Granie w gry komputerowe to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Wybierają go nie tylko młodzi, ale i dorośli, którzy równie chętnie oddają się rozgrywkom. Zanim jednak zaczniemy praktykować to hobby, warto dowiedzieć się, jaki może mieć na nas wpływ. Sprawdź, jak oddziałuje na nas granie w gry komputerowe!

Zalety grania w gry komputerowe

Nie można ukryć, że gry komputerowe cieszą się sporą popularnością. Istnieje mnóstwo platform i urządzeń, na których użytkownicy mogą grać w swoje ulubione gry. Niezwykle często na rynku pojawiają się nowe wersje i części, które gracze mogą wypróbować. Takie zainteresowanie grami komputerowymi wynika z tego, że skutecznie dostarczają rozrywki, a do tego umożliwiają zatopienie się w nowym, fikcyjnym świecie. Za sprawą zaawansowanej grafiki i nowoczesnych rozwiązań możemy poczuć się, jakbyśmy znaleźli się w uniwersum danej gry. Dzięki temu możemy, choć na moment zapomnieć o rzeczywistości i przestać myśleć o rzeczach, które na co dzień nas stresują. Dla wielu jest to świetna forma relaksu, dzięki której mogą skutecznie się odprężyć. Gry komputerowe mogą mieć też inne zalety. Okazuje się, że niektóre gry mogą pobudzać zdolność logicznego myślenia. Rozwijają procesy myślowe, a także uczą myśleć w sposób strategiczny. Nierzadko granie w gry wymaga też dobrego refleksu oraz spostrzegawczości. Często też różne rozgrywki są okazją do zdobycia specjalistycznej wiedzy w danej dziedzinie, na przykład dotyczącej wojskowości. Zyskujemy też szansę do nauki szybkiego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.

Co ciekawe, gry mogą być też sposobem na nawiązanie nowych znajomości i rozwój umiejętności interpersonalnych. Wynika to z możliwości grania w trybie wieloosobowym, gdzie wspólnie z innymi graczami musimy rozwiązać problem czy przejść dany poziom. Uczy to współpracy, a także podejmowania kompromisów. Jeśli zostaniemy liderem w danej rozgrywce, możemy też poznać tajniki zarządzania grupą. Wiele gier oferuje możliwość gry z użytkownikami z różnych krajów, dzięki czemu możemy też wykorzystać nasz angielski w praktyce.

Minusy gier komputerowych

Granie w gry komputerowe - jak na nas wpływa?Niestety, gry komputerowe nie posiadają samych zalet. Nieodpowiednie korzystanie z nich może przynieść negatywne skutki. Należy pamiętać o tym szczególnie w przypadku dzieci, które mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak prawidłowo ich używać. Często się zdarza, że, nie znając umiaru, spędzają przed komputerem wiele godzin. To oczywiście nie wpływa pozytywnie na ich zdrowie. Długotrwałe siedzenie przy biurku w nieodpowiedniej pozycji może przyczynić się do pojawienia się bólu kręgosłupa i wystąpienia wad postawy. Może się zdarzyć, że będziemy wybierać granie ponad aktywność fizyczną. Brak ruchu może doprowadzić do pogorszenia odporności i osłabienia kondycji. Wpłynie to też niekorzystnie na nasz nastrój i ogólne samopoczucie. Źródła podają, że w przypadku dzieci i nastolatków nadmierne granie w gry może źle oddziaływać na ich zdrowie psychiczne, osłabiając zdolność empatii i utrudniając radzenie sobie z emocjami.

Jak uniknąć negatywnego wpływu gier komputerowych?

Możemy zauważyć, że gry komputerowe mają zarówno zalety, jak i wady. Ich negatywne oddziaływanie najczęściej dotyka głównie dzieci, ale dorośli również mogą być na nie narażeni. Dzieje się tak w przypadku, w którym dana osoba nie potrafi zachować umiaru i poświęca cały swój czas na rozgrywki. Aby uniknąć tej sytuacji, koniecznie jest wprowadzenie równowagi. Dzięki niej będziemy mogli cieszyć się grami komputerowymi bez doświadczenia nieprzyjemnych skutków. Świetnym sposobem na to, aby zachować równowagę, będzie wyznaczenie sobie konkretnego przedziału czasowego. Może być to na przykład godzina w ciągu dnia i dwie godziny w weekend. Kiedy jasno to określimy, łatwiej będzie nam się trzymać wyznaczonych zasad. Dzięki temu też wciąż będziemy mieć czas na inne aktywności w ciągu dnia, jak na przykład nauka czy trening. Jeśli mamy dzieci, które lubią grać w gry, od samego początku powinniśmy wprowadzić takie granice. Bądźmy przy tym stanowczy. Dzięki temu maluchy nauczą się umiaru i nie będą spędzać nadmiernie dużo czasu przy komputerze.

Wpływ ekspozycji na niebieskie światło

Aby grać w gry, najczęściej wykorzystujemy do tego komputer lub konsolę. Musimy mieć na uwadze, że to wszystko urządzenia, które emitują niebieskie światło. Niebieskie światło występuje naturalnie w przyrodzie, jako że jest częścią światła słonecznego. Wyróżnia się intensywną energią. Podobnie jest ze sztucznym niebieskim światłem. W odróżnieniu od naturalnego niebieskiego światła jego sztuczną wersję otrzymujemy w nadmiarze. Wynika to z tego, że przesyłają ją wszelkie urządzenie elektryczne, LED-y oraz sztuczne oświetlenie. Jest to niekorzystne, ponieważ normalnie niebieskie światło odpowiada za nasz rytm dobowy. Jego nieodpowiednia ilość sprawia, że możemy mieć problem z zaśnięciem i uzyskaniem jakościowego wypoczynku. Sztuczne niebieskie światło najgorzej oddziałuje na nas wieczorem, przed zaśnięciem. Jego wpływ może spowodować, że zaburzony zostanie proces wydzielania melatoniny, czyli hormonu snu. Może to doprowadzić do tego, że mimo późnej pory przestanie nam chcieć się spać. Na dłuższą metę może to przyczynić się do pojawienia się problemów ze snem, nawet takich jak bezsenność.

Z tego względu zdecydowanie warto unikać grania w gry komputerowe tuż przed pójściem spać. Będzie to niekorzystne nie tylko dla naszego wypoczynku, ale i wzroku. Nadmierne korzystanie z komputera i długotrwała ekspozycja na niebieskie światło może wywołać poważne problemy ze wzrokiem i utrudnić widzenie. Widzimy zatem, że lepiej zrezygnować z nocnych rozgrywek. Zdecydowanie lepszym pomysłem okaże się wprowadzenie takiej wieczornej rutyny, która pomoże nam się zrelaksować i wyciszyć przed snem. Oczywiście, jeśli pragniemy zapewnić sobie wypoczynek najlepszej jakości, powinniśmy przede wszystkim zainwestować w dobrze dopasowany materac. Od niego będzie zależeć to, w jakim stopniu uda nam się wyspać. Warto zatem poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego modelu, najpierw sprawdzając swoje opcje w sklepach internetowych sleepinghouse.pl czy hilding.pl, a następnie oglądając artykuły na własne oczy w sklepie stacjonarnym Olsztyn.

Granie w gry komputerowe może być ciekawym i zajmującym zajęciem. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować umiar. Zrezygnujmy z rozgrywek tuż przed pójściem spać, ponieważ niebieskie światło emitowane z komputera może mieć zły wpływ na nasz wypoczynek.