Dobra kołdra, czyli dopasowana do naszych indywidualnych preferencji, wykonana z wysokogatunkowych materiałów to jeden z elementów mających fundamentalny wpływ na jakość naszego snu. Ta z kolei przekłada się na zdrowie, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Warto więc zadbać, aby w sypialni znalazła się pościel, która spełni nasze oczekiwania, zapewniając optymalny nocny odpoczynek. Wbrew pozorom wybór kołdry nie jest prosty. Wymaga choćby podstawowej wiedzy na temat rodzajów pościeli, ich właściwości i przeznaczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką kołdrę wybrać, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym zebraliśmy najpotrzebniejsze informacje, ułatwiające podjęcie decyzji, na którą pościel się zdecydować.

Czym kierować się wybierając kołdrę do spania?

Czynników determinujących wybór najlepszej kołdry jest kilka, jednak wszystkie one posiadają wspólny mianownik, jakim są potrzeby naszego organizmu. Nie bez przyczyny o tym wspominamy, ponieważ, aby zdecydować, która kołdra powinna znaleźć się w naszej sypialni, warto najpierw zaobserwować swoje przyzwyczajenia, preferencje w zakresie snu, co pozwoli sprecyzować oczekiwania, jakie mamy wobec nowej pościeli.

Ułatwieniem przy wyborze kołdry będą także warunki panujące w sypialni, czyli temperatura oraz wilgotność, a także fakt, czy będziemy korzystać z niej sami, czy też wspólnie z partnerem. Jest to istotne z uwagi na rozmiar pościeli, która z zasady powinna być nieco za duża, aby dokładnie otulała ciało podczas snu, zapewniając komfortowe warunki zarówno w zakresie temperatury, jak i cyrkulacji powietrza. Aby prawidłowo ocenić, jaka kołdra najlepsza i który model kupić, należy najpierw poznać różne rodzaje pościeli dostępnej na rynku.

Jakie są rodzaje kołder?

Jaki rodzaj kołdry kupić?Wybierając się do sklepu z bielizną pościelową w Olsztynie, czy korzystając z oferty sklepów internetowych, z pewnością zaskoczy was bardzo szeroki asortyment pościeli. Dlatego też dobrze jest poznać podstawowe rodzaje kołder, aby łatwiej i efektywniej znaleźć produkt odpowiadający waszym oczekiwaniom. Pościel różni się od siebie kilkoma aspektami, do których należy zaliczyć: rodzaj wypełnienia, poszycie, klasę cieplną oraz rozmiar. Każdy z tych elementów ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności kołdry, wpływając na jej termoizolacyjność, przewiewność czy wagę. Poniżej omówimy poszczególne cechy pościeli, aby ułatwić wam wybór. Zacznijmy od kwestii wypełnienia, czyli materiału stanowiącego wnętrze każdej kołdry.

Kołdra naturalna czy syntetyczna?

Przygotowując listę preferowanych cech, jakie powinna posiadać nowa pościel, na pierwszym miejscu powinniście umieścić wypełnienie kołdry. Dlaczego od tego parametru zaczynamy? Ponieważ materiał użyty do wypełnienia wpływa na bezpośrednio na funkcje kołdry oraz jej przeznaczenie. Klasyfikacja wypełnień jest bardzo prosta i czytelna – wyróżniamy materiały naturalne oraz syntetyczne. Przyjrzyjmy się bliżej wypełnieniom naturalnym, które określane są również jako ekologiczne.

Puch i pierze gęsi lub kaczek stanowią najpopularniejsze i zarazem najstarsze wypełnienie naturalne kołder. Puch jest bardzo lekki, delikatny, a przy tym ma doskonałe właściwości termiczne. Pierze z kolei jest nieco cięższe, ale także wyróżnia się świetną akumulacją ciepła, dlatego też często znajdziecie je w kołdrach przeznaczonych na sezon zimowy. Alternatywą dla tych surowców jest coraz chętniej wykorzystywana wełna wielbłądów, owiec oraz alpak. Wypełnienia wełniane nie gromadzą kurzu, dlatego też są przyjazne dla alergików. Wyróżniają się przy tym świetnymi właściwościami cieplnymi, przewiewnością oraz lekkością.

Oprócz wyżej wymienionych wypełnień naturalnych należy także wspomnieć o jedwabiu, który jest delikatny, przyjazny dla skóry, ale nie należy do surowców najcieplejszych. Nie sprawdzi się więc w sezonie zimowym, ale za to latem będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących przyjemne uczucie chłodu. Jedwab jest jednocześnie najdroższym materiałem wypełniającym kołdry.

Na rynku spotkacie również szeroką gamę wypełnień syntetycznych, o różnych właściwościach i przeznaczeniu. Pierwszym surowcem sztucznym są włókna poliestrowe lub ich odmiana – włókna silikonowe, w tym tak zwany sztuczny puch, wykonany z granulatu silikonowego. Ogromną popularnością cieszą się również włókna bambusowe, które mają właściwości grzybo- i bakteriobójcze, a do tego doskonale chłoną wilgoć. Kołdry bambusowe są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które dość intensywnie się pocą. Niewątpliwym atutem wypełnień syntetycznych jest możliwość prania pościeli w pralce i jej suszenia w suszarkach mechanicznych, bez obaw o zniszczenie materiału.

Jakie poszycie kołdry wybrać?

Decydując, czy najlepszym wyborem będzie kołdra silikonowa czy poliestrowa lub ta wykonana z surowców naturalnych, musimy – oprócz wypełnienia – określić, jakie poszycie powinna mieć pościel. Możliwości w tym zakresie są różnorodne i również dzielą się na naturalne i syntetyczne. Wśród poszyć naturalnych królują kołdry bawełniane, z uwagi choćby na delikatność, higieniczność oraz absorbowanie i utrzymywanie ciepła. Alternatywą są poszycia satynowe oraz jedwabne, które są jednocześnie znacznie droższe od bawełnianych. Ogromną trwałością wyróżnia się rozwiązanie pośrednie, czyli kołdra bawełniana z domieszką poliestru.

Materiały syntetyczne natomiast to między innymi mikrowłókna, które szybko wysychają, a także ekonomiczny surowiec, jakim jest flizelina. Częstym wyborem jest również teflon, który sprawia, że poszycie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, przy zachowaniu jego właściwości termicznych i wentylacyjnych.

Czym różni się kołdra na lato od kołdry na zimę? Czym są klasy ciepła kołder?

Jak wspomnieliśmy na początku, jedną z kluczowych cech pościeli, jest jej przeznaczenie, czyli możliwość wykorzystania w porze letniej lub zimowej. Do klasyfikacji kołder służy klasa ciepła, określana w Polsce jako skala sezonowa. Kołdra na lato, wykonana najczęściej z jedwabiu, poliestru, włókien bambusowych lub kukurydzianych, jest lekka – waży maksymalnie 1000 gram, w zależności od rozmiaru. Kołdra na zimę z kolei jest nieco cięższa – od 1000 do 2000 gram – ale jednocześnie znacznie cieplejsza, co zapewnia wypełnienie z puchu, pierza lub wełny. Producenci przygotowali także wersje uniwersalne, które można wykorzystywać niezależnie od pory roku.

Jak widać, wybór odpowiedniej kołdry to zadanie wymagające odpowiedniego przygotowania. Warto poświęcić nieco czasu na poznanie cech pościeli i różnic między poszczególnymi wersjami, aby wyselekcjonować taki produkt, który zapewni wam komfortowy i regeneracyjny sen.

Sprawdź ofertę w sklepie internetowym sennamaterace.pl