We współczesnych czasach samolot stanowi jeden z najbardziej popularnych środków transportu. Pozwala on wzbić się w powietrze i dosłownie w mgnieniu oka znaleźć się na drugim końcu planety. Dla jednych podróż samolotem wiąże się zatem z dużą ekscytacją oraz radością, jednak znajdą się też takie osoby, u których ten środek transportu wywołuje niepokój oraz niepewność z powodu strachu przed ewentualną katastrofą. Okazuje się natomiast, że te obawy nie mają żadnego większego uzasadnienia, gdyż statystycznie o wiele częściej dochodzi do wypadków samochodowych aniżeli w czasie lotu. Jak zatem pokonać strach przed lataniem samolotem? Dowiesz się tego w tym artykule!

Dlaczego boimy się latać?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ogóle odczuwamy strach przed lataniem samolotem? Przynajmniej z tego względu, że jesteśmy stworzeniami lądowymi, dla których unoszenie się w powietrzu jest nienaturalnym zjawiskiem. Nie zostaliśmy zaprojektowani do latania i dlatego też wiele osób może odbierać to jako dziwne i pełne lęku doświadczenie. Koniec końców nie jesteśmy w stanie nic zrobić, jeśli zaczniemy spadać. Ale spójrzmy na to z innej perspektywy – przecież samodzielnie nie potrafimy wzbić się w powietrze, a samolot jest odpowiednio przystosowaną maszyną, która może swobodnie unosić się ponad ziemię. Jego budowa jest więc także doprecyzowana pod kątem ewentualnych problemów i wypadków. Poza tym prawdopodobieństwo, że samolot wysiądzie przykładowo w samym środku podróży i nagle zacznie spadać, wynosi zero. Jeśli już dochodzi do pewnych komplikacji, zawsze mają one miejsce podczas startowania lub lądowania maszyny, a wówczas istnieje małe prawdopodobieństwo, że załoga nie zostanie uratowana. Nie bójmy się więc latać z tego względu, iż samolot może spaść, bo nie jest to fizycznie możliwe. Turbulencje również nie stanowią z reguły zagrożenia – są to po prostu nagłe zmiany ruchu powietrza, które są całkowicie naturalnym zjawiskiem podczas wznoszenia lub obniżania się samolotu. Piloci sterujący maszyną posiadają też odpowiednią wiedzę pozwalającą zachować stabilność lotu.

Zrozumienie źródła swojego strachu

Jak pokonać strach przed lataniem samolotem?Pierwszym krokiem w pokonaniu strachu, zresztą nie tylko przed lataniem, jest zrozumienie źródła swojego problemu. Zastanówmy się więc, z czego mogą wynikać nasze obawy związane z wejściem na pokład samolotu. Jeżeli faktycznie lęk dotyczy ewentualnej katastrofy, warto lepiej zapoznać się z procesami lotu, aby przekonać się, że samolot jest jak najbardziej bezpiecznym środkiem transportu. A może po prostu sam fakt unoszenia się na tak dużą wysokość sprawia, że czujemy się niekomfortowo? Jesteśmy tą grupą osób, która zdecydowanie woli czuć grunt pod nogami? Z drugiej strony jednak nasze obawy są nieuzasadnione, bo przecież nigdy wcześniej nie lataliśmy. Dlatego też może warto przełamać ten strach i przekonać się, że podróż samolotem jest naprawdę ciekawym i ekscytującym doświadczeniem?

Obiektywne podejście

Strach jest uczuciem subiektywnym, więc aby go pokonać można także spróbować podejść do niego z innej strony. Obiektywny stosunek pozwala na bardziej racjonalne rozumowanie. Wtenczas zwracamy uwagę na fakty i statystyki, które jasno mówią, że latanie jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów podróżowania. Obiektywne podejście prowadzi także do lepszego zrozumienia mechanizmów lotu, dzięki czemu możemy eliminować niepotrzebne obawy i nieporozumienia. W ten sposób jesteśmy również w stanie przejąć kontrolę nad własnym lękiem. Zamiast pozwolić wewnętrznemu strachowi dyktować swoje reakcje, możemy podejść do swoich obaw z racjonalnym i spokojnym podejściem. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w dzisiejszych czasach lęk przed lataniem jest naprawdę rzadko spotykany, a osoby, które z początku były sceptycznie nastawione do podróżowania samolotem, szybko pokochały ten środek transportu. Okazuje się więc, iż strach siedzi tylko w naszej głowie, a możliwość unoszenia się ponad ziemię oraz znalezienia się na drugim końcu świata w niedługim czasie jest naprawdę fascynującym zjawiskiem, dzięki któremu ludzie wybierają tę formę podróży nad inne rozwiązania.

Przełamanie swojego lęku

Nierzadko mówi się, że aby przełamać swoje lęki, trzeba po prostu zrobić ten pierwszy krok. Niezależnie więc od tego, czego się boimy, po prostu to zróbmy, a być może przekonamy się, iż nasze obawy były całkowicie nieuzasadnione. W kontekście latania warto natomiast kupić w końcu ten bilet lotniczy, najlepiej w miejsce, które zawsze się nam marzyło, aby czuć ekscytację związaną z poznawaniem nowych zakątków świata. Wtedy może okazać się, że tak skupimy się na samym celu naszej podróży i zupełnie zapomnimy o naszych obawach związanych z lataniem samolotem. Niesamowitym wsparciem będzie również obecność bliskiej osoby, zwłaszcza tej, która już wcześniej miała okazję podróżować samolotem. Przyjaciołom jesteśmy bowiem w stanie zaufać, a tym samym mogą oni nas przekonać do tego, że latanie wcale nie jest takie straszne, a może być nawet świetnym przeżyciem. Nie czekajmy więc dłużej i zróbmy tego, czego się najbardziej boimy – to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie na pokonanie swojego lęku!

Stosowanie technik relaksacyjnych

Zdecydowałeś się w końcu na zakup biletu lotniczego i już niebawem masz zasiąść na podkładzie samolotu? To doskonale! Zrobiłeś pierwszy krok ku zwalczeniu swoich obaw. Aby jednak nie popaść w panikę, możesz także zastosować przed samym lotem techniki relaksacyjne, które pomogą Ci się rozluźnić i uspokoić myśli. Głębokie oddychanie, medytacja czy joga to świetne rozwiązania pozwalające na skuteczne zarządzanie lękiem przed lataniem.

W dniu podróży nie zapominajmy również o treściwym wypoczynku, który także powinien pomóc się nam odprężyć. Dlatego tak dużą rolę odgrywają odpowiednie akcesoria sypialniane – uwzględniają one nasze indywidualne potrzeby, a tym samym zapewniają jakościowy sen. Wiele doskonałych produktów znajdziemy z kolei w salonach w Olsztyn.

Oczywiście pokonanie strachu przed lataniem może wymagać czasu, wysiłku i cierpliwości, ale jak najbardziej jest to możliwe. Dzięki zmianie podejścia, zaangażowania i zrozumienia przyczyn swojego lęku jesteśmy w stanie zwalczyć swoje obawy i w efekcie cieszyć się podróżami lotniczymi bez niepotrzebnych wątpliwości. Istotne jest jednak podjęcie tego pierwszego kroku, aby faktycznie przekonać się, że latanie samolotem nie jest takie straszne, jak się nam to początkowo wydawało.