Wielu z nas narzeka codziennie na zmęczenie, brak siły i energii. Nic dziwnego – w dzisiejszych czasach nasza praca oraz inne obowiązki faktycznie potrafią być przytłaczające. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś, czy to rzeczywiście te aspekty mają wpływ na znużenie w ciągu dnia? Okazuje się, że istnieje wiele innych istotniejszych czynników, które odpowiadają za nasze dobre lub złe samopoczucie. Z tego artykułu dowiesz się, o jakie czynniki chodzi i co właściwie robić, aby być wypoczętym w ciągu dnia.

Zadbaj o swoją codzienną rutynę

Przede wszystkim największy wpływ na nasze samopoczucie ma codzienna rutyna – czyli to, co robimy w ciągu dnia i w jaki sposób te czynności rozplanowujemy. Nie powinien być dla nas zaskakujący fakt, że jesteśmy przemęczeni, skoro od razu po pracy wybieramy się na trening lub robimy zakupy. Zawsze warto dać sobie chwilę wytchnienia. O wiele efektywniejszym sposobem rozplanowywania swojego dnia jest zapewnienie sobie większej ilości krótkich przerw, a dopiero na sam wieczór pozostawienie konkretnego odpoczynku. Po pracy lub szkole najlepiej będzie na spokojnie usiąść do obiadu, dopiero później możesz zająć się resztą spraw, które ciążą Ci jeszcze na głowie. Jeśli nie musisz – nie spiesz się. Niektóre osoby posiadają tendencję do ciągłego pośpiechu, choć tak naprawdę nic ich nie goni. Zwróć też uwagę na to, jak wyglądają u Ciebie pojedyncze dni. Czy są one do siebie podobne. Jeśli posiadasz stałą pracę, to prawdopodobnie tak, jednakże w dzisiejszych czasach sporo osób odeszło już od regularności, a duża część z nas pracuje również zdalnie. Z tego powodu schemat naszych działań potrafi być każdego dnia zupełnie inny. Tak zdecydowanie nie powinno być. Chcąc być wypoczętym i cieszyć się dobrym samopoczuciem, dobrze jest ustalić jeden konkretny rytm dnia. Przede wszystkim powinniśmy wstawać i kłaść się spać o regularnych porach, a także poświęcać jedną wybraną część dnia wyłącznie pracy. Jeśli uprawiasz sport, także dobrze jest zdecydować się na jego stałą porę. Niektórzy wolą ćwiczyć z rana, aby wybudzić swój organizm i mieć więcej sił na resztę dnia. Natomiast inni preferują wieczorne treningi, ponieważ wysiłek o wczesnych godzinach działa na nich raczej wyczerpująco. Zastanów się więc, jak powinien wyglądać Twój dzień i rozplanuj go w taki sposób, aby zawsze znaleźć dla siebie chwilę czasu.

Co robić, aby być wypoczętym w ciągu dnia?Sposób na zmęczenie – odpowiedni sen

Chyba nikomu nie trzeba udowadniać, że sen stanowi kwestię priorytetową w przypadku zmęczenia. Koniec końców odpowiada on za naszą regenerację oraz odpoczynek i choć większość z nas wie, jak kluczową rolę odgrywa w życiu, to mimo wszystko zaniedbujemy ten temat i to całkiem świadomie. Często powtarzamy sobie “nie ma czasu na sen”, “odeśpię w weekend”, jednakże należy liczyć się z tym, że postępując w ten sposób, na pewno będziemy odczuwać zmęczenie. Skąd więc bierze się ta nasza ciągła frustracja? Być może stąd, że chcemy w ciągu dnia zrobić jak najwięcej, ale doba ma niestety tylko 24 godziny i najzwyczajniej nie jesteśmy w stanie podołać wszystkim zaplanowanym działaniom. Chcąc cieszyć się dobrym samopoczuciem, należy przede wszystkim zmienić swoje podejście i nie nie brać na swoje barki zbyt dużej ilości zadań. Powinniśmy zawsze znaleźć dla siebie czas na odpoczynek, a w szczególności na sen. Jego odpowiednia długość oraz jakość pozwoli nam w końcu być wypoczętymi oraz mieć więcej siły na realizację postawionych zadań. W zachowaniu zdrowego snu może pomóc nam właściwie wyposażone łóżko, w którym powinien znaleźć się między innymi wygodny materac. Na podanych stronach: http://materace-sprezynowe24.pl/oraz https://abcsnu.pl z pewnością dowiesz się, jak wybrać odpowiedni model, a w następnej kolejności znajdziesz to, czego najbardziej potrzebujesz.

