Zdrowy sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju niemowlaka, starszego dziecka i nastolatka. Odpowiednio dobrany do wieku, wagi czy wzrostu materac dla dziecka pozwala zapewnić bezpieczeństwo, zapobiegać wadom postawy, alergiom oraz innym problemom zdrowotnym.

Materac dla dziecka – dlaczego jego wybór jest tak ważny?

Odpowiednia długość i wysoka jakość snu mają duży wpływ na zdrowie każdego człowieka. W okresie dzieciństwa i dorastania są jednak szczególnie istotne, a ich brak skutkować może wieloma problemami zdrowotnymi, wpływającymi na dalszy rozwój.

Niemowlaki potrafią spać nawet 20 godzin na dobę, dlatego muszą mieć zapewnione optymalne warunki, gwarantujące bezpieczeństwo i komfort. To właśnie podczas snu wydzielanie hormonu wzrostu jest najintensywniejsze, dlatego jest on tak istotny dla prawidłowego rozwoju. Dobry materac dziecięcy dla niemowlaka powinien skutecznie podpierać giętki kręgosłup, a także zapobiegać wypadnięciu poza materac czy uderzeniu o szczebelki łóżeczka.

Materac dla dzieci starszych musi uwzględniać ich naturalną potrzebę ruchu, dostosowując się do kształtu ciała i częstej zmiany pozycji podczas snu. Jego właściwy dobór umożliwi zapobieganie wadom postawy, a łatwy do zdjęcia i uprania pokrowiec – utrzymanie higieny i czystości.

Profilaktyka wad postawy jest istotna także w przypadku rosnących intensywnie nastolatków. Właściwie dobrany materac sprosta wyzwaniom związanym ze zmieniającym się kształtem ciała, pozwoli na skuteczną regenerację mięśni po aktywnym dniu i dostosuje się do zmiennych potrzeb i preferencji młodego człowieka.

Czym wyróżniają się materace dla dzieci?

Materace dziecięce różnią się między sobą wieloma parametrami m.in.:

  • wymiarami,
  • twardością,
  • elastycznością,
  • sprężystością,
  • przewiewnością.

Wiele tych cech związanych jest z rodzajem materiału, którego użyto do stworzenia konkretnego modelu. W przypadku materacy dziecięcych najczęściej mamy do czynienia z piankami nowej generacji, np. innowacyjną pianką wysokoelastyczną zastosowaną w materacu Hilding Dobranocka. Jakie są zalety tego rozwiązania? Nowoczesna pianka zapewnia solidne i równomierne podparcie całego ciała, a jednocześnie pozostaje wyjątkowo elastyczna i plastyczna, w komfortowy sposób dopasowując się do anatomicznych kształtów. Wysokiej jakości pianka jest także materiałem antyalergicznym, gwarantującym dobrą wentylację dzięki porowatej strukturze i dodatkowym nacięciom.

Dobre materace dziecięceDobre materace dziecięce to produkty antyalergiczne i przewiewne – w przypadku niemowląt i małych dzieci szczególnie łatwo o uczulenie, dlatego producenci materacy przywiązują szczególną wagę do wykorzystywania nieuczulających komponentów. W trosce o komfort i zdrowie maluchów stosuje się przewiewne materiały i różne rozwiązania zapewniające lepszą wentylację i odprowadzanie wilgoci. Wszystko po to, by uniknąć rozwoju pleśni, gromadzenia roztoczy i innych szkodliwych drobnoustrojów.

Szukając najlepszego materaca dla dziecka, warto zwrócić uwagę na produkty mające pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka (np. Hilding Kołysanka). To gwarancja, że zostały dokładnie przebadane przez ekspertów i spełniają surowe normy higieny i bezpieczeństwa.

Czym się kierować przy wyborze rozmiaru materaca dla dziecka?

Jaki materac dla dziecka wybrać? Na początku warto zastanowić się nad jego rozmiarem. Wybór powinien być uzależniony od wieku, wzrostu i wagi użytkownika. Zakłada się, że materac musi być minimum 20 cm dłuższy niż osoba, która go używa. W przypadku dziecka warto pamiętać, że zawsze bezpieczniejszy będzie zakup „na wyrost” – maluchy rosną naprawdę szybko, a sen na zbyt krótkim materacu nie jest komfortowy ani zdrowy.

Standardowy materac dla niemowlaka ma wymiary 70 x 140 cm lub 60 x 120 cm – oczywiście musi być dopasowany do modelu łóżeczka. Starsze dzieci i nastolatki często korzystają już z materacy przeznaczonych dla młodzieży lub osób dorosłych. Przy wyborze sugerujemy się wzrostem, a także wagą i kształtem ciała – standardem dla osoby dorosłej o szczupłej budowie ciała jest minimum 70 cm szerokości, nastolatek o większej masie ciała może czuć się bardziej komfortowo np. na materacu o wymiarach 90 x 180 cm.

Jaka twardość materaca dla dziecka będzie odpowiednia?

Materac dla dziecka musi wyróżniać się odpowiednią twardością, uzależnioną przede wszystkim od wagi malucha. W przypadku niemowląt i małych dzieci zalecane są materace o średniej twardości. Pozwalają one z jednej strony zapewnić solidne podparcie, a z drugiej komfort – dobry materac nie powinien się zapadać, a zarazem nie może być zbyt sztywny. Doskonałym rozwiązaniem są materace dziecięce z innowacyjnych pianek, np. Hilding Safety Smyk, w którym zastosowano sprężystą i odporną na odkształcenia piankę wysokoelastyczną, a także wyjątkowo elastyczną i plastyczną piankę FlexiFoam.

