Sprawdź, jak krok po kroku wybrać łóżko kontynentalne i jak dopasować je do swojej sypialni.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne składa się z trzech warstw. Pierwszą warstwą jest baza kontynentalna, zwana też skrzynią bazową, albo z angielskiego „box spring”. Znajduje się ona na samym spodzie łóżka i ma wbudowany materac sprężynowy. Taka struktura ma zapewnić stabilność całemu łóżku oraz wysoką wytrzymałość. Bazę kontynentalną do łóżka kontynentalnego możesz wybrać w takiej podstawowej wersji, albo w wersji z dodatkowymi skrzyniami na pościel. Drugą warstwę stanowi materac właściwy.

Także możesz go dopasować samodzielnie. Informacje o tym, jak to zrobić krok po kroku znajdziesz w dalszej części naszego przewodnika. Na samej górze znajduje się „topper” lub inaczej materac nawierzchniowy, najczęściej wykonany z pianki Visco. Dzięki niemu śpisz jeszcze bardziej komfortowo na łóżku, a materac właściwy zyskuje większą żywotność. Łóżka kontynentalne to przeważnie łóżka dla par, dlatego są dostępne w większych wymiarach, zaczynających się od 140×200 cm.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Hilding Adners - łóżko kontynentalneŁóżko kontynentalne, według niektórych, jest najwygodniejszym łóżkiem na świecie. Trzy zróżnicowane warstwy zapewniają bardzo dobre podparcie kręgosłupa, pozwalają zrelaksować się mięśniom oraz bardzo komfortowo wypoczywać. Komfort wypoczynku zwiększa też wysokość łóżka, która wynosi aż 70 cm. Takie łóżko przez swoją budowę jest bardzo wytrzymałe, ale też trudniej, niż w wielu innych łóżkach, gromadzi się w nim wilgoć czy rozwijają mikroorganizmy. Dzięki temu ma bardzo długą żywotność, co oznacza, że przez bardzo długi czas nie zmienia swojej pierwotnej formy oraz właściwości. Takie łóżko możesz też łatwo dopasować do swojej sypialni.

Możesz w nim dobrać praktycznie każdy element oddzielnie – rodzaj materaca głównego, toppera, kolor i rodzaj obicia, rodzaj zagłówka, bazy oraz nóżek. Takie możliwości daje Ci na przykład marka Hilding. Dzięki temu możesz tak naprawdę stworzyć łóżko w stylu, o jakim marzysz. Obok tych wszystkich zalet, łóżko ma dwie wady. Jego cena zdecydowanie nie jest ekonomiczna. Jest ono trochę droższe od tradycyjnych łóżek. Jego duża wysokość może być też problematyczna dla seniorów, którzy mają problem z chodzeniem.

Jaki materac wybrać do łóżka kontynentalnego?

Wybór odpowiedniego materaca jest jedną z najważniejszych rzeczy podczas zakupu takiego łóżka. Zastanawiasz się dlaczego? To właśnie od materaca zależy, czy po nocy będziesz budzić się z bólem pleców i sztywnością szyi czy całkowicie wypoczętym kręgosłupem. Materac kontynentalny ma wpływ na to, jak będziesz spać, czy będziesz budzić się w nocy, jak regenerujący będzie Twój sen. Dobrze dobrany materac na łóżko kontynentalne regeneruje mięśnie, zapewnia prawidłowe krążenie, wspiera kręgosłup i zapobiega pogłębianiu się jego wad. Sprawdź więc, jak właściwie dobrać materac na łóżko kontynentalne.

1. Rodzaj materaca właściwego

Do wyboru masz następujące typy materacy:

Materac ortopedyczny – taki typ materaca jest polecany sportowcom, osobom z nieprawidłową postawą czy bólami pleców. Taki materac kontynentalny najczęściej wykonany jest z pianki termoelastycznej lub jest materacem kieszeniowym. Aby skutecznie regenerował kręgosłup, powinien mieć wiele stref twardości i najlepiej podwyższoną twardość, jak materac Hilding Salsa.

– Materace kontynentalne dla alergików – taki materace kontynentalne najczęściej są wykonane z pianki lateksowej albo mają jej wysoką zawartość. Często, jak na przykład model Hilding Lambada, mają też dodatek kokosa, naturalnego materiału, który działa bakteriobójczo.

– Materace kontynentalne dla osób o wysokiej wadze – dobrze, aby taki materac miał wysoką twardość H3 lub H4 oraz dodatek włókien utwardzających, takich jak na przykład filc. Taki materac powinien być wykonany z pianki termoelastycznej albo być materacem hybrydowym.

– Materac kontynentalny dla śpiących niespokojnie – jeśli masz problemy ze snem i nie chcesz przy każdej zmianie pozycji budzić partnera, wybierz materac kontynentalny kieszeniowy lub multipocket. Dzięki niemu łóżko pozostanie stabilne w miejscu, gdzie śpi Twój partner.

2. Typ materaca nawierzchniowego

W łóżku kontynentalnym możesz wybrać też taki typ materaca. Przeważnie takie materace są wykonane z pianki Visco, jeśli masz jednak wrażliwą, alergiczną skórę, możesz pomyśleć o materacu z pianki lateksowej. Wtedy warto, żeby był on wyposażony w pokrowiec przeszyty taśmą 3D, która ma właściwości antybakteryjne. Taki materac również możesz wybrać w różnych stopniach twardości, dlatego zwróć na nie uwagę podczas zakupów.

Łóżko kontynentalne a tradycyjne – podobieństwa i różnice

Łóżko kontynentalne różni się od tradycyjnego przede wszystkich swoją budową. Wpływa to nie tylko na różnice wizualne, ale przede wszystkim na komfort wypoczynku. Łóżka kontynentalne uważane są za bardziej stabilne i dające lepsze podparcie kręgosłupowi. Również obecność zagłówka, którego miękkość, wysokość i typ obicia możesz samodzielnie wybrać, wpływa na wysoki komfort wypoczynku na takim łóżku. Łóżko kontynentalne ma jednak też pewne podobieństwa z tradycyjnym. W obu typach łóżek wiele elementów możesz dopasować samodzielnie. Oba typy łóżek są też szeroko dostępne w powszechnej sprzedaży. Łóżko standardowe, podobnie jak kontynentalne, w tradycyjnej wersji nie ma pojemnika na pościel. Taką opcję możesz jednak wybrać w bardziej luksusowych modelach.