Ból kręgosłupa jest obecnie powszechnym problemem. Wynika to przede wszystkim z tego, że wiele osób prowadzi siedzący tryb życia. Długie godziny spędzane w biurze i brak ruchu w pozostałych częściach dnia to czynniki, które nie służą ludzkiemu ciału i często stają się przyczyną schorzeń układu ruchowego. Jakimi warunki sypialnianymi powinna dysponować osoba zmagająca się z bólem kręgosłupa?

Jak dbać o kręgosłup podczas snu?

Sen stanowi aż ⅓ naszego życia. Jego wpływ na ogólne zdrowie jest ogromny! Jednak najmocniej nocny wypoczynek jest skorelowany ze stanem kręgosłupa. Aby plecy pozostawały w dobrej kondycji, w sypialni koniecznie musi znaleźć się wygodny materac. Jest on podstawowym elementem wyposażenia pomieszczenia. Jego twardość musi być dopasowana do wagi użytkownika tak, aby wspierał optymalnie kręgosłup na całej jego długości. Różne modele materacy wysokiej jakości, wykonane z zastosowaniem nowoczesnych technologii, znajdziesz na stronie https://www.sleepmed.pl/#technologie. Kolejnym ważnym elementem jest ergonomiczna poduszka. Jej zadanie jest bardzo podobne do tego, które ma spełniać materac. Powinna stabilizować głowę i kręgosłup szyjny. Aby zadbać o kręgosłup podczas snu, warto wybrać bezpieczną pozycję – nie powinna nadmiernie obciążać żadnej części pleców. W tej kwestii należy jednak kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami i potrzebami.

Najlepsza pozycja dla osób zmagających się z bólem pleców

Jak zapewnić komfortowy sen osobie z dolegliwościami kręgosłupa?
Jak powinny spać osoby, które zmagają się na co dzień z chorobami kręgosłupa?
Sen na plecach – aby sen na plecach był bezpieczny dla kręgosłupa, konieczne będzie wykorzystanie kilku dodatkowych poduszek.

  • Profilowany podgłówek – na przykład od marki https://hilding.pl/kategoria/poduszki/ – powinien znaleźć się pod szyją (nie może jednak podnieść głowy do góry). Pozostałe dwie poduszki muszą wypełnić przestrzeń pod lędźwiami i pod kolanami.
  • Pozycja na boku – jest to bezpieczna pozycja, pod warunkiem umieszczenia poduszki między kolanami.
  • Pozycja embrionalna – pozycja ta nie jest zalecana dla osób, które mają przepuklinę dyskową. Z kolei skorzystają na niej wszyscy, którzy zmagają się z dyskomfortem wywołanym spiętymi prostownikami kręgosłupa
  • Spanie na brzuchu – może być bezpieczne dla pleców, ale w celu zmniejszenia ciśnienia międzykręgowego konieczne jest umieszczenie cienkiej poduszki pod głową, a także pod brzuchem i biodrami.

Warto pamiętać o tym, że osoby śpiące na boku powinni zmieniać strony. W przeciwnym razie może dojść do powstania uciążliwych napięć mięśniowych, które będą negatywnie wpływały na stan zdrowia kręgosłupa. Jest to bardzo ważna kwestia, o której nie można zapomnieć!

Materac ortopedyczny – kiedy warto go kupić?

Materace ortopedyczne to dobry wybór dla wszystkich osób, które zmagają się z bólem kręgosłupa – bez względu na podłoże dyskomfortu. Powinny go kupić w szczególności osoby po urazach ortopedycznych, spędzające dużo czasu w łóżku ze względu na przebyte kontuzje, chorzy niepełnosprawni ruchowo, pracownicy spędzający dużo czasu w pozycji siedzącej. Również seniorzy, którzy mają trudności z poruszaniem się, a ich ruchy są mocno ograniczone, skorzystają ze snu na ortopedycznym materacu. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na temat materacy ortopedycznych i innych elementów wyposażenia sypialni, koniecznie odwiedź https://ortopedyczny-materac.pl/.

Dużą zaletą materacy ortopedycznych jest to, że przechodzą one liczne testy i są dokładnie kontrolowane. Muszą bowiem posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzą ich prozdrowotne właściwości.

Zalety i wady materacy ortopedycznych

Najważniejszą zaletą związaną z eksploatacją materaca ortopedycznego jest skuteczna regeneracja mięśni. Całe ciało otrzymuje odpowiednie wsparcie, dzięki któremu w nocy możliwe jest skuteczne niwelowanie napięć powstałych w ciągu dnia. Materace tego typu mogą być też doskonałym środkiem profilaktycznym, którego celem ma być zmniejszenie ryzyka doprowadzenia do schorzeń kręgosłupa lub wad postawy w przyszłości. Dzięki materacom ortopedycznym można widocznie przyspieszyć efekty rehabilitacji po chorobach czy kontuzjach. Jednak nie są to produkty pozbawione wad. Niestety zakup materaca ortopedycznego z reguły wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Dodatkowo, najczęściej są to modele nieco twardsze od standardowych – dla niektórych osób może być to sporym minusem.

Rodzaje materacy, które wspierają leczenie bólu kręgosłupa

Istnieją różne rodzaje materacy odpowiednich dla osób zmagających się z bólem kręgosłupa. Jednak aktualnie najbardziej poleca się egzemplarze piankowe. Z czego to wynika? Aktualnie producenci stosują pianki wysokiej jakości, które charakteryzują się wysokim stopniem sprężystości i elastyczności, a dodatkowo – ułatwiają utrzymanie optymalnego poziomu higieny. Klienci chętnie wybierają materace termoelastyczne. Pod wpływem ciepła ciała użytkownika dostosowują się jego aktualnej pozycji i gwarantują kręgosłupowi optymalny stopień podparcia. Ten rodzaj wypełnienia jest też często stosowany w materacach przeciwodleżynowych. Innym rodzajem popularnych materacy, bezpiecznych dla kręgosłupa są te z wypełnieniem lateksowym.

Twardość materaca – jaka będzie najlepsza?

Twardość materaca powinna być precyzyjnie dopasowana do wagi użytkownika. Jest to bardzo ważny parametr. Przeglądając specyfikację różnych produktów dostępnych na rynku można spotkać się z oznaczeniami od H1 do H4, przy czym H1 to symbol określający miękki materac, a H4 – twardy. Osoby o niewielkiej wadze oraz dzieci, powinny spać na materacach H1. Wraz z coraz większą wagą, materac powinien być bardziej twardy.

Jeśli zmagasz się z bólem kręgosłupa i chcesz spać komfortowo, koniecznie przywiąż dużą wagę do zakupu wygodnego materaca. Najważniejsze jest to, aby jego twardość i rodzaj wypełnienia były dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Materiał partnera Sleepmed.pl