Każdy z nas ma swoje utrwalone przyzwyczajenia, do których codziennie wraca. Niestety, nie zawsze te czynności mają na nas korzystny wpływ. Chcąc sprawić, aby nasz styl życia był zdrowszy, musimy nauczyć się wprowadzać nowe, pozytywne nawyki do naszej rutyny. Jak zrobić to skutecznie? Dowiedz się więcej!

Kiedy jest najlepsza pora na tworzenie nowych nawyków?

Nowe nawyki możemy wprowadzić, kiedy tylko będziemy tego chcieli. Niestety, często się zdarza, że brakuje nam do tego motywacji. Z tego względu tak wiele osób czeka na rozpoczęcie nowego roku, aby zmienić swoje życie. Fakt, że inni mają podobny plan, sprawia, że łatwiej jest nam się do tego zabrać. Mimo tego wciąż dużo postanowień, które zakładamy sobie na początku roku, się nie spełnia. Możemy poczekać i zamiast w styczniu, wyznaczyć sobie nowe nawyki wraz z nadejściem wiosny. Nie ma wątpliwości, że aura, wraz z budzącą się do życia przyrodą, będzie o wiele bardziej sprzyjająca. Może się okazać, że początek nowej pory roku przyniesie nam więcej energii niż nowy rok!

Ile czasu potrzeba, aby wprowadzić nowy nawyk?

Jak skutecznie wprowadzić nowe nawyki do rutyny?Zdrowe i pozytywne nawyki mogą przynieść nam wiele korzyści. Powód, dla którego wciąż tak wiele osób ich nie praktykuje, to fakt, że trudno jest je wdrożyć do codziennej rutyny. Źródła podają, że czas, jaki musimy poświęcić na wyrobienie nowych przyzwyczajeń, to około 66 dni. Nie ma zatem wątpliwości, że uda to się przede wszystkim tym osobom, które są wytrwałe. Warto jednak się nie poddawać i trwać przy swoim postanowieniu, ponieważ dzięki temu będziemy mogli wprowadzić zmiany na lepsze w naszym życiu.

Dlaczego warto wprowadzać nowe nawyki?

Rutyna odgrywa kluczową rolę w naszej codzienności. To dzięki niej możemy być bardziej efektywni i produktywni. Powtarzalne, znajome czynności zapewniają nam ponadto poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Z tego względu warto zadbać o wprowadzenie nawyków, które pomogą nam opracować taki system. Dzięki niemu łatwiej będzie nam funkcjonować. Jeśli wybierzemy takie zwyczaje, które pozytywnie wpływają na nasze ciało i umysł, możemy zyskać naprawdę wiele. Odpowiednie nawyki mogą nawet odmienić nasze życie i pomóc nam osiągnąć nasze cele.

Znajdź motywację

Nic tak nie zachęci nas do praktykowania nowego nawyku jak konkretna motywacja. Znajdźmy w sobie coś, dzięki czemu chętniej podejmiemy nowe działania. Może być to na przykład wizja smukłej figury, nowej umiejętności czy wymarzonego doświadczenia. To będzie nas motywować i doda nam siły do tego, by się nie poddawać. Warto też odnaleźć inspirację – kogoś, na kim będziemy mogli się wzorować. Może być to bliska osoba lub celebryta.

Stwórz plan

Jeśli mamy problem z byciem konsekwentnym, stworzenie planu na pewno pomoże nam ze wdrażaniem nowych nawyków. Zastanówmy się, jakie czynności chcielibyśmy uwzględnić w codziennej rutynie. Wyznaczmy też konkretny czas, w którym będziemy się im poświęcać. Już wcześniej zdecydujmy, czy będzie to część porannej, czy też wieczornej rutyny. Możemy spisać sobie listę nowych nawyków. Świetnym pomysłem będzie też wpisanie ich do kalendarza w telefonie, jako że urządzenie wyśle nam przypomnienie. Dzięki temu nie zapomnimy o nich.

Patrz realistycznie

Niezależnie od tego, jak bardzo pragniemy zmienić nasze życie, nie możemy tego zrobić na raz. Dlatego tak istotne jest to, aby do nowych nawyków podchodzić realistycznie. Zacznijmy od takich czynności, które są naprawdę możliwe do wykonania. Zwróćmy też uwagę na to, aby skupić się na jednym nowym przyzwyczajeniu. Wtedy zwiększymy nasze szanse na to, aby nowy nawyk stał się częścią rutyny. Nie rozpraszajmy się niepotrzebnie – dopiero po pierwszym sukcesie przejdźmy do kolejnej rzeczy.

Wieczorna rutyna

Wieczorna rutyna to jeden z najważniejszych elementów całego dnia. To od niej bowiem zależy, czy będziemy mogli się zrelaksować i dobrze wyspać. To, co robimy przed snem, bezpośrednio wpływa na jakość naszego snu. Warto zatem dopilnować, by były to rzeczy, które ułatwią nam odprężenie, a nie je utrudnią. Jeśli zatem pragniemy wdrożyć nowe nawyki do naszego życia, zacznijmy od wieczornej rutyny. Czynność, dzięki której będziemy mogli nie tylko się rozluźnić, ale i sprawić sobie przyjemność, jest pielęgnacja. Przed pójściem spać pozwólmy sobie na to, aby zająć się tylko sobą. Wykorzystajmy ulubione kosmetyki, dzięki którym nasza cera będzie się wspaniale prezentować. Możemy też przygotować dla siebie gorącą kąpiel. Jeśli dodamy do niej kilka kropel olejków eterycznych, możemy jeszcze bardziej zwiększyć relaksujący efekt. Nie ma wątpliwości, że po takiej kąpieli nasz nastrój się polepszy. Kiedy położymy się spać z dobrym samopoczuciem, zdecydowanie łatwiej będzie nam zasnąć. Powinniśmy ponadto zwrócić uwagę na to, aby przed zaśnięciem nie korzystać z telefonu. Na początku odłożenie komórki może być wyzwaniem, dlatego postarajmy się robić to stopniowo. Pomoże nam w tym wdrożenie nowych czynności, takich jak czytanie. Sięgając po książkę, będziemy mogli się wyciszyć. Przestaniemy myśleć o ewentualnych zmartwieniach i będziemy mogli położyć się z czystą głową. Wyciszające działanie będzie miała również łagodna praktyka jogi, która ponadto wpłynie korzystnie na nasze ciało. Po tym, jak opracujemy naszą własną wieczorną rutynę, proces zasypiania stanie się o wiele przyjemniejszy. Możemy też sprawić, aby był bardziej komfortowy poprzez zainwestowanie w materac piankowy 160×200 cm. Takie podłoże snu zagwarantuje nam spokojny wypoczynek. Aby wybrać idealny dla siebie model, odwiedźmy sklep stacjonarny Olsztyn.

Chociaż może wydawać się nam, że wprowadzenie nowych nawyków to wyzwanie, jeśli będziemy naprawdę zmotywowani i zdeterminowani, z pewnością nam się to uda. Sięgnijmy po sposoby, które nam to ułatwią, a do tego bądźmy wytrwali. Z czasem nawet nowe przyzwyczajenia staną się codziennością!

Przeczytaj także: Łóżka tapicerowane