Zaleca się używanie materacy o średniej twardości do ok. 10 roku życia. Jeżeli zauważymy, że dziecko zapada się, dobrym pomysłem będzie podwyższenie twardości materaca za pomocą maty kokosowej. Starsze dzieci i młodzież mogą korzystać już z materacy dla osób dorosłych. W tym przypadku wyznacznikiem twardości powinna być waga dziecka – poniżej 60 kg wybieramy twardość H1 (materac miękki), powyżej 60 kg twardość H2 (materac średnio twardy).

Szczególnie korzystnym dla kręgosłupa rozwiązaniem będzie wybór materaca z wieloma strefami twardości (np. Hilding Breakdance), zapewniającymi świetną elastyczność punktową. Dzięki zróżnicowanej twardości możliwe jest optymalne dopasowanie podłoża do potrzeb poszczególnych partii ciała, co sprzyja profilaktyce wad postawy. Niezwykle praktyczne okazują się materace odwracalne o dwóch poziomach twardości – pozwalają dopasować podłoże do bieżących potrzeb i preferencji nastolatka.

Ile kosztuje dobry materac dla dziecka w Olsztynie?

Jak znaleźć najlepszy materac dla dziecka w Olsztynie i ile będzie kosztował? W poszukiwaniu idealnego produktu możemy odwiedzić wiele sklepów i porównać ze sobą szeroką gamę ofert. Musimy jednak pamiętać, że jest to bardzo czasochłonne rozwiązanie. Ciekawą alternatywą są zakupy w Internecie, podczas których możemy wygodnie porównywać ceny i ważne parametry poszczególnych modeli.

Ceny materacy dziecięcych w sklepach internetowych są zróżnicowane – wiele zależy od zastosowanego materiału, uzyskanych certyfikatów, rodzaju pokrowca, a także konkretnych wymiarów. W dobrych sklepach znajdziemy nowoczesne materace dla dzieci już za ok. 200 zł (np. materac 60 x 120 cm z dzianinowym pokrowcem), a cena młodzieżowego materaca z 7 strefami twardości w rozmiarze 80 x 180 cm wynosi ok. 750 zł. Dzięki kupowaniu online nie tylko oszczędzamy czas, ale też korzystamy z wielu atrakcyjnych promocji. Co więcej, nie ponosimy ryzyka – zamówiony materac możemy na spokojnie obejrzeć we własnym domu, a jeśli nie spełni oczekiwań, zwrócić go lub wymienić.

Kupujemy materac dla dziecka – najważniejsze kwestie

Najlepszy materac dla dziecka to ten optymalnie dostosowany do jego potrzeb. Dlatego wybierając konkretny model, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii.

Materac dostosowany do wieku dziecka

Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z wiekiem – maluch rośnie i przybiera na wadze, stopniowo zmienia się kształt ciała, aktywność czy przyjmowana podczas snu pozycja. Dlatego to właśnie wiek oraz związane z nim wzrost i waga są decydujące przy wyborze materacy dziecięcych.

Jaki materac dla noworodka zapewni maksymalne bezpieczeństwo? Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, dla najmłodszych przeznaczone są materace o średniej twardości, o wymiarach 60 x 120 cm lub 70 x 140 cm. Ważną sprawą jest kształt materaca – warto sięgnąć po „łódkowate” modele z bokami wyższymi od blatu, zwiększające bezpieczeństwo i eliminujące ryzyko wypadnięcia poza materac czy uderzenia o szczebelki. Starszaki i nastolatki mogą korzystać z materacy przeznaczonych dla dorosłych lub z modeli młodzieżowych, o starannie dopasowanych wymiarach i twardości.

Materac o prozdrowotnych właściwościach

Dbając o komfort i jakość snu, warto sięgnąć po materac dla dziecka o prozdrowotnych właściwościach. W szczególności dotyczy to dzieci mających problemy ortopedyczne, wady postawy czy alergie bądź inne choroby dróg oddechowych. Do najbezpieczniejszych opcji zaliczyć można starannie przebadane materace z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka.

O solidne podparcie kręgosłupa i perfekcyjne dopasowanie do anatomicznych krzywizn dbają materace z innowacyjnych materiałów (np. pianka wysokoelastyczna) oraz mające strefy o zróżnicowanej twardości. Z kolei dobra wentylacja i skuteczne odprowadzanie wilgoci, a także zastosowanie komponentów o właściwościach antyalergicznych, antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, pomagają wyeliminować szkodliwe drobnoustroje, mogące powodować alergie i problemy dermatologiczne czy oddechowe.

Materac praktyczny w codziennym użytkowaniu

Materac dla dziecka powinien być praktyczny. Dzieciakom często zdarza się zabrudzić materac, dlatego jego czyszczenie musi być proste. Niezwykle istotny jest łatwy do zdjęcia pokrowiec, który możemy uprać w wysokiej temperaturze.

Młodzi użytkownicy rosną bardzo szybko, a materac jest intensywnie użytkowany. Jeśli chcemy cieszyć się nim dłużej, wybierzmy model odwracalny. W przypadku młodzieży warto postawić na materac o dwóch poziomach twardości, dzięki czemu będzie można dopasować jej stopień do aktualnej sytuacji.

Dobry materac dla dziecka zapewnia bezpieczeństwo, zapobiega wadom postawy i gwarantuje komfort. Podczas jego wyboru kierujmy się potrzebami związanymi z wiekiem, problemami zdrowotnymi i osobistymi preferencjami. Kupując materac w Internecie, możemy korzystać z atrakcyjnych promocji i w wygodny sposób porównywać ceny i parametry wielu modeli.