Z zakupem nowego materaca nie warto zwlekać – spanie na zużytym modelu może nam przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dlaczego następuje zużycie materacy?

Dlaczego materace zużywają się? Według ekspertów jest to zupełnie naturalny proces, który stanowi następstwo prawidłowego użytkowania produktu. Żywotność wysokiej klasy modelu to około 7 lat. Po tym okresie, nawet najlepszy materac trzeba będzie wymienić. Jeżeli jednak posiadamy model niższej jakości z wymianą trzeba będzie liczyć się wcześniej. Dlatego też opłaca się inwestować w najlepsze spośród dostępnych na rynku marki (godny zaufania producent materacy to na przykład Hilding). Szybciej też zużyją się materace niedopasowane do potrzeb użytkowników. Na przykład osoby o wyższej wadze powinny spać na twardszym materacu. Zbyt miękki będzie się zużywał znacznie szybciej, a w czasie snu nie da komfortu użytkowania. Niedopasowanie może też wynikać z braku prawidłowego podparcia. W wyniku tego pojawiają się problemy z kręgosłupem, ciągłe spięcie mięśni, będące skutkiem spania w nieprawidłowej pozycji. Żywotność materaca można wydłużyć odwracając go co pół roku na drugą stronę i o 180 stopni.

Jakie są konkretne przyczyny zużycia materacy? Bardzo istotne znaczenie ma nacisk użytkownika na podłoże. We wkładzie powstają wgłębienia, odkształcenia, które nie wracają już do pierwotnego kształtu. Materiał, który wypełnia wkład zaczyna się zbijać. W materacach sprężynowych zużywają się sprężyny, które tracą systematycznie sprężystość i elastyczność.

Kiedy powinniśmy wymienić nasz materac?

Kiedy powinno się wymienić stary materac na nowy? Wymiana materaca powinna nastąpić przede wszystkim wtedy, kiedy nie odczuwamy komfortu spania, nawet jeżeli miałoby to nastąpić wcześniej niż na 7 lat po zakupie poprzedniego modelu. Warto zwrócić uwagę na to, że budzimy się zmęczeni, obolali, niewyspani. Przyczyną może być właśnie niedopasowany materac. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę jeżeli zadbaliśmy o wszystkie inne czynniki mające wpływ na komfortowy sen – zaciemnienie i wyciszenie pokoju, a także – wyciszenie organizmu przed zaśnięciem.

Są także objawy, które daje materac – w zależności od jego rodzaju będą się one różnić. W nowy materac sprężynowy warto zainwestować jeśli stary zaczyna hałasować. Zużyte sprężyny wydają głośne dźwięki i wbijają się w ciało, powodując dyskomfort i ból. Skrzypienie wkładu może też wybudzać nas ze snu. Zużyty materac piankowy charakteryzuje się zbitym wkładem – pod palcami możemy wczuć grudki materiału wypełniającego wkład. Coraz bardziej dotkliwe staje się też zapadanie w materac – tracimy podparcie dla mięśni oraz kręgosłupa. To wszystko skutkuje coraz częstszymi dolegliwościami bólowymi, spięciem mięśnie, a nawet – wadami postawy i zwyrodnieniami. Kiedy zmienić materac hybrydowy? Ponieważ w jego konstrukcji wykorzystywane są zarówno pianki jak i sprężyny, wszystkie powyższe objawy mogą występować.

Zmiana materaca powinna nastąpić także jeżeli jego użytkownik wyrósł z dotychczasowego modelu. Dzieci rosną szybko – spanie przez nie na zbyt krótkim podłożu może sprawić, że zaczną układać się w nieprawidłowych pozycjach i nabawią się wad postawy.

Wymieniamy materace również jeżeli są one zawilgocone. Tylko suchy wkład zabezpiecza przed rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów, roztoczy, pleśni. Problem stanowi też nieprzyjemna woń wydzielana przez wkład lub zabrudzenie materaca w stopniu tak wysokim, że nie wystarczy już jego standardowe czyszczenie, ani nawet wymiana pokrowca.

O czym pamiętać zmieniając materac?

Wymieniając materac w Olsztynie zajrzyjmy do jednego z renomowanych salonów, który oferuje marki wiodące na rynku. Dobrą opcją są także zakupy online. Na stronie internetowej możemy skorzystać z porady konsultanta na czacie, który doradzi nam jaki model najlepiej będzie pasował do naszych potrzeb. Materac zamówimy wygodnie z dostawą do domu.

Na jakie materace warto zwrócić uwagę? Materac Hilding Melody, który kupimy już za 1429 złotych ma doskonałą wentylację. W jego wkładzie znajdują się otwory, które poprawiają cyrkulację powietrza. Dzięki temu w modelu nie gromadzi się wilgoć sprzyjająca rozwojowi drobnoustrojów. Docenią to wszystkie osoby szczególnie wrażliwe – astmatycy, alergicy, osoby o skórze atopowej. Kolejny model – Hilding Pasodoble (dostępny w cenie 1219 złotych) charakteryzuje się znakomitym podparciem, które daje różnym partiom ciała. Model ten ma 7 stref podparcia, dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji. We wkładzie materaca umieszczono włókno kokosowe, zwiększające jego twardość. Warto dodać, że nie traci on jednak na elastyczności i sprężystości, zapewniając wyjątkowy komfort spania. Materac dopasowuje się do nacisku ciała na wkład – tam gdzie nacisk ten jest większy, tam też zwiększone zostaje podparcie. Ponieważ model jest wyjątkowo odporny na odkształcenia wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Wybierając materac zwróćmy uwagę także na jego szerokość – im szerszy będzie model tym wygodniej będzie nam się spało, szczególnie jeśli na przykład obok nas leży partner, który wierci się lub wstaje w nocy. Przyjmuje się, że minimalna szerokość materaca dla jednej osoby to 70 centymetrów, a dla pary – 140.

Wygodny materac gwarantuje nam zdrowy i higieniczny sen, a co za tym idzie – dobrym samopoczuciem w ciągu dnia. Dlatego też warto szczególną uwagę poświęcić wyborowi modelu, który spełni nasze potrzeby.