Często się zdarza, że w dorosłym życiu nie mamy przestrzeni do tego, aby rozwijać swoją kreatywność. Praca, obowiązki, zobowiązania… To wszystko może skutecznie odciągnąć od spędzenia czasu w ciekawy sposób. Jeśli jednak czujemy potrzebę, aby zadbać o naszą kreatywność, spróbujmy wykonać rzeczy, które przydadzą się w naszym domu. Dzięki temu zarówno pobudzimy naszą wyobraźnię, jak i stworzymy coś przydatnego!

Na czym polega DIY?

Samodzielne wykonanie ozdób bądź różnych drobiazgów do własnego domu nie jest niczym nowym. Już wcześniej odkryto, że to świetny sposób na rozwinięcie kreatywności, miłe spędzenie czasu i przygotowanie czegoś, co znajdzie zastosowanie w naszym domu. DIY, z angielskiego Do It Yourself, czyli dosłownie Zrób to Sam – hasło to stosuje się w przypadku, w którym rezygnujemy z kupna jakichś przedmiotów na rzecz wykonania ich samemu. Możemy zaliczyć do tego różne rękodzieła, wykonywanie napraw czy zmian w naszym domu.

DIY cieszy się obecnie znaczną popularnością, jednak warto wiedzieć, że trend ten został wymyślony znacznie wcześniej. Jego pierwsze przejawy możemy zaobserwować w latach 50 XX wieku. Nie bez znaczenia były tamtejsze okoliczności – wtedy nie można było nabyć wielu przedmiotów, a w sklepach często brakowało dużej ilości produktów. Różnorodność czy szeroki wybór to coś, o czym zdecydowanie nie można było pomyśleć. Jeśli ktoś coś chciał, nie miał innego wyboru – musiał zrobić to sam! Dzięki temu rękodzieło i DIY znacznie się rozwinęło, a ludzie nabyli cenne umiejętności, które pozwoliły im się swobodnie obyć bez częstych wizyt w sklepie.

Dlaczego warto samodzielnie wykonać ozdoby?

Jakie ozdoby możemy wykonać samodzielnie?Nie można ukryć, że to podejście to posiada wiele zalet. Po pierwsze, dzięki DIY możemy sporo zaoszczędzić – często różne instruktaże polegają na wykorzystaniu tanich, łatwo dostępnych elementów, które jednak dają niezwykły efekt. Wykonując coś samodzielnie, możemy dostosować potrzebne elementy według naszych preferencji, zastąpić czymś innym bądź wykorzystać coś, co już mamy w domu.

Co więcej, DIY daje nam pewność, że to, co stworzymy, będzie jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Przedmiot, który stworzymy własnymi rękami, z pewnością będzie różnił się od tego, który zakupimy w sklepie. Wnętrza wypełnione takimi drobiazgami posiadają duszę, a do tego będą prezentować się niezwykle przytulnie. DIY to nie tylko korzyść dla naszego wystroju, ale i nas samych – robiąc coś samodzielnie, rozwijamy naszą kreatywność. Możemy również pobudzić wyobraźnię, dobierając kolory czy próbując wymyślić funkcjonalne rozwiązania. Zajęcie się rzemiosłem pomoże nam nauczyć się cierpliwości i determinacji, a do tego będzie świetnym sposobem na wyciszenie umysłu i zrelaksowanie się. Poświęcając się twórczemu zajęciu, szybko dostrzeżemy, jak pozytywnie na nas wpływa. Staniemy się spokojniejsi, pozbędziemy się negatywnych myśli oraz stresu. W ten sposób możemy też znacznie ograniczyć czas spędzany przed komputerem czy telefon, za co z pewnością nasze oczy nam podziękują!

Ceramiczne naczynia

Decydując się na DIY, nie musimy się ograniczać. Trend ten możemy zastosować właściwie do wszystkiego, co możemy wykonać samodzielnie i wykorzystać w naszym domu. Dla tych osób, które szczególnie cenią sobie czas spędzony w kuchni, powinni zainteresować się tematem ceramiki. Sztuka ta pozwala na stworzenie oryginalnych, urokliwych talerzy, kubków czy misek. Sam proces tworzenia naczynia i wypalania go jest bardzo ciekawy, ponieważ nigdy do końca nie jesteśmy pewni, jaki efekt uzyskamy po wypaleniu. To jednak stanowi zaletę ceramiki – każde dzieło może być wyjątkowe i niepowtarzalne. Ceramikę możemy zastosować również do innych rzeczy – wspaniale sprawdzą się ceramiczne podstawki czy wazony, które dodadzą uroku naszemu wystrojowi.

Oryginalne obrazy

Każdy z nas może być artystą. Nie potrzeba wcale wielkiego talentu, aby cieszyć się mieszaniem kolorów i pociągnięciami pędzla. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy się zastanawiali nad dodaniem obrazu do naszego wnętrza. Wystarczy zakupić płótno oraz dobrej jakości farby i sami możemy stworzyć prawdziwe arcydzieło! Postawmy na kolory, które będą współgrać z resztą pomieszczenia i poddajmy się naszej wyobraźni. Jeśli brakuje nam inspiracji, zawsze możemy sprawdzić instruktaż lub zainteresować się techniką, która nas interesuje, a następnie spróbować ją odwzorować.

Makrama

Równie ciekawą praktyką będzie makrama. Polega ona na dekoracyjnym zaplataniu sznurków. Dzięki temu sposobowi możemy stworzyć różne ozdoby, takie jak na przykład kwietniki, zasłony czy narzuty. Makrama będzie pasować szczególnie do rustykalnych, naturalnych pomieszczeń, gdzie wspaniale dopełni przestrzeń.

Dodatki z szydełka

Techniką, która kiedyś mogła kojarzyć się głównie z mamami i babciami, obecnie stała się hobby, któremu wiele osób chętnie się oddaje. Popularność szydełkowania możemy odkryć nawet w internecie. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ praktyka ta pozwala na stworzenie pięknych, miłych dla oka rzeczy, które jednocześnie będą funkcjonalne. Szydełkowanie umożliwia również wyciszenie umysłu i zrelaksowanie się poprzez wykonywanie powtarzalnych, spokojnych ruchów. Dekoracje, które możemy stworzyć za pomocą szydełka to między innymi podstawki pod kubek, które okażą się niezwykle przydatne zwłaszcza w kuchni. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykonanie kolorowych poszewek na poduszki, które z pewnością przykują wzrok. Wybierając artykuły sypialniane, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, aby kierować się wtedy wygodą i komfortem. Świetną decyzją w przypadku nakryć będzie kołdra naturalna, która zagwarantuje nam jakościowy sen, a do tego sprawdzi się u osób, które cenią sobie naturalne, organiczne rozwiązania.

Ilość dekoracji, jaką możemy wykonać, jest niezliczona – ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia! Niezależnie od tego, czy postawimy na ceramikę, szydełkowanie czy też malarstwo, możemy być pewni, że ozdoby DIY będą się wspaniale prezentowały, a ich przygotowanie przyniesie nam mnóstwo satysfakcji.

Sprawdź ofertę na stronie sklepu Senna Materace!

Warto przeczytać: