Pranie to rutynowy obowiązek, dzięki któremu możemy cieszyć się czystymi, świeżymi i pachnącymi ubraniami. W dobie nowoczesnych pralek stał się on o wiele prostszy niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, lecz nadal niekiedy dopadają nas wątpliwości odnośnie tego, co należy prać. Istnieją rzeczy, których nie powinniśmy wrzucać do pralki, gdyż takie posunięcie może prowadzić do ich zniszczenia i braku możliwości dalszego użytku. Niektóre przedmioty i ubrania są nawet zdolne uszkodzić naszą pralkę, dlatego tak istotne jest przestrzeganie zasad skutecznego prania. Dowiedz się, co można, a czego nie powinniśmy prać w pralce.
Co z powodzeniem można prać w pralce?
Pralka potrafi rozprawić się z większością zabrudzeń, nie uszkadzając przy tym materiału ubrania. W jej bębnie możemy umieścić praktycznie wszystkie podstawowe elementy garderoby, takie jak koszulki, koszule, spodnie, skarpetki czy bielizna. Wiele z nich jest wykonanych z bawełny, która jest odporna na wysokie temperatury i nie musimy martwić się o zniszczenie materiału, chcąc pozbyć się uporczywej plamy czy brzydkiego zapachu ubrania. Do pralki możemy również wrzucić rzeczy z wełny, lnu, mikrofibry czy poliestru. Przy praniu poszczególnych materiałów musimy jednak uważać na temperaturę wody i stosowane detergenty. Przy ubraniach z poliestru czy mikrofibry zaleca się ustawienie niższej temperatury oraz mniejszej prędkości wirowania, aby zachować właściwości tkanin. W pralkach o szerszym zastosowaniu i wielu programach możemy także umieścić: plecaki, torby sportowe, czapki, poszewki, koce, kołdry, dywaniki czy nawet maskotki. Każdorazowo powinniśmy jednak zapoznać się z informacjami umieszczonymi na metkach. Jeśli niewskazane jest pranie w pralce, rzecz należy oddać do chemicznego czyszczenia w pralni, by mieć pewność, że się nie uszkodzi.
Czy wszystkie buty można prać w pralce?
Najwięcej wątpliwości rodzi się zdecydowanie przy kwestii prania butów. Trudno ukryć, że tutaj istnieje największe ryzyko zniszczenia obuwia, dlatego też ponownie zaleca się zapoznanie z informacjami od producenta. W ogólnej mierze jednak możliwe jest pranie w pralce tenisówek, trampek i innego rodzaju butów sportowych. Przed praniem warto usunąć wkładki i sznurówki, a buty włożyć do specjalnego worka ochronnego, co zmniejszy ryzyko deformacji. Nie powinniśmy też wkładać do pralki mocno zabrudzonego obuwia – wcześniej należy usunąć ręcznie większe plamy oraz piasek zalegający pod jego podeszwą (kamienie mogą uszkodzić podzespoły urządzenia). Piorąc buty sportowe, wybierajmy specjalnie przeznaczony do tego program lub inny o niskiej temperaturze i niskich obrotach. Nie jest zalecane pranie butów skórzanych czy zamszowych – może to prowadzić do zniekształceń, skurczenia się materiału, utraty koloru oraz nieodwracalnego uszkodzenia struktury obuwia. W takim przypadku lepszym wyborem jest czyszczenie ręczne lub skorzystanie z profesjonalnych usług czyszczenia. Oprócz tego powinniśmy unikać wrzucania do pralki butów z metalowymi ozdobami.
Czego nie powinniśmy wkładać do bębna pralki?
Nie przeceniajmy możliwości pralki. Choć jest ona świetnym urządzeniem, które ułatwia naszą codzienność, to nie potrafi wyprać wszystkiego tak, jakbyśmy tego oczekiwali. W pralce nie powinniśmy prać m.in. torebek skórzanych oraz zamszowych z metalowymi elementami. O ile płócienne torby jak najbardziej można wrzucać do pralki, to inne torebki mogą się w ten sposób zniszczyć. Poza tym istnieje ryzyko zahaczenia suwaków o bęben urządzenia i jego uszkodzenie. Jeżeli posiadasz torebki, na których Ci zależy, lepszym wyborem będzie ich ręczne czyszczenie.
Zaleca się, aby do pralki nie wkładać także ubrań z koronki. Jest ona bardzo delikatna, nie lubi tarcia, a więc może z łatwością zniszczyć się na skutek wirowania bębna. Koronkowe ubrania, ale też firany okienne czy zasłony, najlepiej prać w zimnej wodzie. Ta sama zasada dotyczy odzieży z dodatkowymi zdobieniami, takimi jak koraliki czy cyrkonie. Mogą one utknąć w szczelinach bębna, prowadząc do jego uszkodzenia lub rozerwania ubrania. Potencjalnym rozwiązaniem jest umieszczenie tego typu odzieży w specjalnych workach do prania.
W pralce nie można również umieszczać akcesoriów sypialnianych z pianki, takich jak poduszki. Choć wyróżniają się one odpornością na odkształcanie, to niestety po jednym praniu, kontakcie z wysoką temperaturą i wodą mogą ulegnąć nieodwracalnej deformacji. Produkty piankowe nie powinny być namaczane, a pielęgnowane delikatnie, zgodnie z informacjami znajdującymi się na metce. To samo dotyczy materacy – lepiej wyposażyć się w piorący odkurzacz lub oddać materac do ręcznego czyszczenia. Jeżeli natomiast poszukujesz dla siebie odpowiedniego podłoża do snu, warto rozważyć zakup materaca w jednym z salonów w Olsztyn. Pamiętajmy, że wygodny materac to klucz do uzyskania zdrowego wypoczynku.
Nie wiele osób jest świadomych, że w pralce nie powinno się prać strojów kąpielowych. Często wrzucamy je do bębna, nie mając pojęcia o tym, jakie konsekwencje może przynieść takie działanie. Stroje kąpielowe zazwyczaj są wykonane z spandexu, tkaniny, która negatywnie reaguje na wysokie temperatury i może się rozciągać. Uszkodzenia mogą być niewidoczne po pierwszym praniu, lecz po każdym kolejnym można zauważyć, że materiał nie jest już tak elastyczny jak dotychczas i nie przylega do powierzchni ciała.
W pralce nie powinniśmy także umieszczać ubrań pokrytych sierścią. Dlaczego? Ponieważ sierść może zapchać filtry urządzenia, a samo pranie będzie mało skuteczne. Nie ulegnie ona “magicznemu rozpuszczeniu” na skutek detergentów i wysokiej temperatury. Sierść może osiadać na innych ubraniach, a po praniu trudniej będzie się jej pozbyć. Przed wrzuceniem do bębna ubrań, warto pozbyć się z nich sierści, np. za pomocą rolki do czyszczenia tkanin.
Pranie wcale nie musi być skomplikowanym obowiązkiem, jeśli wiemy, czego nie należy umieszczać w bębnie pralki. Pamiętając o tych zasadach, możemy lepiej zadbać o jakość swoich ubrań i zapewnić im dłuższą żywotność. Jednocześnie mamy na uwadze swój sprzęt i unikamy jego kosztownych napraw czy nawet całkowitej wymiany. Warto uświadomić na ten temat pozostałych domowników, aby uniknąć rozczarowania po zakończonym cyklu prania.
Przeczytaj także: Sen na twardszym materacu jest zdrowszy? Sprawdzamy, czy to prawda, czy może mit