To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Wchodzenie w związki z drugim człowiekiem jest naturalną częścią naszego życia. Jedne z nich są krótkie, a inne — trwają całe życie. Jednak nie zawsze trafimy na partnera, który nas kocha i szanuje. Jak się okazuje, wiele par jest w tzw. toksycznych związkach i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Zatem, na czym polega tego typu relacja i po czym ją rozpoznać?
Na czym polega toksyczny związek?
Zdrowy związek opiera się na wzajemnym wsparciu. Wówczas zaspokojone są potrzeby emocjonalne obojga partnerów, a także mamy możliwość rozwoju. Czujemy wsparcie, miłość oraz bezpieczeństwo. Mimo to, wiele osób żyje w tzw. toksycznych związkach i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. A na czym polega tego typu relacja? Uznaje się, że toksyczna relacja to jak czynny udział w bitwie. Zmagamy się z licznymi, niezwykle silnymi emocjami, a w naszą codzienność wchodzą kłótnie, niepewność i cierpienie. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zanikła pasja, namiętność czy romantyczne gesty. Granica zaciera się wtedy, gdy zaczynamy częściej płakać i smucić się, niż promienieć szczęściem oraz rozwijać się. Tak naprawdę czujemy, że więcej tracimy, niż zyskujemy zarówno w związku, jak i całym życiu. Można śmiało powiedzieć, że w toksycznej relacji czujemy, że nasz partner wyniszcza nas, pozbawiając pewności siebie czy dawnego wigoru. Jednak mimo wszystko, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że żyjemy w toksycznym związku.
Po czym rozpoznać toksyczny związek?
Toksyczny związek prowadzi do braku satysfakcji w życiu. Dotyczy to również satysfakcji seksualnej. Czujemy, że nasze potrzeby są niezaspokojone lub jesteśmy wręcz wykorzystywani. W wielu tego typu związkach partnerzy nie śpią razem. Jedno przejmuje niewygodną kanapę, na którą zaleca się materace nawierzchniowe lub inne akcesoria sypialniane zwiększające komfort snu, o których więcej dowiemy się na http://nawierzchniowe-materace.pl/. Często także dochodzi do:
- wyrzekania się własnych planów, marzeń czy potrzeb, gdyż są one nieakceptowane przez toksycznego partnera,
- ograniczanie się w wyrażaniu myśli i uczuć w obawie przed krytyką partnera,
- ciągła frustracja, przygnębienie czy brak radości ze związku.
Istnieje również wiele typowych objawów, po których można z łatwością rozpoznać toksyczny związek. A co się do nich zalicza?
Nieadekwatna zazdrość oraz kontrola
Niezdrowa zazdrość objawia się poprzez wypominanie każdej rozmowy z inną osobą lub spędzenie każdej minuty bez partnera. Często prowadzi to do izolacji od rodziny, znajomych oraz współpracowników. Jest to bardzo poważny sygnał, zwłaszcza jeśli dochodzi kontrola wiadomości oraz decydowanie o tym, z kim możemy rozmawiać.
Toksyczna komunikacja
Problem z racjonalna, otwartą i wspierająca rozmową? To również jeden z objawów toksycznego związku, przez który płaczemy po nocach w łóżku w poduszkę np. z https://hilding.pl/kategoria/poduszki/. Toksyczną komunikację rozpoznaje się także po częstym sarkazmie, tłumaczeniu raniących słów czy kłamstwach.
Dominacja
W zdrowym związku mamy do czynienia z uwzględnieniem potrzeb obu osób w tym samym stopniu. W tym przypadku dominujący partner uważa, że jego potrzeby czy zachcianki są o wiele ważniejsze. Ich spełnienie często jest na pierwszym miejscu, nawet kosztem naszego samopoczucia. Co więcej, zabiera głos w każdej sytuacji i nie pozostawia nam żadnego wyboru.
Zaniedbywanie
Jeśli nasze potrzeby nie są uznawane za priorytet, to najczęściej mamy do czynienia z zaniedbywaniem. Najczęściej musimy czekać na swoją kolej lub w ogóle zostaniemy pominięci.
Czy można naprawić toksyczny związek?
Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Z jednej strony los naszego związku zależy od źródła problemu, czyli toksycznego partnera. Jeśli wykaże on chęć pracy nad sobą, zrozumie swoje błędy lub faktycznie zacznie pracować nad swoimi problemami, to istnieje jeszcze szansa. Dobrym rozwiązaniem będzie także terapia dla par. Niestety, najczęściej tylko jedna osoba zainteresowana jest poprawa relacji, a druga nawet nie dostrzega problemu. Tak jest często w związkach, w których pojawia się problem z alkoholem czy przemocą. Jednak nie ma tutaj reguły, gdyż wszystko zależy od charakteru partnera oraz jego podejścia do związku. Musimy jednak pamiętać o jednym — nie każdy związek można uratować, a czasem najlepszym rozwiązaniem będzie zakończenie tego typu relacji. A jak to zrobić?
Jak zakończyć toksyczny związek?
Zakończenie związku, nawet tego toksycznego, nie jest łatwe i często wiąże się z uczuciem zranienia. Najczęściej ogranicza nas pragmatyzm, lęk przed zmianami lub samotnością, a także uczucia. Jeśli faktycznie zdecydujemy się na zakończenie toksycznego związku, to najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowe zdystansowanie się. Możemy wyjechać na jakiś czas lub wyprowadzić się od partnera. Z czasem relacja z dwóch stron osłabi się na tyle, że nawet nie zauważymy, jak nasze ścieżki się rozeszły. Jednak dla nas to nie koniec. Każdej osobie wychodzącej z takiego związku zaleca się terapię połączoną z pracą nad rozwojem osobistym. Istotną rolę odbywa także zaspokajanie swoich potrzeb, czyli zdrowe wysypianie się, najlepiej w łóżku z materacem od SleepMed https://www.sleepmed.pl/materace-sleepmed-hybrid-plus/, a także wdrożenie sportu, zdrowej diety i realizacji własnych zainteresowań.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawy z tego, że nasza relacja z partnerem jest toksyczna. Niezależnie od przyczyny, warto poradzić się rodziny lub przyjaciół, którzy są w stanie zauważyć więcej, niż my. Być może będzie to dla nas wskazówka, aby faktycznie zastanowić się nad swoją relacją lub poszukać pomocy u specjalisty.