Dobrze zbilansowana dieta

Szukasz przyczyny swojego ciągłego zmęczenia? Być może problem stanowi nieodpowiednio dobrana dieta. Zgadza się, ona także ma wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Każdy z nas spotkał się też ze stwierdzeniem, że “śniadanie jest najważniejszym posiłkiem”. Dobrze zbilansowana dieta, która jest bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dostarczy nam energii i przygotuje na trudy całego dnia. Nie warto więc pomijać śniadania w swoim jadłospisie. Chcąc czuć się wypoczętym, można sięgnąć także po produkty i napoje zawierające kofeinę. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy, a nawet kilku jej filiżanek. Jednakże nigdy nie należy przesadzać z jej spożywaniem. Duże ilości kofeiny mogą zawierać także popularne energetyki czy nawet herbata. Obecnie na rynku możemy znaleźć również inne produkty energetyzujące, na przykład batony. Warto jednak wiedzieć, że dobrze dobrana dieta potrafi działać o wiele lepiej niż jakiekolwiek napoje odpowiedzialne za pobudzenie organizmu. Dlatego też w zasadzie w swoich wszystkich posiłkach powinniśmy stawiać przede wszystkim na węglowodany oraz często sięgać po warzywa i owoce. Tego typu produkty pozwolą nam odczuć natychmiastowy przypływ energii i wigoru. Często zmęczenie odczuwamy bowiem z powodu spalonego już cukru w komórkach. Problem może stanowić także zbyt niska kaloryczność naszej diety. Jeśli nie planujemy schudnąć ani przytyć, codziennie powinniśmy spożywać tyle, ile wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Obecnie w Internecie można znaleźć całą masę kalkulatorów, które na podstawie kilku prostych pytań są w stanie wyliczyć, ile kalorii musimy przyswajać. Nie zapominajmy także o właściwym i regularnym nawadnianiu. Picie wody również może dostarczać sił, a w połączeniu ze zbilansowaną dietą pozwoli na unikanie dodatkowych źródeł energii w postaci kawy czy innych produktów zawierających kofeinę.

Inne sposoby na bycie wypoczętym w ciągu dnia

Oczywiście istnieje masa innych czynników, które mają wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Chcąc pozbyć się nieustannego poczucia zmęczenia i znużenia, warto także postawić na aktywność fizyczną. Jesteś w błędzie, jeśli myślisz, że nie masz prawa być wyczerpanym, ponieważ cały dzień w pracy siedzisz wyłącznie w jednym miejscu. Brak ruchu i niedotlenienie organizmu także mogą powodować zmęczenie, a nawet trudności z koncentracją. Dlatego warto się ruszać i poświęcać choć kilkanaście minut dziennie na wysiłek. Wystarczający może okazać się nawet zwykły spacer. Ruch pozwoli Tobie nie tylko oderwać się od problemów, ale także pomoże wieczorem w szybszym zaśnięciu.

Nie myśl, że tylko te wyżej przedstawione czynniki są odpowiedzialne za nasze samopoczucie. Aby czuć się wypoczętym, można także sięgnąć z rana po zimny pobudzający prysznic czy zacząć dzień tańcem do energetycznej muzyki. Jednakże zdecydowanie najważniejszym aspektem jest odpowiednia rutyna, dobrze zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, a po całym dniu właściwa i efektywna regeneracja w postaci zdrowego snu.

Przeczytaj także: