Nikogo nie powinno dziwić, że kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia – aby dobrze przeżyć dzień, musi wypić chociaż jedną filiżankę. W odpowiedni na takie zainteresowanie tym produktem coraz więcej osób decyduje się otworzyć własną kawiarnię, aby samemu raczyć gości pyszną kawą. Jak jednak skutecznie urządzić i prowadzić takie miejsce, żeby klienci chcieli do nas wracać? 

Przestrzeń do wszystkiego 

Kawiarnia powinna być uniwersalną przestrzenią. W zasadzie w ostatnich latach właśnie to stało się jej największym atutem. Przestała być jedynie miejscem, do którego przychodzimy, by napić się czegoś ciepłego. Obecnie, kawiarnia zmieniła się w idealne otoczenie do spotkań, zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Możemy zobaczyć się tam ze znajomymi i miło spędzić czas.

Dla niektórych sklep z kawą nie będzie okazją do spotkania, ale do pracy. Coraz więcej osób decyduje się zostawić domowe biuro i zabiera swoje obowiązki ze sobą. Dzięki temu wykonywanie zadań okaże się zdecydowanie przyjemniejsze – w ładnym wnętrzu, z dobrą muzyką i nieograniczonym dostępem do kawy, na pewno łatwiej będzie się nam pracować!

Podstawowym celem wielu kawiarni jest również to, by uczynić z niej komfortową przestrzeń do relaksu. Goście mogą zabrać ze sobą ulubioną książkę i odpocząć w zaciszu kawiarni. Wizyta w takim miejscu stanowi pewnego rodzaju odskocznię – możemy tam odetchnąć i prostu cieszyć się dobrą kawą.

Jest to niezwykle ważne, by kawiarnia spełniała te różne funkcje. Dzięki temu z pewnością stanie się miejscem, w którym dobrze będzie się przebywało.

Jak urządzić kawiarnię, by klienci chcieli przebywać w niej godzinami?Jak zadbać o ciekawy wystrój? 

Nie ma wątpliwości, że do jednego z najważniejszych aspektów kawiarni należy jej wnętrze. Stanowi ono swego rodzaju wizytówkę, a ponadto może znacząco przeważyć nad tym, czy klienci będą chcieli nas odwiedzać, czy też szybko odejdą po zerknięciu do środka.

Z tego względu należy dopilnować, by stworzyć interesującą, niepowtarzalną przestrzeń, która będzie intrygować od samego progu. Najpierw jednak musimy zwrócić uwagę na to, by w kawiarni panował porządek i czystość, co zdecydowanie wpłynie na dobre pierwsze wrażenie.

Warto również zastanowić się, co chcemy, aby nasza kawiarnia przekazywała. Jeśli ma to być spokojne, przytulne miejsce dla każdego, postawmy na przykład na styl rustykalny bądź tradycyjny, a kiedy wiemy, że naszą kawiarnią chcemy inspirować i zaskakiwać, pozwólmy sobie na kreatywność i oryginalność, urządzając wnętrze w nowoczesnym czy industrialnym stylu.

Powszechnie wiadomo, że podstawą dobrze urządzonego wnętrza są dekoracje. W kawiarni również nie powinno ich zabraknąć. Niezależnie od stylu, jaki wybierzemy, istnieją elementy, które sprawdzą się w każdym otoczeniu. Należą do różnego rodzaju świece ozdobne, które dodadzą wnętrzu uroku i ciekawie zajmą przestrzeń, zwłaszcza jeśli wybierzemy nieoczywiste, kolorowe modele, jak na przykład świece firmy Fantasy Hearts, inspirowane popularnymi utworami. Te idealnie nadadzą się do kawiarni, w których duże znaczenie będą miały książki.

Świece przyczynią się również do utrzymania pięknego zapachu. Jeśli sprzedajemy różnego rodzaju wypieki, świece o aromacie cynamonu, czekolady bądź wanilii perfekcyjnie się do nich dopasują.

Warto zadbać też o to, by nasza przestrzeń stała się przytulna. Dobrze siedzieć się będzie w fotelach bądź na sofach, na których znajdziemy poduszki i miękkie koce, które będą przyjemne w dotyku. Zwłaszcza podczas wizyty w kawiarni zimową porą, staną się niezwykle przydatne. Dopilnujmy, by przedmioty, jakie wstawiamy do naszej kawiarni, cechowała wysoka jakość. Z pewnością zostanie to docenione przez gości.

Najważniejszy element 

Naszym priorytetem powinna być kawa, dlatego niech to ona gra główną rolę w naszej kawiarni. Wyeksponujmy miejsce, w którym ją przygotowujemy. Otwarta przestrzeń przy ekspresie i barze, aby klienci mogli mieć bliski kontakt zarówno z pracownikami, jak i z produktem, stanowi bardzo ważny aspekt.

Na regałach możemy zrobić wystawę z posiadanych przez nas paczek kaw, dzięki czemu zapewnimy gości o szerokim wyborze. Dobrze widoczne musi być również menu, prezentujące naszą aktualną ofertę. Za to na ladzie swoje miejsce znajdzie patera z wypiekami, które będą kusić klientów pięknym zapachem i wyglądem.

Nie zapominajmy jednak, że najlepszą dekoracją jest dobra atmosfera. Swobodny, przyjazny klimat możemy od razu wyczuć po wejściu do kawiarni. Dołóżmy starań, by i w naszej kawiarni panował odpowiedni nastrój, dzięki któremu każdy poczuje się komfortowo.

Nie ma wątpliwości, że zrezygnowanie z picia kawy wydaje się niemożliwe, zwłaszcza dla  jej największych zwolenników. Picie kawy zupełnie weszło nam w rutynę, stanowi obowiązkowy punkt dnia. Pamiętajmy jednak, że kawa nie jest rozwiązaniem na wszystko. W przypadku bezsenności nie decydujmy się na kolejną filiżankę, tylko sięgnijmy po bezpieczne i skuteczne środki. Warto postawić na odpowiedni materac, który pasuje do naszego ciała i naszych preferencji, zapewniając komfort i wygodę. Może znacząco pomóc nam z problemami z zaśnięciem, a do tego odpoczniemy dzięki niemu równie dobrze co podczas wizyty w ulubionej kawiarni.