Alergia to poważny problem, dotykający około 40% polskiego społeczeństwa. WIele uczuleń spowodowanych jest kurzem, roztoczami i bakteriami, zalegającymi w sypialni, gromadzącymi się w materacu i na pościeli. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób uczulonych jest zakup materaca antyalergicznego, który skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii.
Czym różni się materac dla alergika od standardowego materaca?
Alergicy mają czasami problemy z zasypianiem, ponieważ objawy uczulenia takie jak katar, kaszel i trudności z oddychaniem, skutecznie utrudniają spokojny sen. Materac antyalergiczny ma za zadanie zmniejszać objawy uczulenia, a także sprawiać, że sen jest bezpieczny, komfortowy, a także higieniczny. Warto zaznaczyć, że materace dla alergików różnią się od standardowych modeli przede wszystkim wypełnieniem, a więc materiałem, z którego zostały wykonane. W przypadku standardowych, klasycznych materacy używane są dosyć często materiały naturalne takie jak gryka, wełna oraz końskie włosie, a to właśnie tych elementów powinni unikać alergicy. Materiały naturalne mają skłonności do uczulania i powodowania dodatkowych objawów oddechowych oraz skórnych. Modele standardowe to zwykle materace sprężynowe, które są niewskazane dla alergików. Przestrzenie między sprężynami są zwykle dosyć duże i to właśnie tam gromadzą się różnego rodzaju alergeny takie jak roztocza, kurz, bakterie i pleśń, a dodatkowo poziom higieny nie jest zbyt wysoki. Materace antyalergiczne z kolei wykonane są najczęściej z pianki lub lateksu, czyli materiałów, które są odpowiednie dla alergików, bezpieczne dla zdrowia i bardzo higieniczne, a dodatkowo zapewniają optymalną wentylację. Materac dla alergika może mieć także dodatkową warstwę maty kokosowej, czyli materiału, który skutecznie odprowadza wilgoć i zapobiega rozwojowi pleśni i roztoczy. Warto dodać, że istnieją także inne różnice między materacami antyalergicznymi i standardowymi modelami. Przede wszystkim znaczenie mają zastosowane technologie i różnego rodzaju rozwiązania. Model dla alergika może mieć w swoim wkładzie specjalne nacięcia i profilowania, co skutecznie zwiększa wentylację. Niektóre materace mają także specjalne kratki wentylacyjne. Ważny jest także odpowiedni pokrowiec, który powinien mieć właściwości antybakteryjne i zapewniać zdrowy i spokojny sen. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jaki materac dla alergika będzie najlepszy, powinien skoncentrować się na odpowiednim, zdrowym materiale wykonania. Warto dodać, że modele antyalergiczne są tak samo komfortowe i wygodne jak materace klasyczne. Zdarza się nawet, że właśnie te materace dla alergików są wygodniejsze, ponieważ zastosowane są w nich wysokiej jakości materiały i wykorzystane są różnorodne technologie.
Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?
W sklepach stacjonarnych w Olsztynie dostępny jest spory wybór materacy antyalergicznych. Warto sprawdzić ofertę różnych sklepów i przetestować modele na własnej skórze. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup materaca przez Internet, zwłaszcza, że obecnie sklepy online uznawane są za bezpieczniejsze, a zakupy tam dokonywane są wygodne i intuicyjne. Marka Hilding ma w swojej ofercie bardzo szeroki wybór materacy dla alergików. Produkty firmy można znaleźć zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych (także tych sieciowych jak Agata Meble i IKEA). Warto zaznaczyć, że istnieją trzy główne rodzaje modeli dla alergików:
- Materace antyalergiczne piankowe, które mogą być wykonane z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. Modele piankowe są bezpieczne i higieniczne, a otwartokomórkowa struktura pianki sprawia, że wewnątrz materaca nie gromadzi się kurz, roztocza, ani pleśń. Materace piankowe uznawane są także za bardzo wygodne i zdrowe dla kręgosłupa, ponieważ zapewniają odpowiednie podparcie sylwetki.
- Materace antyalergiczne lateksowe, które uznawane są za bardzo dobry wybór dla większości alergików. Materace lateksowe nie są odpowiednie tylko dla niewielkiej grupy osób uczulonych na lateks. Oczywiście najlepiej zdecydować się na zakup modelu wykonanego z pianki syntetycznej, a nie naturalnej, ponieważ ten drugi typ może działać alergizująco. Lateks jest materiałem bardzo higienicznym i antybakteryjnym, co zapewnia bezpieczny i spokojny sen. Materace lateksowe są także wygodne, a także elastyczne i odporne na odkształcenia.
- Materace antyalergiczne z pokrowcami antybakteryjnymi, które przeznaczone są przede wszystkim dla osób z alergiami skórnymi. Pokrowiec powinien być oczywiście możliwy do zdjęcia z materaca, a także do wyprania w wysokiej temperaturze (najlepiej około 60 stopni Celsjusza). Warto dodać, że na rynku można znaleźć specjalne pokrowce z technologią Purotex, która opiera się na działaniu mikrokapsułek z probiotykiem. Kapsułki te aktywowane są poprzez pocieranie materaca, więc uwalniają się właśnie w trakcie snu. Probiotyki likwidują alergeny z powierzchni materaca i zapewniają wysoki poziom higieny dla użytkownika.
Jak wybrać materac dla alergika?
Wybierając materac dla alergika, warto kierować się następującymi parametrami:
- rodzaj wypełnienia (pianka lub lateks),
- pokrowiec antybakteryjny, dołączany do modelu materaca,
- informacja o tym, czy materac posiada certyfikaty lub atesty,
- optymalny poziom higieny i wentylacji produktu.
W ofercie marki Hilding można znaleźć model Hilding Rumba, czyli model antyalergiczny, który posiada certyfikat jakości AEH. Ten certyfikat wskazuje na to, że materac charakteryzuje się wysokim poziomem trwałości i higieny, ma odpowiedni klimat i jest ergonomiczny. Materac Hilding Rumba został wykonany z pianki termoelastycznej i pianki Velvet Touch, a dodatkowo wkład modelu został specjalnie wyprofilowany i nacięty, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Do materaca dołączany jest jeden z pokrowców: Velur (hamuje tworzenie i gromadzenie się pleśni, ma aromat lawendy) lub Elips (bardzo elastyczny, można go prać w wysokiej temperaturze). Warto pamiętać o tym, że odpowiedni materac dla alergika to wybór na lata, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup modelu od renomowanego producenta, takiego jak Hilding, który od dawna tworzy różne innowacyjne produkty.