Zdrowa i gładka skóra, pozbawiona niedoskonałości, to marzenie wielu osób. Choć kosmetyki i codzienna pielęgnacja są niezwykle ważne, praktycznie niemożliwe jest osiągnięcie tego celu bez zadbania o zdrowy styl życia. Jakie nawyki warto wprowadzić do swojej rutyny, aby móc cieszyć się idealną cerą?

Aktywność fizyczna i uroda – pot, trądzik i cellulit

Jedną z wielu obaw dotyczących wpływu aktywności fizycznej na skórę jest to, że pot może być przyczyną powstawania niedoskonałości. Nic bardziej mylnego! Pot jest zupełnie naturalny. Aż 98% jego zawartości stanowi woda, a pozostała część to jedynie kwas mlekowy i mocznik. Wszystkie te elementy nie tylko nawilżają skórę, ale również wspomagają usuwanie z organizmu szkodliwych i toksycznych substancji. Podczas pocenia się, ciało pozbywa się też wolnych rodników. Dzięki temu proces starzenia się skóry spowalnia. Jak widać, pot nie sprzyja powstawaniu niedoskonałości. Wręcz przeciwnie! Dzięki niemu skóra jest nawilżona i wolniej się starzeje. Nie znaczy to jednak, że po treningu nie powinno się oczyszczać skóry. Zastosowanie delikatnej pianki czy żelu jest konieczne ze względu na to, że oprócz potu na skórze znajdują się też liczne zanieczyszczenia.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na ilość powstających niedoskonałości jest funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Im więcej stresu, tym więcej kortyzolu. A ten jest bezpośrednią przyczyną pobudzenia gruczołów łojowych, zwiększenia ilości sebum, a w efekcie – rozwoju bakterii i pojawiania się zmian trądzikowych. Osoby uprawiające sport regularnie z reguły są bardziej odporne na stres, a poziom kortyzolu nie jest u nich nadmiernie wysoki. Dodatkowo, podczas ruchu syntetyzowane są białka, a skóra z czasem staje się coraz bardziej elastyczna.

Nie można pominąć związku aktywności fizycznej z cellulitem. Szacuje się, że aż 90% kobiet ma cellulit. Jest on zupełnie naturalny, jednak jeśli jest go zbyt dużo – niektórzy mogą uznawać go za nieestetyczny. Dzięki uprawianiu sportu regularnie pobudzane jest krążenie, co jest kluczowe podczas podejmowania działań mających na celu pozbycie się cellulitu.

Jak zdrowy styl życia wpływa na skórę?Jedzenie ma znaczenie

Wiele osób wydaje ogromne ilości pieniędzy w drogeriach i pokłada wiarę w stosowaniu kosmetyków wysokiej jakości. Jednak nie przyniosą one oczekiwanego efektu wówczas, gdy organizm nie otrzyma wraz z dietą wszystkich potrzebnych substancji odżywczych. Jakie elementy jadłospisu są najważniejsze dla zdrowej cery? Przede wszystkim – wszystkie produkty będące źródłem białka. Jest ono podstawowym budulcem tkanek, a bez niego niemożliwe jest tworzenie silnych włókien kolagenowych.

Osoby mające skłonność do powstawania niedoskonałości powinny szczególną uwagę przywiązać do komponowania posiłków bogatych w witaminy z grupy B. Dzięki nim, praca gruczołów łojowych będzie zdecydowanie lepiej uregulowana, skóra stanie się bardziej ukrwiona, a dodatkowo zmniejszy się prawdopodobieństwo powstawania zajadów. Dla skóry kluczowe znaczenie ma także witamina E. Można znaleźć ją w niektórych orzechach, kukurydzy i olejach roślinnych. Jest ona kluczowym składnikiem chroniącym tkanki przed działaniem wolnych rodników.

Nie tylko witaminy mają znaczenie! Należy zwrócić uwagę również na niektóre składniki mineralne. Odżywcze, przeciwbakteryjne działanie wykazuje m.in. miedź. Bez niej niemożliwe jest produkowanie przez organizm odpowiednich ilości kolagenu. Z kolei na intensywność zmian trądzikowych wpływa potas. Chroni skórę przed powstawaniem nadmiernych ilości zmian trądzikowych.

Czy sen wpływa na wygląd skóry?

Piękna, nieskazitelna cera to nie tylko aktywność fizyczna, pielęgnacja i dieta. Ogromne znaczenie ma również dbanie o sen. Nocą, organizm ma najlepsze warunki do regeneracji, a zaniedbanie wypoczynku utrudnia odbudowywanie się uszkodzonych tkanek. Jak zadbać o higienę snu, aby skóra miała jak najlepsze warunki do systematycznego regenerowania uszkodzeń i niedoskonałości?

  • Wygodny materac – w sypialni warto umieścić wygodny, komfortowy materac, dopasowany do potrzeb konkretnej osoby. Dobrą propozycją są produkty dostępne w sklepie https://sennamaterace.pl/112-materace-80×200. Podłoże do spania jest kluczowe dla możliwości utrzymania głębokiego snu. Każdy dyskomfort wiąże się bowiem z budzeniem się i przerywaniem snu, co uniemożliwia regenerację.
  • Ergonomiczna poduszka – pełni podobną funkcję, jak wygodny materac. Jej zadaniem jest zapewnienie wsparcia głowi i kręgosłupowi szyjnemu.
  • Gładka poszewka na poduszkę – gładka, bawełniana, satynowa lub jedwabna poszewka korzystnie wpływa na skórę. Wynika to z braku powstawania podrażnień. Dodatkowym bonusem, jest zapobieganie łamaniu się włosów.
  • Odpowiednie godziny snu – spać należy regularnie. Warto wyznaczyć sobie sztywne godziny. Dzięki temu, uregulowanie zegara biologicznego staje się proste i znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo problemów z zasypianiem.

Dlaczego warto unikać słońca?

Ważną częścią zdrowego stylu życia jest też unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Wywołują one nie tylko przyspieszone starzenie się skóry. Mogą być też przyczyną rozwoju nowotworów. Coraz częściej mówi się też o tym, że promienie UVB w nadmiernej ilości są w stanie silnie naruszać integralność naskórka. Kąpiele słoneczne często powodują liczne zaburzenia, a w tym m.in. łuszczenie się skóry i utratę wody.

W społeczeństwie nadal pokutuje mit mówiący, że przebywanie na słońcu to najlepsze lekarstwo na trądzik. Zdecydowanie tak nie jest! Wręcz przeciwnie, może to zaostrzyć objawy i zwiększyć ilość zmian trądzikowych. Dlatego każda osoba powinna codziennie stosować krem SPF. Warto wybrać produkt wysokiej jakości, z filtrem o wartości 50. Należy korzystać z niego przez 365 dni w roku, a nie tylko latem.

Zdrowy styl życia to podstawa dla zachowania zdrowej skóry. Dzięki zdrowej diecie, ochronie słonecznej, aktywności fizycznej i dbaniu o higienę snu, można nie tylko poprawić kondycję cery, ale również zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Przeczytaj też:

  1. Sypialnia w stylu rustykalnym – jak urządzić?
  2. Materace piankowe do spania – przewodnik
  3. Pozycja podczas snu – czy śpisz prawidłowo?