Niezależnie od tego, jakie obowiązki czekają cię kolejnego dnia, po pewnym czasie możesz czuć się przytłoczony ich nadmiarem. To normalne. Każdy z nas potrzebuje czasu na odpoczynek i relaks. Właśnie dlatego, warto znaleźć chwilę dla siebie, zadbać o własne dobro i poświęcić się temu, co lubimy najbardziej. Zdecydowanie pomoże to w poprawieniu samopoczucia i zdystansowaniu się do przeróżnych sytuacji, które przynosi nam codzienność.

Wycisz się

Po całym dniu pełnym wrażeń i niekończących się wyzwań ważne jest, by pozwolić swojej głowie jak najbardziej odpocząć. Bez tego kluczowego kroku, ciężko w pełni się zrelaksować i spędzić miło wolny czas. Jak wiadomo, stres nagromadzony w trakcie całego dnia prowadzi do wielu reakcji bólowych oraz nieprzyjemnego napięcia. Warto zapamiętać, że funkcjonowanie cały czas na wysokich obrotach nie jest możliwe. Ważne jest, żeby po powrocie do domu oderwać swoje myśli o problemach w pracy, szkole czy na studiach. Daj upust swoim emocjom, a momentalnie poczujesz się lepiej i lżej. Połóż się na kanapie, okryj swoje ciało miękkim, ciepłym kocem i po prostu odpocznij. Nie musisz robić nic więcej. Wystarczy chwila takiego relaksu, a poczujesz zdecydowaną różnicę oraz przywrócisz zdrową równowagę. Dzięki temu prostemu sposobowi na odpoczynek, szybko zapomnisz o problemach i odstresujesz się, a nieprzyjemne spięcie, skumulowane przez cały dzień, zniknie.

Drzemka mocy

Leżąc na kanapie, otulony ciepłym kocem – istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko poczujesz się maksymalnie odprężony i zaśniesz. Jednak właśnie krótkie drzemki w ciągu dnia, jak udowodnili naukowcy, są bardzo zdrowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Po powrocie do domu warto znaleźć te kilka minut na ten niezwykle wartościowy odpoczynek, a zobaczysz, że szybko poczujesz się o wiele lepiej. Dzięki, tak zwanym, power nap:

 • Po ciężkim dniu, znajdź chwilę dla siebieszybko zregenerujesz swój organizm;
 • odświeżysz umysł;
 • będziesz sprawniej podejmował decyzje;
 • nabierzesz energii na kolejne działania;
 • poprawisz swoją produktywność i kreatywność;
 • łatwiej będzie ci się skoncentrować na wykonywanych zadaniach.

To tylko kilka pozytywów związanych z krótkim drzemaniem w ciągu dnia. Ważne jest, by takie drzemki nie trwały więcej niż 30 minut, jeżeli nie chcesz czuć się ospały i bez chęci do wstania z łóżka. Najważniejsze jest, by pozostać te kilkanaście minut w półśnie, który w niesamowicie szybko sposób sprawia, że nasze ciało oraz umysł odpoczywa i się regeneruje. Dłuższe zapadnięcie w sen może przynieść odwrotne skutki. Dzięki temu sposobowi, reszta twojego dnia może być efektywniejsza, przyjemniejsza oraz wolna od stresu, zmęczenia czy przebodźcowania.

SPA w domowym zaciszu

Ubierz wygodny, otulający przyjemnym ciepłem szlafrok i zadbaj o siebie. Na pewno znasz wiele zabiegów pielęgnacyjnych, które idealnie sprawdzają się dla twojej skóry. Na co dzień warto próbować domowych rozwiązań. Sprawi to, że twarz i ciało będą odżywione, jędrne, pełne blasku. Do takich zabiegów warto wykorzystać ulubione kosmetyki ze sklepu, ale także możesz zainspirować się prostymi przepisami z Internetu na kremy, peelingi oraz maseczki. Ze składników, które posiadasz w swojej kuchni i olejków eterycznych, łatwo stworzyć ekologiczne produkty, wpływające na lepszy wygląd i jakość skóry. Dla jeszcze większego odprężenia ciała i umysłu, dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju automasaże. Bardzo przyjemne jest rozmasowywanie samemu sobie barków, szyi, góry pleców. Już po kilku minutach takiego masażu możemy poczuć lekkość, dzięki uchodzącemu z nas napięciu. Obecnie, niezwykle popularny stał się masaż głowy, który można wykonywać za pomocą własnych rąk lub różnego rodzaju masażerów. Jest to relaksująca procedura, która może pomóc również z bólami głowy. Dbanie o siebie jest niezwykle istotne. Dzięki tak prostym zabiegom możemy zatrzymać procesy starzenia się, dzięki czemu dłużej będziemy wyglądać na młode i wypoczęte. W przeszłości na pewno podziękujesz sobie za takie chwile.

Zajmij się tym, co lubisz najbardziej

W wirze codziennych obowiązków bardzo ważne jest pamiętanie o przyjemnościach i nagradzaniu się za nawet najdrobniejsze sukcesy. Dobre poznanie samego siebie, znalezienie tego, co lubimy, w czym się spełniamy jest niezwykle istotne. Zajęciami, które mogą być niezwykle przyjemne, a zarazem odprężające dla wielu z nas to:

 • czytanie książki, zagłębianie się w fikcję literacką – ucieczka do świata wymyślonych bohaterów może być dobrą odskocznią od codzienności;
 • oglądanie ulubionego serialu bądź filmu – nic tak nie odpręża, jak wciągnięcie się w pełną emocji i przygód akcję, przedstawioną na ekranie;
 • słuchanie muzyki – naukowo udowodnione jest, że puszczanie piosenek ulubionego wykonawcy minimalizuje stres i poprawia nastrój;
 • gotowanie, próbowanie nowych przepisów – dobre jedzenie, ale również eksperymentowanie w kuchni może znacząco podnieść samopoczucie;
 • ulubiony wysiłek fizyczny – podczas aktywności fizycznej w organizmie wytwarzają się dwa hormony: serotonina oraz dopamina, które wpływają na redukcję poziomu stresu, a także na lepszą motywację do działania.

Pamiętaj, by zajmować swój czas w sposób, który naprawdę lubisz i jest ci bliski. Nie musisz robić nic na siłę. Po ciężkim dniu, pełnym często nieprzyjemnych, obowiązków warto zadbać o swoje dobro i oddać się ulubionym aktywnościom.

Obecnie, społeczeństwo wywiera na nas presję ciągłej produktywności. Ważne jest, by się w tym nie zagubić i pamiętać, że odpoczynek jest równie ważny i potrzebny dla naszego dobrego samopoczucia. Bez znalezienia chwili dla siebie i relaksu nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować i po pewnym czasie poczujemy się poważnie przemęczeni. Najistotniejsze jest, żeby w swoim życiu odnaleźć balans pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami.

Przeczytaj także: