Wynajem mieszkania nie jest decyzją, którą podejmujemy z dnia na dzień. Krok ten przede wszystkim wiąże się z odpowiednimi możliwościami finansowymi, ale także z wiedzą na temat rynku nieruchomości. Wybór dobrego lokum zależy więc nie tylko od naszych preferencji i upodobań dotyczących wykończenia wnętrz. Niestety na najemców często czyhają pułapki, których warto mieć świadomość. Decyzja o wynajęciu mieszkania powinna być przemyślana, biorąc pod uwagę zarówno koszta, jak i warunki stawiane przez właściciela.

Wynajem mieszkania, czyli spory wydatek

Nie każdy może sobie pozwolić na wynajem mieszkania, które wiąże się nierzadko z wysokim czynszem. W obecnych czasach nawet kawalerki wymagają dużego nakładu finansowego. Za 20-metrowe lokum możemy Chcesz wynająć mieszkanie? Oto, co powinieneś wiedzieć!być zobligowani zapłacić 2 tysiące złotych, wliczając w to wszystkie dodatkowe opłaty, takie jak media czy czynsz do spółdzielni. Ceny są diametralnie wysokie, zwłaszcza w dużych miastach, co stanowi sporą barierę dla młodych ludzi i studentów. Oprócz tego wynajem mieszkania wiąże się z innymi kosztami początkowymi. Właściciele często wymagają od najemców kaucji, która stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie. Zazwyczaj jej wysokość jest równowartością jednego lub dwóch miesięcznych czynszów. Oznacza to, że na sam start musimy liczyć się z kosztami sięgającymi przynajmniej kilka tysięcy złotych. Wszystko też zależy od lokalizacji mieszkania, jego wielkości, wyposażenia oraz stanu, w jakim się znajduje.

Właściciel a pośrednik

Wynajmując mieszkanie, możemy zrobić to, kontaktując się bezpośrednio z jego właścicielem lub przykładowo przez pośrednictwo biura nieruchomości. Niestety w przypadku pośrednika trzeba być przygotowanym na dodatkowe koszty, m.in. w postaci prowizji. Zaletą biura nieruchomości jest jednak to, że zajmuje się on wszystkimi formalnościami i może pomóc w negocjacjach (ale nie musi). Z drugiej strony należy uważać, ponieważ pośrednik, który chce dobrze wykonywać swoją pracę, będzie bardziej sceptycznie nastawiony, zwłaszcza w momencie zdawania przez najemcę mieszkania. Zauważy on wszelkie usterki i nieczystości, przez co możemy nie otrzymać zwrotu kaucji. Doświadczenie mówi więc, że mieszkanie niekiedy rozsądniej wynająć bezpośrednio od właściciela, stawiając na indywidualne negocjacje.

Jakie są prawa i obowiązki najemcy?

Najemca posiada prawa, ale też obowiązki, które wynikają z umowy i kodeksu cywilnego. Znajomość tych zasad jest kluczowa, jeśli chcemy uniknąć problemów oraz nieporozumień z osobą wynajmującą. Prawa najemcy obejmują przede wszystkim prawo do korzystania lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem. Oznacza to, że nie możemy wykorzystywać mieszkania np. w celu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Warto jednak wiedzieć, iż ten zapis odnosi się także do prawa do spokoju i prywatności. Właściciel nie może bez uprzedzenia oraz naszej zgody wchodzić do mieszkania, nawet jeśli prawnie należy do niego. Jako najemcy mamy również prawo domagać się przeprowadzenia niezbędnych napraw niewynikających z naszej winy. Podstawowym obowiązkiem jest z kolei regularne opłacanie czynszu oraz dbanie o lokal. Najemca powinien zachowywać porządek w mieszkaniu i stosować się do warunków uzgodnionych w umowie. Jednocześnie musi przestrzegać ciszy nocnej oraz innych zasad wprowadzonych przez spółdzielnię, której ewentualnie podlega lokum.

Właściciel nie musi wiedzieć wszystkiego

Jako najemcy powinniśmy posiadać świadomość tego, że wynajem mieszkania to nie spowiedź. Czasami można natknąć się na wyjątkowo nadgorliwych właścicieli, którzy będą chcieli wiedzieć o nas dosłownie wszystko. Nie dajmy się złapać w tę pułapkę, ponieważ cały okres wynajmu może się stać prawdziwym koszmarem. Właściciele nie boją się zadać wnikliwych pytań. O której chodzimy spać? Czy pijemy alkohol? Czy często spotykamy się ze znajomymi? Jeśli mamy do czynienia z tego typu przesłuchaniem, powinien być to dla nas znak, że warto poszukać innego lokum.

Wprowadzając się do nowego miejsca, nie zapominajmy o zakupie odpowiedniego materaca do snu. Produkty dostępne na stronie https://fit4sleep.pl/ z pewnością zapewnia nam treściwy oraz prawdziwie regenerujący wypoczynek. Możemy je zakupić m.in. w salonach w Olsztyn.

Dokładne zapoznanie się z umową

Wynajem mieszkania to nie tylko decyzja finansowa, ale także prawna. Jednym z największych błędów popełnianym przez najemców jest brak zapoznania się z podpisywaną umową. Warto znać swoje prawa i obowiązki zawarte w umowie, aby uniknąć późniejszych problemów. Zapisy powinny być jasne oraz zrozumiałe dla każdej ze stron. Niekiedy bywa tak, że w umowie są zawarte informacje, których najemca jest całkowicie nieświadomy. Właściciele szukają korzyści, dlatego są nawet skłonni wykorzystywać osoby wynajmujące. Uważajmy na zapisy, według których naszym obowiązkiem jest np. odmalowanie ścian na koniec najmu. Warto również zwrócić uwagę na czas trwania umowy – czy jest on określony, nieokreślony i jakie są warunki wypowiedzenia. Kaucja to kolejny istotny element. Upewnijmy się, że jest ona zwrotna, dzięki czemu na koniec najmu będziemy mogli odzyskać swoje pieniądze. Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas wynajmu.

Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego

Poza umową ważnym dokumentem jest protokół zdawczo-odbiorczy, w którym zawiera się wszystkie występujące już usterki, zniszczenia, wyposażenie mieszkania oraz stany liczników prądu czy wody. Niektórzy właściciele unikają jego sporządzenia, aby później móc ściągnąć z kaucji pieniądze za zniszczenia, które nie są naszą winą, a miały miejsce jeszcze przed wynajmem. Zanim podejmiemy decyzję o podpisaniu umowy, dokładnie obejrzyjmy mieszkanie – możemy także zrobić zdjęcia jego stanu, aby w momencie wyprowadzki nie było żadnych niejasności. Fotografie ewentualnych zniszczeń będą dla nas zabezpieczeniem, dzięki któremu odzyskamy całą kaucję.

Wynajem mieszkania może przysporzyć wiele problemów, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i nierozważnie podjęliśmy decyzję o najmie danego lokum. Istotna jest nie tylko jego prezentacja wizualna czy lokalizacja – aspekty prawne powinny mieć tutaj decydujący głos. Jako najemcy musimy uważać na pułapki zastawiane przez właścicieli oraz być świadomi swoich obowiązków.

Przeczytaj także: Jak pozbyć się roztoczy z materaca?