Za Tobą ciężki i długi dzień? Uczucie zmęczenia fizycznego oraz psychicznego można się pozbyć na wiele sposobów, w tym poprzez wygospodarowanie sobie wolnej chwili na wieczorny relaks. Wiąże się on najczęściej z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych na różne partie ciała w tym na twarz. A o czym warto pamiętać przy ich wykonywaniu? 

Jakie są typy cery?

Typ cery, to najogólniej mówiąc określenie stanu oraz rodzaju Twojej skóry. Uwzględnia ona jej cechy, a także problemy. Skóra dzieli się na cztery główne typy:

 • skóra normalna,
 • skóra sucha i bardzo sucha,
 • skóra tłusta,
 • skóra mieszana,
 • skóra wrażliwa,
 • skóra dojrzała,
 • skóra trądzikowa,
 • skóra naczyniowa.

W zależności od typu cery wymaga ona zastosowania odpowiednich produktów kosmetycznych. Jednak, jakie zabiegi pielęgnacyjne można wykonywać w celu poprawy ogólnego stanu skóry?

Jakie zabiegi na twarz możemy wykonywać w domu? 

Skóra twarzy wymaga szczególnej uwagi, gdyż jest delikatna i niezwykle podatna na liczne czynniki – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Oznacza to, że wymaga odpowiedniej pielęgnacji. A o jakich czynnościach warto pamiętać?

Wieczorna rutyna a podstawowe zabiegi wykonywane na twarzDemakijaż

To pierwszy krok w wieczornej pielęgnacji – zmycie warstwy makijaż. Możesz tutaj zastosować kosmetyki, takie jak płyn micelarny, mlecza czy balsamy do demakijażu. Rodzaj zależy od typu cery oraz jej reakcji na zawarte substancje. Demakijaż rozpoczyna się od zmycia oczu i ust, a następnie całej twarzy.

Oczyszczanie

Po demakijażu przychodzi czas na oczyszczenie skóry. Przed przystąpieniem do tej czynności, zaleca się dokładne umycie rąk, by nie przenieść dodatkowych zanieczyszczeń na wrażliwe obszary. Stosuje się tutaj różnego rodzaju preparaty myjące, takie jak żele, pianki czy emulsje do mycia. Usuwają one resztki makijażu, sebum czy martwego naskórka.

Peeling 

Na rynku znajdziesz peelingi różnego rodzaju, jednak do skóry twarzy najlepiej stosować peelingi drobnoziarniste. Mają one za zadanie ścierać wierzchnią warstwę, tym samym umożliwiając się pozbycie martwego naskórka. Musisz jednak zachować ostrożność, gdyż mogą one podrażniać skórę w zależności od jej rodzaju.

Maseczki do twarzy 

Maseczki do twarzy należy używać na idealnie oczyszczoną skórę, gdyż tylko wtedy wartościowe składniki z kosmetyku mogą się wchłonąć. Są w stanie dokładnie oczyścić oraz nawilżyć skórę, przez co cieszy się ona lepszą kondycją i zdrowym wyglądem.

Kremy do twarzy 

Kremy do twarzy to podstawowy element dopełniający szereg zabiegów wykonywanych na twarz. Ich działanie opiera się na nawilżaniu, zachowaniu odpowiedniego poziomu elastyczności skóry oraz jej ukrwienia. Pamiętaj jednak, aby wybierać je na podstawie typu cery oraz jej aktualnych potrzeb.

Materace do spania – jak wpływa na kondycję skóry twarzy? 

Wieczorna rutyna to szereg procesów, które nie tylko ograniczają się do skóry twarzy. Wykonuje się je także na całym ciele, w tym dłoniach, stopach, włosach czy ogólnie całym ciele. Jednak na komfort i relaks wpływa wiele innych czynników, takich jak miękkie ręczniki, ciepłe szlafroki, bawełniane dywaniki łazienkowe czy nawet materace do spania. Ostatnia kwestia jest o tyle ważna, iż wpływa korzystnie prawidłowe wysypianie się. Jak się okazuje, zdrowy sen, czyli taki, po którym budzisz się wypoczęty i pełen energii przyczynia się do:

 • usprawnienia procesów metabolicznych,
 • poprawę kondycji fizycznej i psychicznej,
 • zwiększenie ukrwienia skóry,
 • regenerację organizmu.

Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż w prawidłowy sposób dopasowuje się do anatomicznych kształtów sylwetki użytkownika. W ofercie sklepów stacjonarnych oraz internetowych znajdziesz modele, które na pewno spełnią Twoje indywidualne potrzeby oraz preferencje.

Człowiek najczęściej zwraca uwagę na twarz drugiej osoby. Oznacza to, że warto na co dzień zadbać o nią w prawidłowy sposób, np. poprzez urozmaicenie wieczornej rutyny. Po wprowadzeniu licznych dodatkowych zabiegów oraz zainwestowaniu w odpowiedni materac do spania, na pewno Twoja skóra będzie jędrna i gładka.