Nie ma wątpliwości, że na przestrzeni czasu sposób wychowania się zmienia. Odchodzimy od starych wzorców i przyjmujemy całkowicie inne. Na skutek tego powstają nowe metody wychowania. Niektóre z nich, tak jak na przykład bezstresowe wychowanie, mogą być niezrozumiałe dla wszystkich. Na czym polega ta technika i jakie są jej plusy oraz minusy? Dowiedz się więcej!

Czym jest bezstresowe wychowanie?

Bezstresowe wychowanie to podejście, które zyskało na popularności w ostatnich latach. Warto wiedzieć, że jego korzenie sięgają o wiele lat. Pierwszą osobą, która mówiła o swobodzie dzieci, był Jean Jacques Rousseau. W świecie, w którym dzieci nie miały praw, a do tego były traktowane niezwykle surowo, było to przełomowe podejście. Wrócił do niego amerykański pediatra Benjamin Stock, który jako jeden z pierwszych napisał na ten temat książkę. Było to w XX wieku, kiedy stosunek do dzieci wciąż nie był idealny. Dopiero ta pozycja zwróciła uwagę na to, że dzieci również mają swoje potrzeby i pragnienia, a do tego charakteryzują się indywidualnymi cechami. To wpłynęło na to, że dzieci uzyskały swoje prawa, a podejście do nich całkowicie się zmieniło. Obecnie najmłodsi mogą oddawać się swoim zainteresowaniom, bawić się zabawkami, które sami wybrali, a także swobodnie odkrywać świat.

Pamiętajmy jednak o tym, że żadna skrajność nie jest dobra. Bezstresowe wychowanie wykorzystuje metody, które pozwalają dzieciom na aż za wiele. Zapewnienie swobody i unikanie nacisków jest na pierwszym miejscu. Rodzice stosujący tę technikę niczego nie zabraniają swoim pociechom. Nie próbują ich też do niczego nakłonić. Dziecko postępuje tak, jak samo chce. To ono posiada kontrolę. Według zasad bezstresowego wychowania nie należy używać zakazów oraz nakazów, ponieważ mogą wywołać one w maluchach stres, a do tego zakłócić ich spokój. Dyscyplina czy granice za to są jedynie czymś, co niepotrzebnie ogranicza. Chodzi o to, aby jak najbardziej uchronić ich przed stresem i negatywnymi doświadczeniami.

Zalety bezstresowego wychowania

Jakie są plusy i minusy bezstresowego wychowania?Dla osób, w których domach panowała dyscyplina, a oni musieli stosować się do słów ich rodziców, założenia bezstresowego wychowania mogą brzmieć niecodziennie. Nawet jeśli nie zgadzamy się z tym podejściem, warto zapoznać się z zaletami, jakie posiada. Może się okazać, że wtedy dostrzeżemy choć jedną dobrą rzecz. Bezstresowe wychowanie powoduje, że dziecko staje się śmiałe i otwarte. Nie ma oporów przed stawianiem na swoim, a do tego odważnie poznaje świat. Buduje to w nim wysokie poczucie pewności siebie. Może też przyczynić się do szybszej nauki zaradności i samodzielności. Bez wątpienia sprzyja też spontaniczności i szybkiemu podejmowaniu decyzji.

Wady bezstresowego wychowania

Mimo tego, iż istnieją atuty bezstresowego wychowania, lista wad zdecydowanie je przewyższa. Wynika to z tego, że przy tym sposobie wychowania istnieje znacznie większe ryzyko popełnienia poważnego błędu wychowawczego. Największym minusem, który z czasem może stanowić prawdziwe wyzwanie dla rodziców, jest brak posłuszeństwa. Dzieci wychowywane w ten sposób po prostu nie słuchają. Nie zważają na to, co mówią do nich ich rodzice, a potem nauczyciele. Kierują się jedynie własnym zdaniem i tym, na co akurat mają ochotę. Bezstresowe wychowanie zwiększa szanse na to, że nasza pociecha okaże się egocentrykiem. Od dziecka bowiem była przekonywana, że to, co ona chce, jest najważniejsze. Takim maluchom brakuje empatii, ponieważ skupiają się przede wszystkim na swoich potrzebach. Nie mają cierpliwości, bo uczone były, że zasługują na wszystko. W przyszłości będą miały też kłopot z radzeniem sobie ze stresem, ponieważ w dzieciństwie nigdy go nie zaznały. Gdy zderzą się z nim w dorosłym życiu, może to być dla nich bardzo przytłaczające. To często prowadzi do tego, że dzieci postrzegają świat i innych jako wrogie, negatywnie nastawione do nich miejsce.

Skutki bezstresowego wychowania

Nie ma wątpliwości, że bezstresowe wychowanie znacząco wpływa na to, w jaki sposób maluch się rozwija. Niestety, nie jest to pozytywny wpływ. Dzieci wychowywane w taki sposób w dorosłości mierzą się z licznymi problemami. Po pierwsze, mogą mieć kłopot z dostosowaniem się do zasad panujących w szkole czy pracy. Może to utrudnić im nawiązanie relacji z rówieśnikami i nawiązanie przyjaźni. Potęguje to uczucie samotności, które nierzadko odczuwają. Czują się opuszczone i niezrozumiałe, ponieważ świat nie spełnia ich potrzeb tak, jak robili to rodzice. U niektórych z nich może to doprowadzić do zmniejszenia poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Co jest ważne w wychowaniu dziecka?

Bez względu na to, w jaki sposób wychowujemy dziecko, są kwestie, które po prostu musimy zapewnić. Jest to między innymi poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu. Pamiętajmy, że maluch będzie rozwijał się prawidłowo tylko w takim otoczeniu, w którym czuje się bezpiecznie i swobodnie. Musi on mieć pewność, że jest ktoś, kto o niego dba i się troszczy. Mając zapewnione poczucie bezpieczeństwa, maluch odważniej będzie poznawał świat. Chętniej będzie próbował nowych rzeczy. Nie będzie obawiał się zrobienia błędu. To wpłynie pozytywnie na jego rozwój. Poczucie bezpieczeństwa daje niezwykły komfort, który powoduje, że dziecko może się zrelaksować. Będzie to szczególnie istotne w przypadku snu. Jeśli maluch będzie czuł się komfortowo, łatwiej będzie mu zasnąć. W przypadku niemowlaków zauważymy, że znacznie mniej będą płakać. Starsze dziecko za to szybciej nauczy się spać samo. Dopilnujmy, aby jego przestrzeń snu była wygodna i przytulna. To też wpłynie pozytywnie na jakość jego snu. Na pewno przyda się miękki, dopasowany materac, który będzie odpowiednio podtrzymywał ciało malucha. Modele dedykowane zarówno mniejszym, jak i starszym dzieciom oferuje sleepmed.pl. Możemy sprawdzić ich właściwości na stronie internetowej lub w sklepie stacjonarnym Olsztyn.

Nie można ukryć, że stres to rzecz, której w ciągu życia po prostu nie da się uniknąć. Każdy z nas doświadcza stresujących i nieprzyjemnych sytuacji. Bezstresowe wychowanie, które próbuje uchronić dziecko przed jakimikolwiek stresorami, może sprawić, że w dorosłości nie będzie ono potrafiło sobie z nimi poradzić. Z tego względu nie jest to dobra metoda wychowawcza.

Przeczytaj także: Jak dbać o sen w ciąży?