Ziołowe herbaty są od lat znane ze swoich cennych właściwości. Regularne ich spożywanie pomaga polepszyć samopoczucie, a także zminimalizować różne nieprzyjemne dolegliwości. Zanim jednak zakupimy opakowanie ziołowej herbaty, warto zaznajomić się z tym, jakie działanie ma konkretny składnik. Sprawdź, jak to wygląda w przypadku melisy!

Co to melisa?

Melisa to bardzo popularna roślina, która wykorzystywana jest od lat. Często też mówi się na nią “cytrynowe ziele”. Wynika to z tego, że wytwarza delikatny, cytrynowy aromat. Występuje w różnych miejscach na świecie, w tym Europie, Azji czy Ameryce Południowej, ale oryginalnie pochodzi z terenów śródziemnomorskich. Krzew sięga zazwyczaj do kilkudziesięciu centymetrów. Jej liście są ząbkowane, a kształtem przywodzą na myśl serce. Jest rośliną wieloletnią.

Jakie właściwości ma melisa?

Melisę ceni się przede wszystkim za jej cenne właściwości, które już od starożytności były powszechnie wykorzystywane. Po pierwsze, roślina ta zawiera w sobie wartościowe składniki odżywcze, takie jak olejki eteryczne, witaminę C, flawonoidy, żelazo, cynk, fenolokwasy. Pijając ją, możemy cieszyć się jej przyjemnym smakiem. Najbardziej znana jest jednak z tego, że działa uspokajająco. Napar z melisy powoduje, że łatwiej jest nam się zrelaksować i odprężyć. Jeśli wypijemy go przed snem, znacząco przyspieszymy czas zaśnięcia. Co więcej, roślina ta pomaga zmniejszyć nieprzyjemne emocje oraz ukoić nerwy nawet w obliczu bardzo stresujących sytuacji. Wykazuje ponadto właściwości antydepresyjne, a do tego jest w stanie zredukować poziom stresu czy niepokoju. Te cechy melisy sprawiają, że jest bardzo ważna. Można ją bowiem bezpiecznie stosować, bez obawy o poważne konsekwencje. Może być wspaniałą alternatywą dla mniej naturalnych opcji. Warto mieć na uwadze to, że melisa posiada inne zalety, które mogą nie być tak dobrze znane. Oddziałuje korzystnie na proces trawienia, dlatego polecana jest osobom z zespołem jelita drażliwego czy ze wzdęciami. Może przywrócić do normalności zarówno jelita, jak i żołądek. Oprócz tego pobudza wytwarzania soków trawiennych i zmniejsza mdłości. Pomoże również w obniżeniu poziomu cholesterolu. Polecana jest też kobietom, które przeżywają bolesne miesiączki, jako że działa rozkurczowo. Co ciekawe, melisa jest ponadto świetnym antyoksydantem. To oznacza, że sprawdza się w zwalczaniu wolnych rodników.

Melisa pomoże nam się wyciszyć i zrelaksować. Warto pamiętać, że na to, jak bardzo jesteśmy w stanie się odprężyć, wpływ ma również otoczenie, w jakim się znajdujemy. Jeśli zależy nam na tym, abyśmy w sypialni czy salonie mogli skutecznie odpocząć, wprowadźmy tam naturalne elementy i jasne, delikatne odcienie. Więcej pomysłów znajdziesz na stronie https://sleepinghouse.pl/artykul/meble-z-palet-10-ciekawych-pomyslow-do-domu.

Dla kogo melisa?

Jakie działanie ma melisa?Nie można ukryć, że zalet melisy jest naprawdę sporo. To bezpieczny, naturalny środek, za pomocą którego możemy zredukować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Nie ma wątpliwości, że warto się nim zainteresować, szczególnie gdy zmagamy się na przykład z rzeczami takimi jak:

  • bezsenność,
  • stany lękowe,
  • kołatanie serca,
  • problemy z trawieniem,
  • bóle głowy,
  • ciąża,
  • problemy z płucami.

Przeciwwskazania do picia melisy

Melisa, jako naturalny składnik, nie posiada wielu przeciwwskazań. Stanowi świetną alternatywę dla leków, które mogłyby bardziej obciążyć nasz organizm. Należy mieć na uwadze, że i tak mogą być momenty, w których wypicie melisy nie będzie najlepszym pomysłem. Mowa tu o sytuacji, w której czeka nas jakieś odpowiedzialne zadanie, jak na przykład prowadzenie samochodu – nasenne właściwości melisy mogą sprawić, że stanie się niebezpiecznie. Innym, głównym czynnikiem, ze względu na którego powinniśmy zrezygnować z wypicia naparu z melisy, jest alergia. Uczulenie może sprawić, że doświadczymy negatywnych dolegliwości, takich jak zaburzenia oddychania, swędzenie skóry czy też obrzęków. Podobne nieprzyjemności mogą zjawić się wtedy, gdy spożyjemy zbyt dużą ilość melisy. Nudności, wymioty czy ból brzucha to coś, co będzie nas czekać. Należy zatem uważać na to, aby w ciągu dnia nie wypijać więcej niż dwóch naparów z melisy. Dobrze też pamiętać o tym, że melisa, jako ziele, może wchodzić w reakcje z lekami. Jeśli zatem zażywamy konkretne leki, warto wcześniej sprawdzić, czy możemy z nimi stosować melisę.

Już wcześniej zostało wspomniane, że melisa ma właściwości uspokajające. Jeśli jej się napijemy, zdecydowanie łatwiej będzie nam zasnąć i się odprężyć. Będzie to niezwykle pomocne w przypadku nagłych, nerwowych sytuacji. Kiedy jednak stres, niepokój czy problemy ze snem towarzyszą nam o wiele dłużej, wówczas warto poszukać bardziej złożonego rozwiązania. W przypadku negatywnych emocji konieczna może być konsultacja z psychologiem, który pomoże odkryć, co stoi za lękiem czy trudnościami z uspokojeniem się. Jeśli za to chcemy upewnić się, że nawet wtedy, gdy doświadczamy różnych uczuć, wciąż będziemy mogli się odprężyć i wypocząć, zainwestujmy w nowy materac. Dobrze dobrane podłoże snu sprawi, że mięśnie się rozluźnią, a całe napięcie z nas zejdzie. Materace, których cenne właściwości zapewnią nam spokojny wypoczynek, znajdziemy na stronie http://www.sleepinghouse.pl/. Pamiętajmy jednak o tym, że o wygodzie materaca decyduje nie tylko zawarte w nim technologie, lecz również rozmiar. Komfortową powierzchnię dla osoby śpiącej w pojedynkę oferują takie produkty jak te z witryny https://sleepinghouse.pl/12-materace/s-1/rozmiar-90×200.

Jeśli picie ziołowej herbaty wejdzie nam w nawyk, nasz organizm dużo na tym zyska. Wyróżniają się one wieloma pozytywnymi właściwościami. W przypadku melisy jest to akurat ułatwienie odprężenia się, wyciszenie i ukojenie. Nie ma wątpliwości, że dla osób, które mają problemy ze stresem bądź niepokojem, będzie to szczególnie ważne!