakteryjnej, oraz z pianki Visco, dopasowującej się do kształtu ciała i zmniejszającej napięcie mięśniowe. Materace multipocket zapobiegają bólom pleców, które zwykle wynikają ze źle dopasowanego podłoża.

Materace sprężynowe – zalety i wady

Materace sprężynowe są pełne zalet z ortopedycznego punktu widzenia. Są trwałe, zbawienne dla kręgosłupa, w dodatku często atrakcyjniejsze cenowo w zestawieniu z innymi rodzajami materacy. Czy mają wady? Tych trudno się doszukać, jednak należy pamiętać, że materac sprężynowy musi być dobrze dobrany do indywidualnych oczekiwań użytkownika. Dlatego ważne, aby zakup poprzedzony był dokładnym rozeznaniem. Wybór rozmiaru oraz stopnia twardości materaca jest tu czynnikiem decydującym.

Materac sprężynowy – jaki rozmiar?

Wybór wymiarów materaca sprężynowego uzależniony jest od wzrostu oraz wagi użytkownika. Standardowa długość materaca wynosi 200 cm, bowiem uznaje się, że powinna wynosić około 20 cm więcej od wzrostu. Wybór szerokości jest znacznie bardziej skomplikowany. Aby wybrać egzemplarz odpowiadający naszym potrzebom, należy odpowiednio przyjrzeć się wariantom.

80×200 cm – to wymiary materaca odpowiedniego dla dzieci w wieku o 7 do 12 lat.

90×200 cm – tyle ma standardowy materac jednoosobowy, odpowiedni dla szczupłych osób, które nieczęsto zmieniają pozycję podczas snu.

100×200 cm oraz 120×200 cm – to propozycje wymiarów jednoosobowego materaca skierowane do osób o większej masie ciała a także tych, które cenią sobie więcej przestrzeni oraz często zmieniają pozycję w trakcie snu.

140×200 cm – tyle wynoszą wymiary najmniejszego materaca dwuosobowego, które sprawdzą się w przypadku szczupłych osób.

160×200 cm – to standardowy wymiar materaca dwuosobowego.

180×200 cm – wymiary zapewniające użytkującym przestrzeń, a także pasujące do większości ram łóżkowych dostępnych na rynku.

Jaka twardość materaca sprężynowego będzie odpowiednia?

Bardzo istotny jest wybór twardości materaca sprężynowego. Zależy od niej wygoda oraz stabilizacja kręgosłupa. Zbyt miękki materac może powodować przesadne wygięcie postawy, natomiast twardy natomiast nie gwarantuje odpowiedniego podparcia. Dlatego warto dowiedzieć się, która twardość jest nam dedykowana. Przedstawiamy skalę wraz z oznaczeniami stopnia twardości materacy.

H1– miękki materac, przeznaczony dla osób do 60 kg. Sprawdzi się użytkownikom o niewielkich gabarytach, w tym dzieciom.

H2– materac średnio-miękki, przeznaczony dla osób od 50-80 kg.

H3– materac średnio twardy, przeznaczony dla osób od 80-100 kg lub lżejszych.

H4– materac twardy, przeznaczony dla osób powyżej 100 kg.