Wynajmując mieszkanie jednopokojowe, często można się spotkać z sytuacjami, w których kanapa czy sofa pełni zarówno rolę użytkową za dnia (np. podczas oglądania telewizji), jak i w nocy. O ile samo spanie na rozkładanej kanapie czy wersalce może być mniej lub bardziej komfortowe, to w dłuższej perspektywie czasu korzystanie z niej może poważnie odbić się na zdrowiu danej osoby. Stąd coraz większą popularnością cieszą się materace nawierzchniowe, którą można stosować jako nakładkę termoelastyczną na materac główny, ale równie dobrze sprawdzi się na zużytej kanapie czy sofie. W czym tkwi sekret takich konstrukcji i na jaki materac nawierzchniowy warto się zdecydować? Przekonaj się, jak wygodny może być materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej.

Pokrowiec i wkład, czyli z jakich elementów składa się materac nawierzchniowy?

Pod wieloma względami materac nawierzchniowy przypomina inne popularne konstrukcje dostępne w ofertach popularnych sklepów i dystrybutorów. Kształt, rozmiar czy zastosowane materiały są niemal identyczne, jednak kluczowy jest tutaj wkład, a konkretnie to, że jest znacznie cieńszy niż w tradycyjnych materacach piankowych czy sprężynowych. Pod tym względem materac nawierzchniowy przypomina znane ze szkolnych lekcji WF-u maty do ćwiczeń. Wypełnienie w materacu nawierzchniowym ma od 7 do 9 cm grubości, przez co nie może być on stosowany samodzielnie. Konieczne jest położenie go na innej, grubszej powierzchni, którą – w zależności od potrzeb użytkownika – materac nawierzchniowy będzie mógł zmiękczyć lub utwardzić. W przeciwnym razie taka nakładka szybko się zużyje, a co więcej, nie zapewni odpowiedniego podparcia kręgosłupowi.

Wkład materacu nawierzchniowego może być wykonany z pianki wysokoelastycznej lub lateksowej, ale sporą popularnością cieszą się również materace nawierzchniowe z pianki termoelastycznej. Materiał ten ma właściwości termoregulujące, dzięki czemu reaguje na temperaturę użytkownika i w większym stopniu dostosowuje się do krzywizn jego ciała, zapewniając tym samym lepsze podparcie kręgosłupa.

Podobnie jak w przypadku konstrukcji tradycyjnych, tak i w materacach nawierzchniowych istotny jest dobór pokrowca. Poszycie może być wykonane z włókien wiskozy zapewniających doskonałą wentylację lub z gładkiego w dotyku kaszmiru. W materacach nawierzchniowych marki Hilding Anders stosuje się pokrowce Tencel albo Cashmere, które można łatwo zdjąć dzięki zamkowi rozdzielczemu, a do tego nadają się do prania w pralce w temperaturze 40 lub 60°C. Dzięki temu materac nawierzchniowy łatwo utrzymać w czystości i zachować wysoki poziom jego higieny.

Materace nawierzchniowe dla alergików – czym się wyróżniają?

Hildina Alt - termoelastyczny, nawierzchniowyWłosy, pot, złuszczona skóra, fragmenty paznokci – te i wiele innych elementów, stanowiących doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów, każdy człowiek zostawia na swoim łóżku i materacu. Wiele z tych niepożądanych elementów nasilać może alergie i powodować różnego rodzaju choroby, zwłaszcza u osób wrażliwych i z obniżoną odpornością. Stąd niezwykle istotne jest, aby materac nawierzchniowy, który znajdzie się w sypialni takiej osoby, był hipoalergiczny, a do tego antybakteryjny i antygrzybiczy.

Kluczowe jest to, aby materac nawierzchniowy miał odpowiedni system wentylacji zapobiegający namnażaniu się pleśni i roztoczy. Przy okazji doboru materaca nawierzchniowego dla młodego człowieka warto zwrócić uwagę na to, czy konstrukcja ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Dzięki temu można mieć pewność, że nakładka termoelastyczna na materac główny nie będzie wywoływać reakcji alergicznych.

Materace nawierzchniowe twarde i miękkie – jak jeszcze dzieli się konstrukcje w formie nakładki?

W przypadku materacy nawierzchniowych, oprócz dobrze znanego podziału ze względu na stopień twardości, warto również wyróżnić kryterium skupione wokół materiału wykonania. Oprócz wcześniej wspomnianych pianek wysoko-, termoelastycznych i lateksowych wyróżnia się również pianki poliuretanowe. Na pierwszy rzut oka nie wkładka z tego materiału nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak jej struktura i gęstość sprawiają, że materac nawierzchniowy zyskuje ponadprzeciętną plastyczność oraz elastyczność. Przykładem takiego materaca nawierzchniowego jest model Hilding Alt, który wykonany został z 7,5-centymetrowej pianki FlexiFoam.

Materac nawierzchniowy twardy doskonale sprawdza się w sytuacjach, w których bazowa powierzchnia służąca do snu, jest zbyt miękka, przez co leżeniu towarzyszy nieprzyjemne uczucie zapadania powodujące dyskomfort. Konstrukcja ta doskonale utwardza kanapę, sofę czy zużytą wersalkę, których powierzchnie zdają się pamiętać lepsze czasy.

Kto i w jakich warunkach powinien skorzystać z materaca nawierzchniowego?

O tym, na jaki materac nawierzchniowy warto się zdecydować, wpływa wiele czynników, a jednym z istotniejszych jest to, czy dana konstrukcja będzie mogła zapewnić właściwe podparcie użytkownikowi. Warto pamiętać, że materac nawierzchniowy świetnie sprawdza się nie tylko w sypialniach zwykłych osób – konstrukcja ta idealnie nada się do zastosowań specjalistycznych, w tym przy rehabilitacji. Materac nawierzchniowy ortopedyczny doskonale podpiera kręgosłup, a do tego dobrze współgra z łóżkami wyposażonymi w opcję ręcznej lub elektrycznej regulacji kąta nachylenia podnóżka lub oparcia.

Przede wszystkim jednak materac nawierzchniowy wykorzystywany jest jako nakładka termoelastyczna na materac główny, który stracił już swoje pierwotne właściwości i nie podpiera kręgosłupa we właściwy sposób. Materac nawierzchniowy doskonale sprawdza się również jako nakrycie starej kanapy lub wersalki, zauważalnie zwiększając wygodę nocnego odpoczynku. Dzięki funkcji składania i swoim niewielkim rozmiarom konstrukcja ta może być przechowywana w szafie lub innym miejscu z ograniczoną przestrzenią.