Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy około jednej trzeciej swojego życia, więc ważne jest, aby było ono jak najbardziej przyjazne i komfortowe. Jednym z czynników wpływających na nasze samopoczucie w sypialni jest ekspozycja okien. Czy rzeczywiście ma ona wpływ na nasz sen i na ogólny komfort w pomieszczeniu? W tym artykule przeanalizujemy wpływ światła naturalnego na nasze samopoczucie i omówimy, jakie korzyści przynosi dana ekspozycja okien w sypialni. Podpowiemy również, jakie kroki można podjąć, aby zapewnić sobie optymalne warunki do snu i odpoczynku w sypialni.

Ekspozycja okien. Co to takiego?

Ekspozycja okien to określenie odnoszące się do sposobu, w jaki ona są ustawione w stosunku do światła zewnętrznego. Jest ona istotna w kontekście oświetlenia wnętrza, panującej w nim temperatury i ogólnego komfortu przebywania w danym pomieszczeniu. Warto pamiętać, że dobrze zaplanowana ekspozycja okien może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, odpowiada ona za wprowadzanie naturalnego światła do pomieszczeń, zapewniając optymalne oświetlenie w ciągu dnia i redukując potrzebę sztucznego oświetlenia. Dzięki wpadaniu do wnętrza sypialni naturalnych promieni słonecznych poprawia się nasz nastrój czy efektywność działań. Jasne wnętrza to także te, które wydają się być większe i bardziej przestrzenne.

Ponadto, odpowiednio ustawione okna mogą pomóc w regulowaniu temperatury wewnętrznej sypialni. Przyjmuje się, że najbardziej korzystną temperaturą do spania jest od około 18 do 20 stopni Celsjusza. Znacznie trudniej jest osiągnąć ją naturalnie w sypialniach, w których latem słońce dociera do najpóźniejszych godzin.

Ekspozycja północna

Północna ekspozycja okien jest sypialnianym strzałem w dziesiątkę. W pozostałych pomieszczeniach umieszczenie okien po stronie północnej mogłoby być problematyczne, ponieważ dociera tam relatywnie mało światła. W sypialni będzie to dodatkowym atutem, dzięki któremu będziemy mogli spokojnie przespać się i wypocząć niezależnie od pory dnia. Północna ekspozycja okien oznacza niewielką ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza. Co istotne, do sypialni będzie jednak docierać słońce, a jego ilość będzie równomierna przez cały dzień. Dzięki temu pomieszczenie z oknami na północ nie będzie zbytnio się nagrzewać, a wieczorem przywita nas przyjemną temperaturą zachęcającą do wypoczynku. Ustawienie łóżka z przestronnym i komfortowym materacem w okolicy okna północnego jest więc z pewnością korzystnym pomysłem.

Ekspozycja wschodnia

Czy ekspozycja okien w sypialni ma wpływ na nasze samopoczucie?Okna z ekspozycją wschodnią to gratka dla rannych ptaszków. To właśnie w nich odbijać się będą promienie wschodu słońca, dzięki czemu do sypialni z taką ekspozycją światło będzie wpadać od bladego świtu. Jeśli słońce pomaga Ci wstać i napełnia Cię poranną energią, sypialnia z ekspozycją wschodnią będzie dla Ciebie idealna. Inaczej wygląda jednak sytuacja, jeśli wolisz rano dłużej pospać. Okna wychodzące na wschód nie są raczej propozycją dla osób lubiących poranne leniuchowanie w łóżku. Najwięcej światła we wschodnich sypialniach będzie do południa. W późniejszych godzinach prażące promienie przemienią się w spokojne światło, które będzie łagodnie oświetlać sypialnię aż do wieczora. Dzięki temu temperatura panująca we wschodniej sypialni nie będzie zbyt wysoka, a my spokojnie się w niej wyśpimy.

Ekspozycja południowa

Jedne z najsłoneczniejszych sypialni to właśnie te zlokalizowane po stronie południowej. Najwięcej światła zaczyna wpadać tam od wczesnych godzin popołudniowych, a jasność pomieszczenia utrzymuje się aż do samego wieczora. Południowa ekspozycja okien zdecydowanie jest opcją dla osób ciepłolubnych. Zimą będziemy mogli wygrzewać się tam w przyjemnej temperaturze, jednak latem w sypialni z ekspozycją południową może być nieco zbyt ciepło. Dlatego tak ważne jest zamontowanie w niej szczelnych rolet i zasłon czy kilkunastominutowe wietrzenie po zapadnięciu zmroku. W gorących promieniach słońca chętnie będą wygrzewać się także sypialniane rośliny, które dzięki ich mocy będą zdrowo się rozwijać. Uwaga – nie powinny stać zbyt blisko okna, by ich delikatne liście nie uległy poparzeniom.

Ekspozycja zachodnia

Zachodnią ekspozycję okien wyróżnia kilka elementów: najdłużej docierające do wnętrza światło słoneczne, intensywność popołudniowych promieni czy wysoka temperatura, która latem może wręcz wrzeć w pomieszczeniu. Decydując się na sypialnię z oknami zlokalizowanymi na zachód, powinniśmy oczekiwać niskiego nasłonecznienia w tym pomieszczeniu rano, co z pewnością pomoże w spokojnym wysypianiu się do dowolnej godziny. Jednak wieczorem sypialnie z tak ułożonymi oknami mogą stawać się problematyczne, ponieważ panująca z nich temperatura będzie utrudniać zasypianie czy spokojny wypoczynek. Jeśli sypialnia w Twoim domu będzie miała ekspozycję zachodnią, zawczasu zainwestuj w dobrą izolację przed słońcem czy nawet klimatyzację.

Ochrona przed promieniami słonecznymi jest kluczowa

Niezależnie od ekspozycji świetlnej sypialni, warto zaopatrzyć się w dobrze zaciemniające zasłony i izolujące dopływ światła do pomieszczenia rolety Dzięki nim bez względu na panującą za oknami porę dnia czy pogodę będziemy mogli uciąć sobie popołudniową drzemkę czy przedłużyć o kilka godzin regenerujący sen, nawet jeśli słońce będzie wisiało już wysoko na niebie. Dodatkowo, te sypialniane elementy zapewniają nam prywatność i dyskrecję, odcinając nas od ciekawskich oczu gapiów i sąsiadów oraz zapewniając sypialni prawdziwie intymną atmosferę.

Światło w sypialni. Na co zwracać uwagę?

Światło jest nam niezbędne do przeprowadzania codziennych czynności. Dzięki niemu łatwiej się nam pracuje, uczy czy wykonuje codzienne czynności. Warto wybrać sypialnię z przyjemnym stopniem nasłonecznienia, która będzie zachęcać nas do przebywania w niej. Równie istotne jest jednak postawienie na zróżnicowane źródła światła sztucznego w tym pomieszczeniu. Dzięki nim niezależnie od pory dnia czy nocy będziemy mogli korzystać ze swojej sypialni, a także manipulować panującym w niej nastrojem na naszą korzyść.