Nie ma wątpliwości, że świat snów to niezwykle intrygująca i ciekawa przestrzeń. To właśnie dzięki snom nasza podświadomość może przekazać nam różne sygnały czy znaki. W snach ukazują się nasze pragnienia, ale i lęki oraz obawy. Warto śledzić ich treść, ponieważ możemy dzięki nim dowiedzieć się więcej na swój temat. Jak jednak skutecznie zapamiętywać swoje sny? Dowiedz się więcej!
Dlaczego warto zapamiętywać swoje sny?
Sennik to wspaniałe narzędzie, które pomoże nam lepiej zrozumieć, a także odkryć samego siebie. Sny wcale nie są przypadkowymi wizjami. To obrazy, które podsyła nam nasza podświadomość, aby coś nam podpowiedzieć. Poprzez sny wyrażają się nasze lęki, wewnętrzne ograniczenia, ale i pragnienia oraz marzenia. Dają wgląd na to, co tak naprawdę chcemy. Z tego względu zapamiętywanie snów może dostarczyć nam lepszy obraz tego, co dzieje się w naszym wnętrzu. W sennych marzeniach znajduje się wiele symboli, które możemy bezpośrednio odnieść do swojego życia i potraktować jako wskazówkę. Niekiedy sny niosą ze sobą przestrogę, która z kolei ma na celu ostrzec nas przed nieprzyjemnymi wydarzeniami, konfliktami lub niepowodzeniami w życiu, które mają nadejść.
Jeśli zaczniemy regularnie prowadzić sennik, możemy zaskoczyć się własną kreatywnością i wyobraźnią. Wizje tworzone przez podświadomość są często zaskakujące i wciągające. Z tego względu zapamiętywanie snów może być po prostu dobrą zabawą. Co więcej, czynność ta idealnie wpasuje się w poranną rutynę. Poświęcenie chwili na zapisanie swoich myśli pozwoli nam się zrelaksować, a do tego umożliwi zaczęcie dnia w spokojny, odprężający sposób. Zapamiętywanie snów jest też jedną z metod, dzięki którym możemy nauczyć się świadomego śnienia. Mowa o stanie, w którym możemy samodzielnie wpływać na przebieg snu.
Zapisuj sny w dzienniku
Najlepszym sposobem na skuteczniejsze zapamiętywanie swoich snów jest zapisywanie ich w dzienniku. To najprostsza metoda na to, aby nie zapomnieć nie tylko treści wizji, ale i kluczowych szczegółów. Senniki, czyli dzienniki snów cieszą się dużą popularnością. Są bowiem źródłem cennej wiedzy. Jeśli będziemy regularnie go wypełniać, już po kilku tygodniach będziemy mogli wrócić się do poprzednich snów, prześledzić ich przebieg i odnaleźć powtarzające się motywy. Wówczas na pewno znajdziemy elementy, które ciągle się przewijają. Potraktujmy je jako sygnały od naszej podświadomości, na które musimy zwrócić uwagę.
Jak prowadzić sennik? Potrzebny nam będzie do tego jedynie zeszyt i długopis. Ważne, aby umieścić te rzeczy blisko łóżka, tak abyśmy mogli swobodnie po nie sięgnąć zaraz po przebudzeniu się. W dzienniki powinniśmy uwzględnić nie tylko treść snu, ale także datę oraz godzinę, o której się położyliśmy. Następnie zadbajmy o to, aby wypisać wszystkie szczegóły, jakie pamiętamy. Nie pomijajmy żadnych aspektów, bo często to właśnie one mogą okazać się najbardziej kluczowe. Na początku być może będziemy mieć trudność w przywołaniu treści całego snu, ale z czasem zauważymy, że nasza pamięć się poprawia. Nawet jeśli zaczniemy od krótkich, urwanych scen, to wkrótce będziemy pamiętać coraz więcej.
Budź się bez użycia budzika
Choć nie dla wszystkich jest to możliwe, jeśli tylko mamy taką sposobność, powinniśmy spróbować budzenia się bez budzika. Dzięki temu nie będziemy nagle wyrywani ze snu, na przykład podczas fazy REM, w której właśnie dochodzi do tworzenia się snów. Budzenie się samoistnie będzie bardziej naturalne i delikatniejsze dla naszego organizmu. Będziemy też odczuwać większy spokój i oszczędzimy sobie stres oraz niepokój, jaki wywołuje silny, irytujący dźwięk budzika. To sprawi, że znacznie łatwiej będzie nam się skupić i zapamiętać nasze sny.
Idź wcześniej spać
Aby jak najlepiej zapamiętywać swoje sny, koniecznie musimy zatroszczyć się o jakość snu. Ma to kluczowe znaczenie do tego, aby poszczególne fazy snu prawidłowo występowały. Kiedy bowiem śpimy zbyt krótko, nasz sen staje się płytki, przez co nie może dojść do głębokich faz snów. Optymalny czas, jaki powinniśmy przeznaczyć na sen, to od 8 do 9 godzin dziennie. Wtedy będziemy budzić się wypoczęci i pełni energii, a szanse na to, że zapamiętamy swoje sny, znacznie wzrosną.
Afirmuj
Źródła wskazują, że przydatną techniką w lepszym zapamiętywaniu snów jest afirmacja. Polega ona na wypowiedzeniu słów typu “dzisiaj zapamiętam swoje sny” lub podobnych. Powtórzenie tego zwrotu w myślach przed zaśnięciem ma gwarantować to, że rano będziemy mogli przywołać całą treść snu.
Ćwicz pamięć
Dla skuteczniejszego zapamiętywania snów nie bez znaczenia jest dobra pamięć. Warto jednak pamiętać, że jest to umiejętność, którą można trenować. Dlatego, nawet jeśli nie urodziliśmy się ze świetną pamięcią, nie zniechęcajmy się. W jej rozwoju pomogą nam gry słowne na skojarzenia, zapamiętywanie wierszy, numerów telefonów, a także uzupełnianie quizów czy łamigłówek.
Sny mogą nas rozbawić, zachwycić, uspokoić, ale i przerazić. Aby dowiedzieć się tego, jaką wiadomość przesyła nam nasza podświadomość, warto podjąć kroki, dzięki którym łatwiej będzie nam zapamiętywać swoje sny. Prowadźmy sennik, ćwiczmy pamięć, a do tego zadbajmy o jakościowy wypoczynek.
Przeczytaj także: Jak czyścić materac?