Zimowe wieczory kojarzą nam się z ciepłą herbatą, kocykiem i ulubionym serialem. Nie ma się co dziwić – za oknem temperatura jest minusowa, a śnieg pokrywa całą przestrzeń. Warto zatem wprowadzić trochę ciepła do swojego domu, w tym do sypialni. Dlaczego jest to takie ważne? Jak się okazuje, wielu z nas nie może się prawidłowo wyspać z uwagi na zbyt wychłodzone pomieszczenie lub nieodpowiednio zaaranżowaną przestrzeń. Zatem, o czym warto pamiętać, urządzając sypialnię na zimowe wieczory?
Sposoby na przetrwanie chłodnej nocy
Nie ma co ukrywać – zima spędzamy o wiele więcej czasu w domu. Przeznaczamy go na różne aktywności lub po prostu beztroskie odpoczywanie. Jednak nie zawsze temperatura w naszym domu, a zwłaszcza w nocy, jest satysfakcjonująca. Wiąże się to z licznymi czynnikami, w tym problemami z ogrzewaniem. Jak zatem przetrwać chłodne noce https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/190_sypialnia-zima-jak-przetrwac-chlodne-noce? Oto trzy najlepsze sposoby!
Koce
Na współczesnym rynku znajdziemy liczne oferty koców. Różnią się one rozmiarem, grubością materiału lub jego rodzajem. Modele z wełny czy kaszmiry doskonale sprawdza się zimą, gdyż zapewniają ciepło na dłużej. Porządki i ciepły koc powinien być także odpowiednio duży, aby okryć całe nasze ciało. Najlepiej sprawdzą się modele 220×200 cm.
Napoje rozgrzewające
Nie ma lepszego sposobu na podniesienie temperatury ciała niż zrobienie sobie ciepłego napoju. Może to być aromatyczna herbata zimowa z dodatkiem miodu, cynamonu i pomarańczy lub kakao na mleku. Tak naprawdę wybór zależy od nas!
Świece
Wielu z nas ogranicza rolę świec zapachowych do stworzenia romantycznego nastroju lub aromaterapii. Jednak są one również niezastąpione zimą! Wynika to z faktu, iż w czasie palenia wydzielają dodatkowe ciepło, które może ogrzać nasze pomieszczenie.
Jak skomponować wygodne łóżko na zimowy wieczór?
Na łóżko składa się kilka elementów wyposażenia. Każdy z nich na swój sposób podnosi zarówno jakość snu, jak i odczuwalny komfort. Jednak o czym powinniśmy pamiętać, komponując łóżko na zimowe wieczory?
Odpowiednia rama
Jeśli chcemy stworzyć wyjątkowe, zmian łóżko to warto w pierwszym momencie zastanowić się nad ramą. Najlepiej sprawdzi się tutaj masywne łóżko tapicerowane lub drewniane. Ocieplą one nie tylko wygląd sypialni, ale także zagwarantują zdrowy sen. Unikajmy natomiast modeli metalowych, które same w sobie są chłodne.
Stabilny stelaż
Dobry stelaż to gwarancja właściwego podparcia i reagowania na obciążenia, z jakimi musi zmagać się materac. Zapewnia on wsparcie, a także odpowiednie dostęp powietrza. Dzięki temu podłoże do spania może nie tylko dopasować się do naszych naturalnych krzywizn, ale także zachować higieniczność na wysokim poziomie!
Wygodny materac
Materac do spania jest najważniejszym elementem wyposażenia każdej sypialni. Odpowiada on za najlepsze wsparcie sylwetki, a także stabilizację. Musimy jednak pamiętać, aby właściwie dopasować model do osobistych potrzeb preferencji, m.in. z uwagi na rodzaj wypełnienia, stopień twardości czy rozmiar https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200.
Ciepła kołdra
Na chłodne noce nie ma nic lepszego, niż gruba kołdra. To właśnie dzięki niej możemy zagwarantować sobie optymalne warunki termiczne – wystarczy tylko uwzględnić rodzaj wypełnienia oraz gramaturę! Decydując się na wysokiej jakości kołdrę, pamiętajmy także, że powinna być ona 20-40 cm szersza od materaca!
Komfortowa poduszka
Rola poduszki jest podobna do roli materace. Wynika to z faktu, iż również odpowiada za właściwą stabilizację, tyle że górnych partii ciała. Zalicza się od nich głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Chcąc wybrać jak najlepszy model, postawmy na wysokiej jakości wypełnienie, a także dopasowaną do nas twardość czy wysokość.
Pościel i prześcieradło
Zarówno funkcja pościeli, jak i prześcieradła ogranicza się do utrzymania czystości i higieniczności na wysokim poziomie. Jednak na zimowe wieczory warto postawić na modele o nieco grubszym splocie. Świetnym rozwiązaniem będzie tutaj pościel flanelowa, wykonana w 100% z bawełny.
Dodatkowy koc
Świetną opcją na zimowe wieczory jest również dodatkowy koc. Można go umieścić, np. pod prześcieradłem, jako dodatkową warstwę zapewniającą ciepło. Inną opcją jest przykrycie się nim, a następnie nakrycie kołdrą. Uważajmy jednak, gdyż dość łatwo przegrzać się w ten sposób!
Na sen przeznaczamy średnio osiem godzin dziennie, a warto się zdrowo wyspać, gdyż sen wspomaga prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Pamiętajmy zatem, aby zimą zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko oraz rozgrzania organizmu.