Ból głowy nie jest czymś, co powinniśmy bagatelizować. Może być bowiem wynikiem poważnych dolegliwości, takich jak migrena. Jest to choroba, która dotyka znaczną część dzisiejszego społeczeństwa. Czy również cierpimy z powodu jej nieprzyjemnego przebiegu? Jeśli tak, dowiedz się, jakie są przyczyny migreny i jak ją leczyć!

Czym jest migrena?

Migrena to poważne schorzenie, na które w dzisiejszych czasach cierpi naprawdę spora grupa osób. Ból, jaki odczuwa się podczas migreny, jest uważany za jeden z najsilniejszych. Co interesujące, ta choroba znacznie częściej dotyka kobiet. Jej głównym objawem są bóle głowy, które mają napadowy charakter, oprócz tego jednak pojawić się mogą też inne nieprzyjemne czynniki. Miejmy na uwadze to, że ból może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Migrena wymaga dokładnej diagnostyki, ponieważ może być mylnie postrzegana jako zwykły bądź migrenowy ból głowy.

Co może być przyczyną migreny?

Jak się pozbyć migreny?Migrena wyróżnia się tym, że wyleczenie tej choroby wcale nie jest takie proste. Odpowiada za to fakt, że migrena należy do pierwotnych bólów głowy – oznacza to, że wcale nie musi być wynikiem innych dolegliwości. Odnalezienie jej bezpośredniej przyczyny nie zawsze jest zatem możliwe. Mimo tego mówi się o tym, że wpływ mogą mieć czynniki genetyczne bądź środowiskowe. Często się zdarza, że gdy w rodzinie jest osoba, która cierpi na migrenę, w następnym pokoleniu również może pojawić się członek rodziny zmagający się z tą dolegliwością. Do czynników środowiskowych, które mogą oddziaływać na silniejsze odczuwanie migreny, można zaliczyć:

  • nadmierny stres,
  • brak wystarczającej ilości snu,
  • wysiłek fizyczny,
  • zmiany hormonalne,
  • nieodpowiednia dieta,
  • zmiany pogody, zwłaszcza ciśnienia atmosferycznego.

Jakie objawy towarzyszą migrenie?

Każdemu z nas migrena będzie kojarzyć się z silnym bólem głowy. Warto jednak mieć na uwadze to, że tej dolegliwości towarzyszą różne inne objawy. Jeśli zauważymy u siebie podobne czynniki, może być to sygnał do tego, aby udać się do lekarza w celu przebadania się pod kątem migreny. Objawy, które mogą występować przy migrenie to między innymi: zaburzenia widzenia, pulsowanie, nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki oraz zapachy.

Pamiętajmy o tym, że migrena składa się z różnych faz. Każdej z nich mogą towarzyszyć inne nieprzyjemności. Podczas ataku migreny przejdziemy przez takie etapy jak:

  • fala zwiastunów,
  • aura,
  • ból głowy,
  • faza ponapadowa.

W przypadku migreny, przy której obecna jest aura, najczęściej zetkniemy się z pogorszeniem widzenia, problemami ze wzrokiem, a nawet widzeniem błysków bądź mroczków przed oczami.

Jak leczyć migrenę?

W jaki sposób zatem poradzić sobie z nieprzyjemnościami, które wiążą się z migreną? W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, że całkowite wyleczenie migreny jest niemożliwe. Klucz tutaj tkwi w złagodzeniu objawów i zapobieganiu intensywnym napadom. Niezwykle ważny element to samodzielna obserwacja osoby cierpiącej na migrenę. Dzięki temu z czasem zauważy, jakie objawy poprzedzają moment napadu. W ten sposób będzie mogła szybko zareagować i przygotować się do nadejścia migreny. W przypadkach, w których poradzenie sobie z bólem jest niewykonalne, stosuje się różne leki przeciwbólowe, które umożliwiają w miarę normalne funkcjonowanie. W bardzo poważnych sytuacjach, w których najczęściej występuje migrena z aurą, warto zwrócić się do lekarza, pod którego okiem będziemy mogli zacząć terapię lekową.

Jak zmniejszyć ból głowy?

Zostało wspomniane wcześniej, że na siłę i pojawienie się migreny wpływ mają również czynniki środowiskowe. Są to aspekty, które sami możemy spróbować ograniczyć i zneutralizować. Warto zatroszczyć się o to, aby usunąć z naszej codzienności czynniki, które mogłyby szkodliwie na nas oddziaływać.

Dobrze zacząć od odpowiedniego wypoczynku. Dbając o prawidłowa ilość snu, możemy upewnić się, że nie tylko zminimalizujemy ryzyko silnych napadów bólów głowy, ale i poprawimy nasze ogólne samopoczucie. Osoby, które się wysypiają, są bowiem znacznie bardziej energiczne. Ich odporność jest lepsza, ponieważ podczas snu ich organizm ma czas na to, aby się zregenerować. Aby upewnić się, że tak będzie, należy zainwestować w dobrą pościel do łóżka, która zagwarantuje nam komfort termiczny. Może być ona potrzebna również w chwili zwykłego relaksu, żeby przykryć się i na moment ukryć się przed światem. Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/148-posciel. Migrenowcy często decydują się na moment odpoczynku, w cichym, zaciemnionym pokoju, w którym nie ma żadnych bodźców, które mogłyby ich rozdrażnić. Nierzadko to właśnie sen też jest sposobem na to, aby sprawić sobie trochę ulgi w bólu. Oprócz tego dobrze zapewnić sobie zróżnicowaną dietę, dzięki której dostarczymy organizmowi wszystkie potrzebne dla niego składniki. Unikajmy za to takich produktów, które są wysoko przetworzone bądź posiadają dużą ilość soli. Duży efekt przyniesie też zrezygnowanie z napojów alkoholowych lub tych, które zawierają kofeinę.

Bez wątpienia migrena to poważna dolegliwość. Osoby, które się z nią zmagają, są narażone na nagłe napady bólu, które mogą znacząco utrudnić im funkcjonowanie. Oprócz tego doświadczają też innych nieprzyjemnych objawów. Nie ma wątpliwości, że w tym wypadku należy koniecznie udać się do lekarza, aby choć trochę złagodzić ciężki przebieg tej choroby.

Przeczytaj także: