W życiu spotykamy różnych ludzi. Na pewno zauważyliśmy, że kiedy spędzamy z nimi czas, niektóre osoby sprawiają, że czujemy się lepiej, a inne gorzej. Warto zwrócić na to uwagę, aby nie paść ofiarą wampirów energetycznych. Kim tak naprawdę oni są i co ich wyróżnia? Dowiedz się więcej!

Wampir energetyczny – kto to taki?

Nie można ukryć, że to, z jakimi osobami przebywamy, ma na nas bezpośredni wpływ. Bliscy, którym ufamy i w towarzystwie których czujemy się swobodnie, sprawią, że po spotkaniu z nimi będziemy odczuwać radość i zadowolenie. Naładuje nas to pozytywną energią. Niestety, nie wszystkie osoby mają na nas takie oddziaływanie. Są ludzie, którzy powodują, że odczuwamy się zupełnie inaczej – tracimy dobry humor, stajemy się rozdrażnieni lub podirytowani. Warto wspomnieć, że może tak zdarzyć się nawet w przypadku bliskich przyjaciół czy członków rodziny. Taka sytuacja ma miejsce również wtedy, gdy mamy do czynienia z wampirem energetycznym. Wampir energetyczny to termin, który idealnie określa osobę, która skutecznie zabiera nam energię i pozytywny nastrój. Tak jak zwykły wampir wysysa krew, tak wampir energetyczny wysysa z nas siły. Robi to na różne sposoby, najczęściej jednak koncentruje całą konwersację na sobie i nie pozwala innym dojść do głosu. Skupia się wyłącznie na sprawach, które go dotyczą, a innym nie poświęca uwagi. Może powodować, że druga osoba poczuje się zniechęcona i pozbawiona motywacji. Od takiego wampira nie możemy liczyć na wsparcie czy pomoc. Jest to niezwykle przykre dla tego, kto zadaje się z kimś takim – mimo tego, że pozostaje w relacji, tak naprawdę musi radzić sobie całkiem sam. Wampir energetyczny jest samolubny i skoncentrowany tylko na sobie. Z tego względu nie jest to dobry kandydat na przyjaciela lub partnera. Niestety, okazuje się, że takich osób jest więcej, niż mogłoby nam się wydawać. Należeć do nich mogą nawet nasi najbliżsi. Jest to szczególnie trudna sytuacja, ponieważ kiedy jesteśmy tak blisko z wampirem energetycznym, jesteśmy też bardziej narażeni na jego negatywny wpływ. Częściej będziemy odczuwać niekorzystne skutki przebywania z kimś takim – zmęczenie, zły nastrój czy też przygnębienie.

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Kim jest wampir energetyczny?W każdej większej grupie znajdziemy kogoś, kto jest wampirem energetycznym. Warto wiedzieć, jak wcześnie rozpoznać taką osobę, aby uniknąć wchodzenia z nią w głębszą relację. Przekonamy się bowiem, że znajomość z kimś, kto wysysa energię, nie przynosi żadnych korzyści. U wampira energetycznego na pewno nie przeoczymy tego, jak często mówi o sobie. To jedna z jego głównych cech. Dla takich ludzi oni sami są ulubionym tematem. Nawet w ogólnych, niezwiązanych z nimi konwersacjach zdołają wtrącić coś o sobie. Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę to chęć bycia wysłuchanym i chwalonym, jaką posiadają wampiry energetyczne. Ciągle poszukują potwierdzenia swoich działań u drugiej osoby. Uwielbiają słuchać, że dobrze sobie radzą, chętnie przyjmują różne komplementy. Lubią, gdy dajemy im przestrzeń do mówienia o swoich osiągnięciach i zaletach. Wszystkie te aspekty sprawiają, że samopoczucie wampira energetycznego się poprawia. Potrzebuje on bowiem innych, aby dobrze funkcjonować. Niestety, dzieje się to ze szkodą dla drugiej strony. Bliscy wampira muszą wytrzymywać jego przechwałki i długie rozmowy, w których nie ma dla nich miejsca. Nie ma wątpliwości, że po czasie staje się to męczące. Okazuje się, że nie wszystkie wampiry energetyczne wiedzą o swoim negatywnym oddziaływaniu. Są nieświadome swoich działań. Najczęściej są to osoby, które postrzegają się jako ofiary i wszystkim innym przypisują złe intencje. Są święcie przekonani, że świat kręci się wokół nich – dlatego nawet zupełnie niezwiązane z nimi sytuacje lub rozmowy odbierają jako atak. Potrzebuje kogoś bliskiego, aby mógł dzielić się z nim swoim nieszczęściem. Warto jednak pamiętać też o tym, że istnieją też osoby, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, co robią i specjalnie wykorzystują swój wpływ. Pomaga im to w manipulowaniu i wykorzystywaniu innych. Używają różnych sztuczek, aby inni ich słuchali i dawali im zainteresowanie.

Jak chronić się przed wampirem energetycznym?

Widzimy, że obcowanie z wampirem energetycznym nie jest proste. To ciężki proces, który wzbudza wiele negatywnych emocji. Aby go uniknąć, dobrze zapoznać się ze sposobami, które umożliwią nam skuteczną ochroną. Pierwszą, bardzo istotną kwestią będzie to, aby nie pozwalać wampirowi się wykorzystywać. Oznacza to, że już na samym początku musimy postawić granice. Nie bójmy się przerwać rozmowy i jasno zakomunikować o czymś, co nam się nie podoba. Jest to niezwykle istotne, ponieważ, wampiry energetyczne, zapatrzone w siebie, po prostu nie dostrzegają tego, co mogą robić źle. Unikajmy ponadto zbytniego angażowania się w ich sprawy, bo mogą to wykorzystać i szybko wciągnąć nas ze sobą. Nie dołączajmy do ich przedstawienia. Bądźmy obojętni, nawet jeśli może wydać nam się to niegrzeczne. W ostateczności za to powinniśmy całkiem zerwać kontakt z tą osobą, jeśli czujemy, że ta znajomość w ogóle nam nie służy.

Jak się zrelaksować?

Przebywanie w towarzystwie wampira energetycznego może być męczące. W tym wypadku nie ma znaczenia, czy należymy do introwertyków, którzy chętnie przebywają samemu, czy też ekstrawertyków, którzy czerpią energię z bycia wśród ludzi. Nie ma wątpliwości, że obecność wampira energetyczna sprawi, że będziemy chcieli się zregenerować i odpocząć. Po czasie spędzonym z innymi moment sam na sam jak najbardziej się nam przyda. Będzie to wspaniała okazja do tego, aby się wyciszyć i przyjrzeć swoim myślom. Aby rzeczywiście udało nam się odetchnąć, powinniśmy wcześniej zadbać o to, aby przestrzeń, w której się znajdujemy, była komfortowa i przytulna. To znacznie ułatwi nam zrelaksowanie się. Zadbajmy przede wszystkim o przyjemny klimat i wygodę. Stwórzmy miejsce, w którym będziemy mogli odpocząć z dala od wszystkich innych. Idealnie sprawdzi się do tego nasza sypialnia, w której możemy czuć się bezpiecznie i swobodnie. Wstawmy tam miękkie materiały oraz nastrojowe dodatki. Nie zapomnijmy też o komfortowym podłożu snu – kładąc się na dopasowanym materacu, będziemy mogli pozwolić naszym mięśniom się rozluźnić. Taki efekt na pewno zapewnią modele o rozmiarze 90×190, które możemy znaleźć na stronie https://sleepinghouse.pl/158-materace-90×190-cm. Tak przygotowana sypialnia na pewno stanie się przestrzenią, w której będziemy mogli się zregenerować.

Wampiry energetyczne to osoby, których na pewno nie chcielibyśmy mieć za przyjaciół. Charakteryzują się bowiem tym, że skupiają się przede wszystkim na sobie i nie zapewniają innym żadnego wsparcia. Oszczędźmy sobie taką znajomość i zamiast tego skupmy się na bliskich, którzy rzeczywiście zasługują na naszą uwagę.

Przeczytaj także:

  1. Kołdry do spania – rodzaje oraz charakterystyka
  2. Jakie akcesoria sypialniane zasługują na szczególną uwagę?
  3. Poduszka piankowa czy tradycyjna – jaką wybrać do swojej sypialni?